VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tesco nehází penězi ze sbírky jen tak nazdařbůh

Táborsko - Dárcovské SMS dopomohly Kaňce ke speciálnímu počítači pro děti s postižením.

13.2.2008
SDÍLEJ:

Nové vybaveníFoto: Kateřina Nimrichtrová

Veřejné sbírky pomáhají neziskovým organizacím. Lidé si stále více uvědomují potřebu je dotovat. Ale ani přesto nemají neziskovky na růžích ustláno.
„Vyhráli jsme v anketě a díky tomu jsme se mohli už potřetí zapojit do sbírky Pomáhejte s námi. Tesco zajistilo výrobky a propagaci v médiích, my sehnali dobrovolníky na prodej,“ uvedla ředitelka táborského sdružení Cheiron T Aneta Vomlelová. Tato veřejná sbírka má dokonce dvojí charitativní účinek, neboť výrobky k prodeji se rodí v chráněných dílnách. Výtěžek bezmála dvaadvacet tisíc použije Cheiron na stálé projekty.
„Tesco je zrovna velmi vstřícným partnerem neziskových organizací,“ tvrdí Hana Vojtěchová z táborského Auritu. „Poctivě si prošli všechny táborské organizace, a vyhlásili veřejnou soutěž. Na základě jejího výsledku pak vybrali partnera, kterému peníze ze sbírky posílají,“ uvedla Vojtěchová. Dodala, že ačkoli vyhrál Cheiron, řetězec s Auritem spolupracuje alespoň na bázi drobných věcných darů.

Štědří tři králové

Centrum pro lidi ohrožené drogou Auritus získává část svých prostředků ze dvou veřejných sbírek. „Máme výhodu, že jako charita smíme sami organizovat Tříkrálovou sbírku, jejíž část pak následně využíváme pro projekt Auritus,“ říká Vojtěchová.
Tradicí je adventní koncert v kostele svatého Jakuba. „Nadace Divoké husy vybranou částku zdvojnásobuje, tak se snažíme o co největší výtěžek,“ vysvětluje Vojtěchová, „něco vybereme na vstupném, zbytek doháníme prodejem výrobků z našich chráněných dílen.“
V loňském roce byla pro Kaňku veřejná sbírka úspěšná. „Měli jsem opravdu štěstí, protože jsme byli vybráni do soutěžního zábavného programu České televize Výzva. Večer proběhl v přímém přenosu z táborského náměstí a v jeho průběhu diváci podpořili svými dárcovskými SMS naše sdružení,“ neskrývá radost předsedkyně Irena Heřmánková. Z celkového obnosu z veřejných sbírek ve výši 241 tisíc tvořily tři čtvrtiny právě dárcovské zprávy. Peníze Kaňka použila na nákup didaktických pomůcek, komunikátorů s hlasovým výstupem a materiálu pro arteterapii.
“Největší radost nám udělaly speciální počítače s upravenou klávesnicí, speciální myší, spínači a didaktickými programy pro děti s kombinovaným postižením,“ doplnila Heřmánková. Radost z počítačí neskývá ani klient Stanislav Snášel z Tábora. „Baví mě hledat písmenka a skládat z nich slova. Taky rád ukazuji na obrázky,“ svěřil se Stanislav.

Nepřítel čas

Vždycky to ale tak růžové není. Největší problém, se kterým se neziskovky obecně potýkají, je čas. Sedmdesát procent nákladů na provoz hradí stát. Na peníze ale není žádný nárok a získávají se na základě projektů, které vznikají někdy i rok a půl dopředu. „Žádosti podáváme v půlce roku, ale první peníze nám od státu chodí až v květnu, přičemž se musí spotřebovat a doúčtovat do konce roku,“ upřesnila za Auritus Vojtěchová.
Dočasný nedostatek financí může některá menší nezisková zařízení až zlikvidovat, v lepším případě výrazně omezit jejich činnost.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

13.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sídliště - ilustrační foto.

Firma Hora opraví táborské domy za 11 milionů

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Budějovická slévárna ukončí výrobu a propustí 67 lidí

Tým Táborska U12 vyválčil prvenství na turnaji ve Vídni

Tábor – Fotbaloví mladší žáci FC MAS Táborsko U12 si zpestřili závěr sezony účastí na turnaji Wiener Neudorf Cup v Rakousku.

Na co můžete zajít do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Po 84 letech Tábor opět odhalil sochu Josefu Němcovi

Tábor – Téměř na den přesně po 84 letech Tábor podruhé odhalil sochu Jana Vítězslava Duška na hrobu Josefa Němce, manžela slavné autorky Babičky.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies