Poslední šanci mají občané Veselí nad Lužnicí, aby podali návrhy či připomínky týkající se úpravy okolí místního kulturního domu. Do zítřka.

„Chtěli jsme před kulturákem vybudovat nějaké odpočinkové místo pro cyklisty a uspěli jsme v grantu Nadace Partnerství. Pak jsme si ale řekli, že by stálo za to, zamyslet nad využitím celého parku, jak ho zvelebit a oživit,“ líčí počátky dnes už rozjeté iniciativy Marie Hadravová.

Díky grantu nadace se nyní rodí celý projekt úpravy okolí kulturního domu. Jeho podoba vznikala za spolupráce s místními občany. Připomínky či návrhy mohou lidé přinést ještě do zítřka do veselského infocentra.

„Názory lidí, kteří mají s daným místem každodenní zkušenost a pak jej navíc budou využívat, jsou pro nás důležité. Razíme cestu spolupráce. Pro mě jako architekta to bylo velmi přínosné, dozvěděl jsem se i věci, které bych sám od sebe nezjistil,“ říká Robert Sedlák z Nadace Partnerství. Za jeden z nejdůležitějších poznatků považuje architekt pohled na to, jak Veselští celý park vůbec vnímají. „Přední část směrem od kulturáku k silnici vůbec nevidí jako odpočinkovou zónu, ale spíš jako reprezentativní. Dětské hřiště, procházky či zábavu by naopak situovali do zadní části,“ shrnul to nejdůležitější.
Město pak dostane projekt k dispozici a bude záležet na jeho vedení, jak s ním naloží dál. „Rádi bychom určitě něco udělali s přední částí parku, ta nás pálí nejvíc. Dnes připomíná spíš vyprahlou poušť,“ reagoval starosta Jaromír Novák.

Každopádně by nemělo zůstat jen studie. „Vždycky chceme, aby nezůstala jen vize na papíře, ale aby se mohlo za peníze z grantu alespoň něco jednoduššího zrealizovat. Přišli jsme s nějakými tipy, co by se dalo udělat, bude záležet na městě, co se zbylými penězi udělá,“ naznačil Sedlák.
Peníze musí Veselští využít nepozději do konce roku. Marie Hadravová by v parku viděla nejraději například kolostav a pár nových laviček.

„Ta studie ani nepočítá s nějakými radikálními změnami. Jde v ní například o to, aby se přiznaly vyšlapané cestičky a upravily se nějakým důstojným oficiálním způsobem. Do parku by měly ale také přibýt nějaké prvky pro děti, na což upozornily členky rodičovského centra Semaforáček. Na to bych ráda v budoucnu využila topoly z nábřeží, které se budou kácet kvůli protipovodňovým opatřením. Stromy by se navíc mohly zpracovat v rámci nějakého dřevařského setkání, jaké se uskutečnilo například nedávno v Táboře u Pintovky,“ nastínila plány do budoucna Marie Hadravová.

Podle starosty není všechno tak jednoduché, jak to může ve studii vypadat. „Nejde o to jen navrhnout někde chodník. Někdo to musí naprojektovat, potřebné je i stavební povolení. Každopádně až bude finální studie hotová, dostaneme ji k dispozici a na jejím základě budeme moci například žádat o dotace, když se naskytne příležitost a postupně park u kulturního domu vylepšit,“ dodal starosta.

Rezervu vidí vedoucí veselského infocentra a zastupitelka za sdružení Ženy pro město také v prostranství terasy u restaurace v kulturním domě. „V současné době je terasa ve zuboženém stavu a prostor kolem ní by se dal využít na příjemné venkovní posezení, koutek pro děti a podobně. Vzhledem k tomu, že se město chystá na zateplení budovy kulturáku, mohla by se oprava terasy svézt s tím,“ míní Hadravová.

Tuto možnost starosta nevylučuje. „V projektu to zatím zanesené není, ale je možné, že by se s ní dalo něco udělat. Všechno je to ale bohužel o penězích,“ připustil Jaromír Novák.

Nadace partnerství neudělila Veselským grant poprvé. Peníze pomohly už například vyznačení okruhu Selského baroka či instalování informační tabule Greenway před kulturním domem.