VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výlet lodí do Hluboké vnímají cestující s rozpaky

České Budějovice - Provozovatelka Eva Zbořilová prověřístížnosti.

22.8.2011 1
SDÍLEJ:

Lodí se dostanete z Budějovic do Hluboké. Foto: Václav Pancer

Podivný systém výběru jízdného, nepořádek a údajně neochotný personál i neodpovídající ceny na nápojovém lístku. To jsou jen některé z výhrad, které mají mnozí lidé k výletní plavbě z krajského města do Hluboké nad Vltavou. Ta je přitom jednou z největších atrakcí, jež jihočeská metropole v hlavní turistické sezoně svým obyvatelům i návštěvníkům nabízí.
Na redakci Deníku se v poslední době několik takových nespokojených cestovatelů obrátilo, přinášíme vám proto jejich dojmy a postřehy.

„Nejvíc mě zarazil neskutečný nepořádek a špína. Nesplachují toalety a museli je uklízet naposledy, když tu loď vyráběli, a to už bude hodně dlouho,“ stěžuje si třeba Miroslav Klínek z Borovan. Ten vyrazil na plavbu ve společnosti svých dvou dcer – sedmileté a dvouleté, a má výhrady i k placení jízdného.
„Nikde není uveden minimální věk, od kterého se za dítě platí. Za starší dceru jsme platili, za mladší ne. Když jsem se na to ptal, nedokázal mi kapitán odpovědět,“ pokračuje Klínek.
Podobné připomínky má i další cestující Dominik Lojda z Budějovic. Zarazilo jej především to, že se jízdné neplatí hned při vstupu nebo před začátkem plavby, ale až poté, co se dá loď do pohybu.
„Když jsme jeli my, vybíral peníze nějaký mladý kluk, zřejmě brigádník. Obešel jen pár lidí a na zbytek se vykašlal. Celou dobu zamilovaně tokal se slečnou a to, že jede část pasažérů včetně nás zdarma, jej očividně příliš nevzrušovalo,“ popisuje dále Lojda.

S tímto tvrzením však rozhodně nesouhlasí provozovatelka Eva Zbořilová z Českobritské plavební. To, že se peníze vybírají až na palubě lodi, je podle ní zejména kvůli pohodlí a bezpečí pasažérů.
„Nehrozí například, že bankovky ve větru uletí, nebo že někdo uklouzne na molu a podobně. Ceny jízdného jsou předem známy z vývěsky u přístaviště, takže zákazník je srozuměn s cenou plavby,“ reaguje Zbořilová. Dodává, že turisté mohou využívat i zpáteční jízdenky, které mohou uplatnit kdykoliv během dne.
„Neinformovanému pozorovateli se proto může zdát, že někdo takzvaně neplatil, ale není to tak. Dále přicházejí i skupinky, které mají plavbu předem domluvenou a též předem zaplacenou,“ argumentuje Eva Zbořilová.

Lojdovu výpověď však může naopak potvrdit redaktor Deníku a autor těchto řádků, který vyrazil na zkušební jízdu tento čtvrtek v odpoledních hodinách. Ani on za jízdné skutečně nic neplatil a to přesto, že byl na palubě hned mezi prvními a žádnou zpáteční nebo dopředu objednanou jízdenku u sebe doopravdy neměl. Během cesty jsme navíc narazili na další problém – neodpovídající a zavádějící ceny v lodním baru. Objednali jsme si totiž colu s rumem, která má podle oficiálního nápojového lístku stát 70 korun. Obsluha si však účtovala o 20 korun navíc. Zdůvodňovala to tím, že na 70 korun vyjde pouze samotný rum. To je pravda, tato cena u něj byla skutečně na nápojovém lístku uvedena, což můžeme dokonce dokladovat pořízenou fotodokumentací.

„Bar provozuje na základě smlouvy nájemce a tento si stanovuje smluvní ceny. Přesto chápeme, že i služby občerstvení dokreslují celkový dojem cestujících z plavby. Stížnost projednáme s provozovatelem baru s tím, aby zajistil nápravu,“ přislíbila Eva Zbořilová.

Otočka v půli cesty

Se zřejmě nejkurióznějším zážitkem se svěřil Deníku čtenář František Veselý z Budějovic. Neprožil jej přímo on, ale známý jeho kolegy z práce. V doprovodu rodiny vyrazil na plavbu během pátečního odpoledne. Byli čtyři a kapitán lodi jim údajně sdělil, že minimální počet přepravovaných osob je pět. Když dlouho nikdo další nepřicházel, dokoupil otec rodiny pátý lístek. Cílovou stanicí měla být Hluboká.
„Když však přijeli do Českého Vrbného, řekl jim kapitán, že má naspěch, a protože je jich málo, nebudou už dál pokračovat. Otočil to a vrátili se zpátky k Dlouhému mostu,“ zmiňuje Veselý. K této stížnosti se Eva Zbořilová vyjádřit nechtěla, odmítla také, že by byl nějak stanoven minimální počet osob, které se mohou na lodi plavit.

„Pouze pro plavby malými plavidly mimo oficiální časy platí, že vyplujete na mimořádnou plavbu v případě zájmu alespoň například šesti osob. K zážitku tohoto čtenáře s údajným komentářem našeho kapitána se nemohu vyjádřit, ale celou záležitost prověřím. Jako náhradu zvu osobně tohoto člověka na projížďku nově nasazenou lodí Malše, vše na náklady mé společnosti,“ vysvětluje Zbořilová.
Problémů týkajících se lodní dopravy na Hlubokou je však celá řada. Není například úplně jasné, jaká společnost ve skutečnosti provoz zajišťuje. Někde je uvedena Českobritská plavební s. r. o., jinde ovšem Českobudějovická plavební, a. s., obě se sídlem na Hosíně. Jejich společným jmenovatelem je pouze osoba Evy Zbořilové. Na webových stránkách obou společností chybí kontakní údaje a jediné zveřejněné telefonní číslo je nedostupné. Tématu se proto budeme ještě v následujících dnech dále věnovat.

Ceník:ČB – České Vrbné
Jednotlivé jízdné/ zpáteční
– dospělí 60/100
– děti do 15 let 30/50
– jízdní kolo 15
– pes 30/ 50
ČB – Hluboká
Jednotlivé jízdné/ zpáteční
– dospělí 120/ 200
– děti do 15 let 60/ 100
– jízdní kolo 30
– pes 60/100

Máte již své zážitky? Zapojte se do diskuze.

Autor: Pavel Kroupa

Místo události:
22.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

Sklizeň jde do finále. Jihočeši slaví dožínky

Ilustrační foto

Živitelka bude letos jiná

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Táborska podlehli na "Kvapilce" Příbrami, která slaví první výhru

Tábor – Občas hrajete fotbalový zápas, který i kdyby trval do půlnoci, gól nedáte. Přesně takové utkání má za sebou FC MAS Táborsko ve druhé fotbalové proti 1. FK Příbram.

OBRAZEM: Želečtí fotbalisté znovu vyhráli bez inkasované branky

Táborsko – Na osmi jihočeských trávnících pokračoval druhým kolem fotbalový krajský přebor mužů.

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

České Budějovice – Karty před nedělním podvečerním zápasem na Střeleckém ostrově byly dopředu rozdány – bylo jasné, že kdo vyhraje, ten půjde do čela Fotbalové národní ligy!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení