VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Veselých se už nemele, a ani vodník tam nevysedává

Tábor –Mlýn Veselých v Čelkovicích je legendou mezi mlýny. Dnes je sice z větší části nevyužitý, ale majitel hlavu nevěší. Jednou to přijde.

1.2.2011
SDÍLEJ:

Mlýn Veselých je od pohledu kouzelný. Vodník tam však nesedává. Foto: David Peltán

Už ty mlýnky domlely. Ten Veselých v Čelkovicích však mlel ještě v době nedávné. Nyní je sice nevyužitý, ale třeba ne na dlouho.

„Mlýn je speciální technická budova, která má patra různě vysoká, takže se z něj špatně něco jiného dělá. Navíc vevnitř jsou dřevěné konstrukce, takže z hlediska požární bezpečnosti také problém. Podobné budovy už se nestaví, jen bourají. Nevím, jak dál, intenzivně nad využitím přemýšlím,“ říká majitel Vítězslav Veselý.

V plánu už měl například muzeum, jenže se domnívá, že by tam nikdo nechodil. Myslel i na hotel, ale k čemu? Naproti jeden je.
„Bytů je také dostatek. Když se mlýn předělá, ztratí punc a já bych rád historickou hodnotu zachoval. Teď prodávám zařízení a snad mě pak něco napadne. Možná zde zřídím něco pro vodáky, aby si mohli usušit věci, občerstvit se. Nebude to komerční, ale ku pomoci druhým. Všechno přece nemusí vydělávat,“ prozradil Veselý. Zcela nevyužit ale objekt není. Dvě Francisovy turbíny – jedna z roku 1923 a druhá z 1943 dodávají do sítě elektrický proud. S odbytem není problém.

Mlýn se nachází pod Kotnovem v Čelkovicích a je zasazen v nadmořské výšce 389 metrů nad mořem. Zdobí ho dokonce dřevěné mlýnské kolo. „Střed kola pochází z Benešova mlýna, zbytek je vyrobený v současnosti. Je to pro radost lidí. Říkal jsem si, když Praha může mít Kampu…“ usmívá se ještě nedávný mlynář.

Mlýn Veselých měl v průběhu historie mnoho názvů. Číslo popisné 396 bylo nazýváno Nový mlýn, Pod Pintovkou, Strakovský nebo Parmovský mlýn. Patří mezi nejstarší funkční v Čechách a na Moravě.

Mlýn byl založen zřejmě v době 1504, známý byl názvem Pod Pintovkou. V době, kdy se mu říkalo Nový, se o něj staral mlynář Jan. Psal se rok 1506. Po něm prošel rukama několika vlastníků, až se dostal v roce 1563 k mlynáři Václavu Strakovi, který jej koupil za 12 kop míšeňských grošů. Ty platily už za krále Jiřího z Poděbrad, jedna kopa míšenská se jakostně rovnala 30 českým grošům. Václav Parma, po němž se mlýn rovněž jmenoval, se mlynařiny v lužnickém údolí ujal roku 1653.

Rodina Veselých mlýn odkoupila 28. srpna 1661. Matěje Veselého koupě stála jednu kopu míšenských, dvě libry vosku a navíc musel vystrojit svačinu, jak bylo u cechu mlynářů zvykem. Život se ale koupí rozhodně nijak neulehčil. Za prvé byla na řece velká mlynářská konkurence, v blízkosti stálo dalších devět mlýnů. Za druhé rod Veselých měl početné potomstvo, například František Václav měl 18 dětí, a tak se majetek doslova drobil.
Od roku 1691 mlýn několikrát vyhořel, ale byl vždy obnoven. Přežil i opačný živel, vodu. Zajímavostí je, že v 17. století se rod Veselých nechával psát Veselgych. Mlynáři se říkalo mynář. Několikrát objekt vedla dokonce žena- v roce 1810 Alžběta a 1926 Antonie Veselá.

