VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trochu hlubší témata a otázky o obcích

Tábor - Připojte se k diskuzi.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Obec je útvar politický (náboženským obcím se tu věnovat nebudu). Politika je záležitostí moci, a ta má svoje nástroje: sílu (strážníky), právo (pravidla), diplomacii (vyjednávání) a intriku.

Obce začaly vnznikat ve starověku jako městské státy. Obrovský skok v jejich vývoji učinili staří Řekové vztyčováním veřejných prostor, shromaždišť pro řečníky a hlasování, amfiteatrů umění, stadionů sportu… Ve středověku přidali svou hodnotu švýcarští spříseženci, kteří vytvořili svaz svobodných obcí, ve kterých se už dlouho rozhoduje o mnoha věcech referendy.

Dnešní politika je moderně stranická. Existují v ní proudy od krajní levice ke krajní pravici. Levicový názor bych charakterizoval takto: Člověk je tu proto, aby se začlenil do společnosti – u krajní levice násilím, u demokratické dobrovolně. Pravicový názor bych charakterizoval takto: Společnost je tu proto, aby ji svobodný jednotlivec využil pro sebe – ohleduplně u pravice za středem a bezohledně u pravice krajní.
U nás je teď situace taková, že zastánci krajní levice se neodvažují deklarovat své násilí a že zastánci krajní pravice zkoušeli přidávat kapky bezohlednosti.

Jako Čech jsem pro zlatou střední cestu. Je pro mě přijatelná levice odleva překrývající střed a i pravice překrývající ho z druhé strany.
Ve městě se moderní stranictví projevuje poměrem veřejného a soukromého. V USA existují i větší sídla, kde jediným veřejným prostorem jsou ulice bez chodníků (a i ty by se daly zprivatizovat a zpoplatnit). Jinak jsou tam jen soukromé parcely, soukromé obchody se soukromými parkovišti, soukromé školy, soukromá sportovní aréna a soukromé bary a herny, všechno bez závazku k obci. Není tam veřejná doprava, veřejný park, ani v okolí veřejně přístupný les. Taková sídla bych označil za krajně neoliberálně pravicová. V sídlech severní Koreje zase není soukromého nic.
Jsem–li středový člověk, jsem pro vyváženost veřejného a soukromého (veřejnou službu může provádět i soukromý subjekt dlouhodobě zavázaný obci). Líbí se mi švýcarská města i ta ve státech severní Evropy. Ve srovnání s českými městy se mi líbí i Tábor.


Autor chce článkem vyvolat diskuzi. Připojte se a zkuste odpovědět na otázky:
1) O jaké prvky byste navrhovali rozšířit v Táboře veřejný prostor a jaké jeho prvyk byste zprivatizovali či zrušili?
2) Jaké soukromé prvky v prostoru města byste navrhovali rozvíjet, omezit či zrušit?
A jedna otázka navíc: Používáte intriku jako nástroj k dosažení svých cílů?


Odpovídat můžete
i na adrese: reporter.taborsky@denik.cz

Vladimír Ira

26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Krosový běh v Plané nad Lužnicí v sobotu napíše dvanáctou kapitolu

Planá nad Lužnicí – Milovníci pohybu na zdravém vzduchu si už v sobotu zvolí za svůj cíl Planou nad Lužnicí.

Mladý pár kradl čokolády

Sezimovo Ústí - Na základě oznámení personálu jedné z prodejen potravin v Sezimově Ústí zadrželi policisté krátce před úterním polednem mladíka (23) a dívku (21).

Fotbalisté Spartaku Soběslav se v divizi vydají na další těžkou misi

Soběslav – Fotbalisté soběslavského Spartaku se v neděli vypraví na svou druhou divizní misi. Po krutém neúspěchu v Březové je tentokrát čeká neméně těžký duel v Sedlčanech.

Opilá žena na mostě zvažovala sebevraždu

Bechyně - Ve středu krátce po půl desáté hodině večerní přijali bechyňští policisté od jedné z místních obyvatelek informaci, že na mostu Duha přes řeku Lužnici se nachází mladá žena, jejíž chování ukazuje na přípravu sebevraždy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení