VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udržet Betlémské světlo při životě není sranda

Tábor – Světlo plné naděje, plné lásky a přátelství lidí dobré vůle. To je Betlémské světlo, které skauti přivezli v sobotu 19. prosince na táborské vlakové nádraží. Od štědrodenního rána si ho lidé mohou odnést do svých domovů z kostela Proměnění Páně na hoře Tábor. Bude jim tam k dispozici po tři dny.

24.12.2009
SDÍLEJ:

Pro betlémské světlo si lidé mohou přijít do kostela Proměnění Páně.Foto: David Peltán

„Chodím si pro něj každý rok. Má pro mě zejména duchovní význam. Vždy ho přinesu do baráku a rozdávám ho sousedům a známým. Bez něj si vůbec nedovedu Vánoce představit. Je to naše světlo, světlo křesťanů,“ říká Marie Kubů z Tábora.

Ne vždy je však jednoduché světlo domů donést. „Ráda bych si ho nechala doma do soboty, jenže jestli se to povede. Už potřetí se vracím, protože mi pokaždé zhasne sotva opustím kostel,“ dodává Kubů. Nakonec se vracela asi šestkrát, přestože měla krásnou malou lampičku. Ještě po babičce. „Musím se ale pochlubit, že před deseti lety se mi ho podařilo dovést až taťkovi na hrob do Mnichu,“ prozradila s úsměvem.

Světlo cestuje podvacáté

Betlémské světlo do České republiky tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předávají o třetím adventu 12. prosince delegacím z celé Evropy. Skauti z celé Evropy ho pak rozvážejí do svých domovin, letos již podvacáté. Vyzvednout si ho může každý. Skauti světlo nerozvážejí totiž jen vlakem, ale umisťují ho i do různých institucí jako jsou knihovny, na vánoční trhy, na náměstí měst a do kostelů.

Plamen má přinášet radost a pohodu všem lidem dobré vůle. Nápad šířit ho mezi lidmi vznikl už v roce 1986, kdy pracovníci rakouského rozhlasu vytvořili sbírku Světlo ve tmě na pomoc zrakově postiženým. Myšlenky se pak ujali tamní skauti, kteří se rozhodli přivážet světlo přímo z Betléma.

V následujících letech se začali do Vídně pro plamen sjíždět desítky skautských organizací z celé Evropy, letos přijeli do rakouské metropole z 25 zemí. Malý plamínek, přenesený z věčného světla, hoří v jeskynní kapli ve městě Betlémě. Každý rok se hledá v Horním Rakousku Dítě Světla, které svým chováním, ochotou pomoci druhým si zaslouží přepálit plamínek z věčného světla v Bazilice Narození Pána do speciálního kahanu.

Malý dobrodinec

Letos byl na odpálení plamínku Betlémského světla vybrán třináctiletý student biskupského gymnázia v rakouském Linci Simon Binder. V sobotu 21.listopadu odpálil plamínek z věčného světla v Bazilice Narození Pána a do Svaté země jej doprovodilo 455 poutníků. V průběhu návštěvy navštívili i rakouskou nemocnici v Jeruzalémě.

Malý Simon byl vybrán proto, že se od sedmi let zapojuje do dobročinných projektů a práce. Pravidelně navštěvuje staré lidi a na Štědrý den jim roznáší Betlémské světlo. Za svou společenskou angažovanost a ochotu pomoci byl nominován na Dítě Světla.

David Peltán

24.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Spartaku Radek Hajič.

Fotbalisté Soběslavi našli v Sedlčanech studánku s divizní živou vodou

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení