VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tresty zatím kapitány politických stran neděsí

Táborsko - Soud vynesl zatím nepravomocný rozsudek nad exprimátorem Budějovic. Ovlivní politiku?

22.1.2016
SDÍLEJ:

Juraj Thoma u krajského soudu 3. února 2015.Foto: Deník/Radka Doležalová

 Jak jsme včera informovali, krajský soud ve středu vynesl zatím nepravomocný rozsudek nad exprimátorem Českých Budějovic Jurajem Thomou. V době, kdy vládl městu, měl dle žaloby zneužít pravomoc úřední osoby a porušit povinnosti při správě cizího majetku. Také jeho do funkce primátora vynesly komunální volby.

Co říká právo:
Od 1. ledna roku 2014 vstoupil 
v účinnost nový občanský zákoník. Ten mimo jiné říká, že zastupitel za svá rozhodnutí v orgánu obce odpovídá stejně jako jiný běžný člen orgánu právnické osoby, například jednatel firmy, tedy i svým osobním majetkem. Nový zákoník tak jednoznačně posílil míru odpovědnosti volených členů zastupitelstva.  

Jde o další příklad stíhání politika, který se může odrazit při volbách do zastupitelstev. Šéfů tří zdejších parlamentních stran jsme se ptali, zda je možné, že budou mít problém sestavit kandidátku, ale hlavně najít lídra, jenž má být připraven stát se starostou. Pavel Klíma z TOP 09 ani Jaroslav Kupsa za ČSSD obavy o sestavení kandidátek nemají, oblastní šéf ODS František Dědič se diví, že nejsou.

„Dlouhodobě vím, že se situace ve vztahu k uvolněným funkcím výrazně změnila, ale on o tom nikdo moc nepíše. Každému proto říkám, že si má všechno dobře uvědomit. Veřejní funkcionáři se totiž novým zákoníkem dostali do situace, kdy ručí za všechna svoje majetková rozhodnutí osobním majetkem. Z tohoto pohledu je rozhodování na komunální sféře velmi složité, ale já si myslím, že lidé si to stále moc neuvědomují, a proto s obsazením kandidátek dosud problém nebyl," říká František Dědič. Domnívá se, že spíš než trestní stíhání politiků brzdí lidi jejich pracovní vytížení. Komunální politika jde pak u nich na vedlejší kolej.

Zájem o čelo kandidátky pak podle Františka Dědiče odpovídá kreditu, jímž se strana v konkrétním místě může pochlubit. ODS ho podle něj stále má trochu pochroumaný. „Po všech těch aférách Nečase a dalších byl skutečně problém dát lidi dohromady, spíš než odpovědnost byla nechuť. Možná před dalšími volbami už to budou obavy, proč strkat hlavu někam, kde může být neekonomické rozhodnutí potrestáno," dodal předseda místních občanských demokratů. 

Předseda okresního výkonného výboru ČSSD Jaroslav Kupsa se dopadu kauzy Juraje Thomy na lokální úroveň neobává.
„Osobně si myslím, že takovým problém není, protože zatím se nám nestalo, že by lidé do komunálních voleb nešli. Myslím tedy, že na to ta kauza mít vliv nebude. Prozatím vždy, a je to i nyní před krajskými volbami, zájem o kandidátky stále mají. Uvidíme, až budou další komunální volby," zamýšlí se Jaroslav Kupsa.

Podle jeho slov najdou vždy vhodné osobnosti, které se stanou lídry kandidátky i s vědomím, že by mohli aspirovat na post starosty.
„V malých obcích ten problém ale je, to se v našem případě týká například Nadějkova nebo Jistebnice, tam zájem o kandidaturu opadá, ve větších městech jsou stále lidé, kteří politiku chtějí dělat," dodal za ČSSD Jaroslav Kupsa.

Kauza J. Thomy:
Kauza Juraje Thomy: zatím nepravomocně je odsouzen k pěti letům vězení a náhradě 12,5 milionu. Za vinu mu žalobce klade, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy, aniž by o tom rozhodli českobudějovičtí radní, a způsobil škodu 12,5 milionu korun.

Stejně silní v kramflecích se dosud v okrese i kraji cítí zdejší topka. Pavel Klíma, její okresní předseda a krajský místopředseda, kauzu bývalého českobudějovického primátora pozorně sleduje, ale propojení se zájmem o pozice v zastupitelstvu si nechce připouštět.
„Nevím, nechci to moc spojovat, ale možné to bude. Přece jen jako starosta podepisuje spousty smluv. A také je pravda, že je tady všeobecná nechuť. Řekl bych, že ta je spíš způsobená tím, jak se někteří politici u nás chovají. Na místní úrovni to ale ještě docela funguje, u nás na venkově určitě, v Táboře je to už o něco horší," říká ze své zkušenosti Pavel Klíma z Obory u Malšic.

Autor: Alena Šatrová

22.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z bojů v loňské Velké ceně Tábora.

Atletický bonbónek: Do Tábora v úterý zavítá královna sportu v celé své kráse

déšť, ilustrační foto

Do čtvrtka bez deštníku ani se smetím

Na soběslavském trávníku letos slavili fotbalisté Želče

Soběslav – Čtyřiadvacátý ročník letního fotbalového turnaje O pohár starosty města Soběslav našel svého vládce v mužstvu Sokola Želeč.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Chvíle nepozornosti stála muže telefon

Tábor - Chvíle nepozornosti vyšla muže draho. Přišel o telefon za 20 tisíc korun.

Firmy v okrese mají nouzi o brigádníky

Táborsko - Nezaměstnanost na Táborsku je na rekordně nízké úrovni. Lépe bylo naposled před více jak dvaceti lety. Na jedno pracovní místo teď připadá 1,5 uchazeče o práci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení