Delegace národního výboru, kterou vede Karel Kramář, začíná ve švýcarské Ženevě jednat s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu.

Píše se 28. říjen 1918 a po vyhlášení samostatného Československa vypukly v řadě měst a obcí oslavy, slavnostní průvody i bohoslužby.
Čtyři dny před pětadevadesátým výročím první republiky událost v Táboře připomněli skauti, turisté a sokolové, kteří se sešli u lípy Svobody na Husově náměstí.

„Když se řekne první republika, vybaví se mi svoboda po všech stránkách od vzdělání, po zábavu až po kulturu, zkrátka, nedá se to srovnat s dnešní dobou," řekl Otta Wágner ze Sezimova Ústí.

Vzpomněl například na divadlo, které bylo pro Tábor velkým kulturním přínosem. Ve městě tehdy mohli lidé chodit dokonce do tří kin. „Jedno bylo v sokolovně, další vedle gymnázia a poslední na místě, kde je dnes knihovna," vyjmenoval kulturní stánky Tábora Otta Wágner.

Oslavy ve Střelnici

Táborští připravili oslavu republiky na pondělí. Již podruhé vypuknou ve Střelnici. „Ze strany místních spolků byl o akci velký zájem. Návštěvníci se mohou těšit například na historickou módní přehlídku šatů, prádla a plavek a ani letos nebude chybět prezident Tomáš Garrigue Masaryk," nastínila místostarostka Lenka Horejsková.

S nápadem připomenout významné výročí přišel minulý rok historik Husitského muzea v Táboře Richard Vlasák a pomocnou ruku mu podal odbor kultury.

Kromě Střelnice je program připravený i v knihovně. Zde se lidé seznámí s osobnostmi první republiky od politiků přes spisovatele a hudebníky až k slavným hercům.