Pozemky o velikosti pět tisíc metrů čtverečních v sousedství dálničního obchvatu Tábora jsou trnem v oku Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). A spor o ně může skončit dokonce u soudu.

Ředitelství vadí spíše sjezd k Motocentru majitele Pavla Bratránka, který by měl být během budoucí rekonstrukce obchvatu zrušen.
„Nemyslím, že jim jde o pozemek, ale chtějí zde zrušit příjezdové cesty k firmě, tedy sjezd z dálnice. To by pro nás bylo likvidační,“ sdělil Deníku Pavel Bratránek.

Objekt zde postavil v roce 1999, všechna stavební povolení má v pořádku, stavba byla postavena a zkolaudovaná jako trvalá. Dnes ale hledají právníci obezličky, jak pozměnit její statut. Paradoxně ještě nedávno stála v blízkosti benzinová čerpací stanice, byť jen jako stavba dočasná.

Ředitelství silnic a dálnic provozovatele benzínky podle informací České televize po odstranění stavby zhruba před třemi roky odškodnila částkou 49 milionů korun.

I Pavel Bratránek má představu o částce, kterou by za pozemky chtěl. Tu také ŘSD vyčíslil. Již několik dopisů na jeho adresu zaslal, druhá strana však zatím mlčí.

Podivné je i to, že náměstek ministra dopravy Tomáš Kváč se pro ČT vyslovil v tom smyslu, že pokud nedojde k dohodě mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a majitelem pozemku, může dojít k jejich vyvlastnění. „V této věci probíhají jednání, která ještě nejsou uzavřena. Je velmi těžké předjímat konečné rozhodnutí v dané věci. O vyvlastnění nelze uvažovat, pozemky nejsou pro samotnou rekonstrukci potřebné,“ tvrdí mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Překvapení

„To je překvapivé sdělení, protože mi právě vyvlastněním bylo vyhrožováno,“ diví se Pavel Bratránek.

V době, kdy se stavělo místo pro odpočinek řidičů u D3 na táborském obchvatu, bylo s těmito pozemky dokonce počítáno i v územním plánu.
Nedávno ale byla odpočívadla vybudována u Mezna, tudíž by měla být zrušena u Tábora. Parametry dálnice totiž počítají se sjezdy na odpočívadla jen po daném počtu kilometrů.

„To je mi právě záhadou, proč zde byly na konci devadesátých let sjezdy povoleny. Dokonce jsou součástí věcných břemen zanesených v katastru. Najednou má být všechno jinak,“ míní dále Bratránek.

„Pokud by mělo dojít k vyvlastnění, tak o to žádáme u místně příslušného stavebního úřadu, který o tom rozhoduje. O vyvlastnění v tomto případě neuvažujeme. Jednání zde probíhají,“ stojí si ale za svým tvrzením mluvčí Vápeníková.

Pavel Bratránek o žádných neví. Myslí si, že skutečný pes je zakopán jinde.

Alena Řezáčová