VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUALIZOVÁNO, VIDEO: V krajských zařízení začíná bezpoplatková éra

Tábor – Víceméně dnes poprvé si pacienti zkoušejí fungování darovacích smluv, na jejichž základě nemusejí platit regulační poplatky ve zdravotnických zařízeních Jihočeského kraje.

2.2.2009
SDÍLEJ:

První den bez poplatkůFoto: Kateřina Nimrichtrová

Jaká vládne právě dnes situace v nemocnici a jejích lékárnách, ale také v lékárnách, které do bezplatkové zóny nepatří, zjišťují pro vás redaktoři Táborského deníku. Podle informací, které jsme získali v neděli na pohotovosti během prvního dne fungování systému, bylo dost pacientů, kteří se daru hejtmanství vzdalo a za ošetření dál platilo 90 korun.
Kraj má ve svém rozpočtu pro všechna svoje zařízení připraveno 100 milionů korun. Na konto jednolivých nemocnic bude každý měsíc posílat zálohy na poplatky a nemocnice je na základě skutečnosti jednou za čtvrt roku vyúčtují.
Táborská nemocnice za minulý rok získala od pacientů, kteří byli hospitalizování, nebo zaplatili v ambulanci či v lékárně, celkem 14,6 milionu. Přínosem pro nemocnice je, že s novým systémem jim odpadnou tak zvaní neplatiči. „Naštěstí my jsme jich neměli moc, pacienti bylo v tomto ohledu slušní a zodpovědní,“ říká vedoucí finančního oddělení táborské nemocnice Jana Zadražilová. Za celý rok po třicetidenní lhůtě splatnosti poplatku má nemocnice na straně pohledávek pouze 160 tisíc korun.

10.50 hodin
Lékárna v nemocnici praská ve švech. Pacienti stojí až na chodbě, což kritizují. Na chodbě je totiž průvan a pak vstoupí do lékárny, která je přetopená. Lidi, kterým je špatně a lékař je poslal pro léky, pak frontu špatně snášejí. Nemocnice sice zřídila jedno výdejní místo navíc, přesto se redaktorka Deníku k okýnku dostala až po 22 minutách. Navíc lidé nejsou dostatečně informování, že darovací smlouvu si odeberou ze stojanu v lékárně a vyplní ještě dřív než se na ně dostane řada.

11.15 hodin
Přece jenom volněji mají v nemocniční lékárně na sídlišti Nad Lužnicí. Fronty se tvoří jen nárazově. Podle lékárnic čekali situaci horší, ale překvapilo je, že spousta lidí dál platí, a to především starší lidé.
„Já jsem za recept zaplatil, protože jsem tady stálým zákazníkem a pro zdravotnictví to rád udělám, dokud mi na to bude stačit důchod,“ vysvětlil například Ladislav Krejčí ze Svrabova.
Miloš Novák zase dar přijmul, ale jenom proto, že právě jeho lékárna patří k nemocnici. „Jinam bych kvůli tomu nejezdil,“ řekl.
U soukromých lékáren panuje většinou obvyklý pondělní provoz. Lidé si pro léky chodí stejně jako před týdnem. Přesto lékárníci volají po spravedlnosti pro všechny. Žena, která odcházela z ordinace polikliniky na Budějovické ulici se rozhodla, že si léky vyzvedne v nemocnici. „Pokud tam ale bude fronta, tak pojedu jinam, čekat nebudu,“ tvrdila.

12.20 hodin
Zjistili jsme, že hejtman kraje Jiří Zimola může být nečekaně hodně zavalen poštou. Privátní lékárny totiž nabízejí lidem možnost, že u nich zaplacený poplatek za ně budou po kraji vyžadovat. Každý občan, který takovou lékárnu navštíví a zaplatí regulační poplatek, pak podle svého zvážení může vyplnit tiskopis, jenž je adresovaný přímo do rukou hejtmana. Pak požádá lékárnu, aby za něj vrácení poplatku z kraje vyřídila. Lékárníci tímto krokem chtějí poukázat na nespravedlnost, kterou zrušení poplatků v krajských zařízení nastavilo.
„Svou žádost zdůvodňuji tím, že jsem rovnoprávným občanem Jihočeského kraje, který však nemůže využít služeb obdarovávaných zdravotnických zařízení v majetku kraje,“ píše se v jednom z tiskopisů, který donesla redaktorka Deníku z polikliniky na Budějovické ulici.

Autor: Alena Šatrová

2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Přichystal z Bechyně. Rodiče Ludmila a Martin se svého prvorozeného syna dočkali 19. září v 11.46 hodin. Po narození vážil 3750 gramů a měřil  51 cm.
9

Právě jsme se narodili

Ilustrační foto.

V sobotu na výlet, v neděli spíše ke kamnům

Hospoda Na Růžku se v anketě Deníku umístila už počtvrté

Mladá Vožice – Martin Gröhling provozuje hostinec Na Růžku už několik let a za tu dobu z něj dokázal vybudovat místo, kde lidem chutná a kam se rádi vrací.

Pestrý víkend: slavnosti v Plané, Strmý vrch v Chýnově a další akce

Táborsko – Obyvatelé a návštěvníci táborského regionu se o nadcházejícím víkendu rozhodně nemusejí nudit. Menu se zajímavými chody je znovu velmi bohaté a pestré.

Příznivci hudby a divadla se sejdou na U nás doma festu již potřetí

Bechyně - Na louce pod Větrovem se v sobotu koná již třetí ročník UNDF.

Zloděj se vloupal se do garáže. Našel klíče, tak si lup rovnou odvezl

Táborsko - Zvyk nechávat klíče u auta se vymstil majiteli rodinného domku v jedné z obcí na Táborsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení