„Máme na palubě nemocného pasažéra,“ hlásí krátce po přeletu hranic posádka letounu. Podle příznaků, kterými trpí, cestuje mezinárodní linkou z Frankfurtu nad Mohanem na letiště do Plané u Českých Budějovic muž postižený vysoce nebezpečnou nákazou.
Náhlý nástup horečky, bolesti hlavy, kloubů, vyrážka po celém těle, to vše vyvolává podezření, že turista, jenž pobýval několik týdnů v Kongu, onemocněl některým z typů smrtelně nebezpečných krvácivých horeček.
„Je to modelová situace, ale s rozvojem letecké dopravy se stává i pro nás reálná,“ upozorňuje hned v začátku taktického cvičení František Kotrba, mluvčí krajské hygienické stanice (KHS), jejíž experti by v takovém případě veleli zásahu složek integrovaného záchranného systému.

Zvláštní přistání

Letadlo je okamžitě po příletu nouzově odstaveno. Na zemi je již čekají letištní hasiči a přivolaný lékař zdravotnické záchranné služby v ochranných oblecích. Vytyčují nebezpečnou zónu kolem letounu.
S lidmi na palubě si vymění několik základních informací a nemocného odvádějí do izolace v jednom z letištních objektů. Posádka i dalších čtrnáct pasažérů musí zůstat v letadle, je nutné s nimi zacházet jako s potenciálně nakaženými. Také pasová kontrola pacienta podléhá zvláštnímu režimu a neobejde se bez ochranných roušek a rukavic.
Po základním vyšetření volá lékař zdravotnické záchranné služby operační středisko, kterému sděluje své podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. V ten okamžik se roztáčí kolotoč nutných opatření. O tom, že operační středisko aktivovalo všechny složky potřebné k zásahu, již ví i ministerstvo zdravotnictví.

Potřebné posily

Na letiště v krátkém sledu po sobě přijíždějí další zdravotníci, hasiči a policisté. Jako první je na místě speciálně vybavená sanitka s posádkou zvanou Biohazard tým. „Na jihu Čech jsme na tuto výjezdní skupinu pyšní,“ říká na adresu specialistů zástupkyně ředitele KHS MUDr. Jitka Luňáčková.
Úkolem zdravotníků zakuklených v ochranných kombinézách bude zajištění a transport pacienta do izolace na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice, ale také zajištění minimálních kontaktů nakaženého s okolním světem.
O to, aby se nákaza nerozšířila dál, se starají i hasiči, jejichž celkem čtyři vozidla byla zdravotníkům prakticky v patách. I oni se soukají do ochranných obleků a bleskově vytyčují nebezpečnou zónu a staví dekontaminační stanoviště, kterým povede jediná cesta ze zóny ven. Po celou dobu zásahu zajišťují hasiči také komunikaci.
Úkoly všem přítomným rozděluje v této fázi velitel zásahu hasičů, situaci k němu přichází konzultovat i velitel tří policejních hlídek. Na starost dostávají ostrahu nebezpečné zóny, doprovod sanitky s pacientem do nemocnice a jsou tu i pro případ nutnosti zásahu z moci úřední. Pochopitelně i ustrojení policejních hlídek připomíná během chvilky spíše výpravu kosmonautů na Mars než muže zákona při práci v terénu.

Převoz pacienta

O něco později přijíždí pohotovostní vozidlo KHS. Epidemiolog a nemocniční infektolog zakrátko vyrazí k pacientovi. Zástupce krajské hygienické stanice přebírá řízení zásahu.
Nemocný se podrobuje dalšímu, tentokrát již důkladnějšímu lékařskému vyšetření. Výjezdní skupina pro vysoce nebezpečné nákazy potvrzuje prvotní podezření a rozhoduje o transportu pacienta do izolace na infekční oddělení českobudějovické nemocnice.
„K tomuto účelu máme zřízené dva jednolůžkové pokoje. Patří k nim i část sloužící k ovládání techniky a obsluze pacienta. Tyto dvě jednotky jsou vybaveny základní vzduchotechnikou. Ta má ochránit okolí nemocného, který by mohl vylučovat viry nebo jiné nebezpečné původce do okolního prostředí,“ přiblížil primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice MUDr. Jan Chmelík
„Jestliže k nám přijede turista, který bude nakažený něčím podezřelým, tato kapacita samozřejmě stačí. V situaci, kdyby se v zemi objevil hromadný výskyt vysoce nebezpečné nákazy, musí zareagovat celý stát, to už nebude úkol pro jedno oddělení,“ připomíná.
Ochrana před šířením viru je ovšem tématem už samotného převozu do nemocnice. Biohazard tým proto připravuje speciální biovak, do nějž nemocného uloží.
„Vyproštěn bude až na příslušné nemocniční jednotce. „Pak už se o něj budeme starat. Léky i potraviny mu můžeme podávat speciálním oknem, anebo se oblečeme do ochranných pomůcek a tak k němu budeme vstupovat a dělat úkony typu odběr krve, aplikace léků do svalu nebo do žíly a podobně,“ dodává MUDr. Chmelík.

Laboratoř

Zda je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu opodstatněné, je úkol pro vysoce specializovanou laboratoř. Ta pracuje v režimu biologické bezpečnosti IV. stupně a je schopna do 24 hodin i díky spektru vyšetřovacích metod na zcela raritní a zvláštní nákazy odpovědět na složitou otázku, co si turista z Afriky přivezl.
Do té doby budou muset v izolaci na letišti počkat i všichni ostatní cestující a posádka letadla. I oni podstupují základní vyšetření, epidemiolog zjišťuje důležitá data o jejich možném pohybu v ohnisku nákazy a především kontaktu s nemocným. Dobu do ověření či vyvrácení diagnózy jim pomůže překonat nejen lékař, ale i povolaná psycholožka hasičského záchranného sboru.