Chřipková epidemie kráčí republikou a nemocnice musejí přijímat různá opatření. Ale i ředitelé základních škol řeší, jak bude vypadat výuka, když na několika místech Táborska třídy zejí téměř prázdnotou. Například v Dražicích ulehlo s virovými onemocněními více než padesát procent žáků.

„Jsme malá škola a minulý týden byl katastrofální. Myslel jsem, že školu budeme muset zavřít. Nyní se to zlepšilo, ale stále chybí více než polovina dětí ze čtyřiceti," sdělil ředitel Základní školy Dražice Petr Mrzena, kde žáci navštěvují první stupeň.
Epidemie tady ale výuku nenarušila a děti se učí standardně podle osnov.

Upravují výuku

Podobně jsou na tom i v Borotíně. Ředitel školy Josef Kubeš doufá, že se situace zlepší po rozdání vysvědčení, kdy budou pololetní prázdniny.

„Nyní jsem učil v deváté třídě a zbylo tam jen pět žáků. Nemocných dětí máme celkem přes dvacet. Na malé škole je toto číslo hodně znát. Chybí nám i dva pedagogové. Já sám jsem marodil tři týdny," konstatoval Josef Kubeš s tím, že se musí upravovat i výuka.

„Jsme schopni si mezi sebou předat přípravy, takže můžeme jet podle plánu. Když ale chybí hodně žáků, učitelé se zbylými spíše opakují a procvičují. Zpomaluje nás to," sdělil ředitel k úpravě harmonogramu.

Vysvětlil, že kdyby byla situace velmi krizová, může přemýšlet o chřipkových prázdninách či ředitelském volnu. K tomu ale zatím nedošlo.

V Malšicích děti chřipce prozatím odolávají, skolila ale dva pedagogy. „U nás nechybí děti. Ty stále drží, ale spíše učitelé. Ze třinácti včetně vychovatelů je nemocných pět. Na prvním stupni jsme to vyřešili náhradní vyučující, na druhém suplujeme, co to jde. Do výuky ale nezasahuji a vše jde podle tradičních osnov," ozřejmil ředitel Pavel Klíma.

Děti se otužují

Virové onemocnění se také drží stranou od Základní školy v Želči, která má pouze první stupeň. Tady v každé třídě chybí pouze dvě děti.

„U nás o nějaké epidemii nelze mluvit. Děti i učitelé jsou zdraví. Možná je to tím, že je otužujeme. O tělocviku chodíme totiž do přírody nebo bobovat na kopec. Děti to baví a evidentně jim to i prospívá," pochvaluje si učitelka Marie Kostečková.

Ani v tučapské základní škole nenarušuje chřipka zdejší harmonogram.

„Ve škole je počet dětí v normálu. Vše je bez problémů, jen ve školce je to kritické. Dochází pouze asi patnáct procent dětí, zbytek skolila chřipka," upřesnil ředitel Lubomír Turín. Školka proto bude v pátek o pololetních prázdninách zavřená.

„Na přání rodičů se nám nepodaří o prázdninách školku otevřít. Jinak bude provoz úplně normální," vysvětlil Lubomír Turín.

I v Sudoměřicích u Bechyně je běžná nemocnost jako v jiných měsících.

Chřipkové prázdniny:

• Ředitelé mohou po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí vyhlásit v postižených školách volné dny v rozsahu své pravomoci až pět dnů volna
• Většinou tak ředitelé činí v případech, kdy zbývá mezi víkendem a koncem či začátkem prázdnin jeden nebo dva pracovní dny
• Mimořádné volno lze ve školách vyhlásit tehdy, pokud počet nemocných žáků či studentů přesáhne patnáct procent z celkového počtu žáků nebo studentů školy
• Náhradní program pro žáky, například ve školní družině či školním klubu, školy nezajišťují
• Školy, které o délce volna rozhodnou po konzultaci s hygieniky, musí informovat rodiče žáků, Českou školní inspekci, odbor školství krajského úřadu