Založil slavnosti

Rod proslavil Bohumil Veselý, který byl radním města, založil tradici Táborských slavností s husitským průvodem. Ztvárňoval v něm hejtmana Jana Žižku, zároveň byl velice uznávaným mlynářem. Jeho dcera Marie byla prababičkou populárního country zpěváka Michala Tučného. František Veselý byl u prvních pokusů zřízení reálného gymnázia.

V roce 1923 měl mlýn tři kola, pod stavením bývala plovárna. O deset let později byl mlýn přestavěn. Nedílnou součásti byla také jeho elektrifikace. „Prošel kompletní přestavbou, která trvala pouhé dva měsíce! Nemohl si dovolit stát déle, přišel by o odbyt. Tehdy jsme neměli konkurenci. Ostatní mlýny postupně přešly na jiné činnosti, jako bylo mletí střelného prachu či broušení skla,“ vypráví Veselý.

V dobách druhé světové války zůstal mlýn víceméně nedotčen. To však nemohl říct po roce 1948, kdy byl znárodněn a rodina Veselých po několika staletích vystěhována. Dalších dvacet let bylo pro Veselé neveselých. V roce 1968 se rozhodli pro život v Rakousku. Po revoluci se do mlýna vrátil představitel jedenácté generace Vítězslav Veselý - současný majitel. V roce 1998 udělal přístavbu a kapacitu objektu zvětšil. Myslel, že by mohli dovážet na ruský trh. „Když nám mlýn vrátili, udělal jsem studii a podnikatelský záměr a nakonec sloužil jako žitný. Za dva a půl roku se investice vrátila, ale pak jsme narazili na současnou velikou konkurenci. Dnes se staví obří mlýny, jsou vyžadované podrobné kontroly, nejmodernější technologie a ve finále odešel i můj společník. Je to škoda, protože teď mlýn stojí,“ popsal konec mlynařiny Veselý.

Kříž u řeky

Vodník na mlýně nepřebývá, ale několik zajímavých událostí přeci jen skrývá. Kříž pověšený na olši připomíná úmrtí.
„Mlynář směl na jez pouštět vory jen dvakrát za den. Před jezem se tak tvořily fronty. Stalo se, že jeden vor předjel druhý, daly se do křížku a skončilo to smrtí. Kříž býval u šlajsny, teď je na ostrově,“ vzpomněl Veselý. Jeho táta také vyprávěl, že chlap zřejmě čůral na ložiska, tak se prý mazalo, a spadl při tom pod tři mlýnská kola. Proplul jimi a vylezl zdravý.
(zdroj: Kronika rodu Veselých, publ. Vodní mlýny v Čechách V, J. Klempera 2002)

David Peltán

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Přichystal z Bechyně. Rodiče Ludmila a Martin se svého prvorozeného syna dočkali 19. září v 11.46 hodin. Po narození vážil 3750 gramů a měřil  51 cm.
9

Právě jsme se narodili

Ilustrační foto.

V sobotu na výlet, v neděli spíše ke kamnům

Hospoda Na Růžku se v anketě Deníku umístila už počtvrté

Mladá Vožice – Martin Gröhling provozuje hostinec Na Růžku už několik let a za tu dobu z něj dokázal vybudovat místo, kde lidem chutná a kam se rádi vrací.

Pestrý víkend: slavnosti v Plané, Strmý vrch v Chýnově a další akce

Táborsko – Obyvatelé a návštěvníci táborského regionu se o nadcházejícím víkendu rozhodně nemusejí nudit. Menu se zajímavými chody je znovu velmi bohaté a pestré.

Příznivci hudby a divadla se sejdou na U nás doma festu již potřetí

Bechyně - Na louce pod Větrovem se v sobotu koná již třetí ročník UNDF.

Zloděj se vloupal se do garáže. Našel klíče, tak si lup rovnou odvezl

Táborsko - Zvyk nechávat klíče u auta se vymstil majiteli rodinného domku v jedné z obcí na Táborsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení