VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tak jsem se ve výroku unáhlil. Aneb učme se od hrdosti Poláků

Táborsko - I na webu se nyní můžete začíst do příspěvků našich čtenářů, které uveřejňujeme na stránce U nás doma. I vy můžete přispět do svých novin. Podělte se s ostatními o to, co vás ve vašem okolí zaujalo, potěšilo, nebo naopak rozzlobilo. Zde je prostor pro vaše články, fejetony, kulturní recenze, názory či fotografie.

26.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Karel SchwarzenbergFoto: Archiv VLP

Před časem jsem napsal, že s českým národem to není tak zlé, když Karel Schwarzenberg nebyl zvolen prezidentem po výroku o dekretech prezidenta Beneše.
Podle Schwarzenberga by prezident Beneš měl být souzen Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu za vydání dekretů o odsunu Sudetských Němců z Československa.
Potom jsem si přečetl, co by se stalo, kdyby se polský šéf diplomacie Radoslav Sikovski vyjádřil v podobném duchu jako Karel Schwarzenberg – tak by nejpozději do hodiny musel opustit kancelář svého úřadu. Uvědomil jsem si, že v něčem za Poláky zaostáváme: v národní hrdosti.

Skandální výrok

V České republice se nenašel nikdo, kdo by vyzval Schwarzenberga, aby opustil úřad ministerstva pro ten skandální výrok. Naopak Schwarzenberg napadá vítěze Miloše Zemana z použití lží a podrazů ve volebním klání.

Netuší, že svým výrokem si uzavřel cestu na Hrad. Zeman nemusel dělat nic a po tomto výroku soupeře měl vítězství na dosah. Už to, že Schwarzenberg si neuvědomuje, že výrokem prohrál u českého národa, dosvědčuje, že je cizákem v této zemi, i když se zde narodil a že Schwarzenbergové, i když jsou v Českém království od Bílé Hory, se s českým národem nikdy nesžili.
Proč jsme za Poláky v této záležitosti tak zaostali?

Vždyť máme tolik příkladů z dávné i nedávné minulosti, které dokazují, že Čechové svými hrdinskými činy byli hrdými Čechy, Moravany, Slezany. Někdo řekne, to je důsledek globalizace, zdůrazňování evropanství. Ale i na Poláky doléhá globalizace. A přesto Poláci, ale i Němci, Francouzi a jiní jsou napřed příslušníky svého národa a potom jsou Evropany. Zato Češi jsou Evropany.

Ohlédneme-li se zpět, vyčpí na nás výrok Václava Havla, tehdy ve funkci prezidenta: „Ten, kdo je hrdý jenom na to, že je Čech, tak není Čech, ale vůl." Tohle když řekne prezident, tak se hlavně z mladých lidí stanou pravdoláskovci neznající dějiny našeho národa, a ti také volili Schwarzenberga.
Ještě uvedu jednu událost. Po sjednocení Německa v roce 1990 navštívil Berlín polský premiér Tadeus Masoviecki. Hostitelé ho vítali, dělali pomyšlení, nabízeli partnerství, přátelství. Polský premiér odpověděl, proč ne, ale aby bylo jasno: „Západní hranice na Odře a Nise je a zůstane. Buďme přáteli, ale každý na svém."

A teď si představme, že náš premiér Nečas při návštěvě Bavorska se omlouvá Němcům za excesy při odsunu Sudetských Němců.

Porušili soužití

Vždycky jsou napřed příčiny a teprve potom následky – to si premiér Nečas asi neuvědomuje. Němci vyvolali dvě světové války, aby si podrobili Evropu. Němci porušili staleté soužití Čechů a Němců v zemích Koruny české, Němci vyháněli z pohraničí Čechy ještě před Mnichovským diktátem, Němci chtěli do říše tím, že mělo být odtrženo rozsáhlé území Československa – porušena tisíciletá hranice Českého království.
Chtěl bych připomenout, že sudetští Němci, když mluví o majetku, který měli kdysi v Sudetech, mluví v čase přítomném: „Mám pilu v Kraslicích, ve Smržovce stojí můj dům kousek od radnice".

Když se jich někdo zeptá, zdali volili Henleina nebo na vyhánění Čechů ze Sudet ještě před Mnichovem, tak si nevzpomínají.
Nepřistupme na toto „milosrdné vytěsnění paměti"! Učme se od Poláků. Vždycky byly nejprve příčiny a teprve potom následky. Majetky, které v Československu zanechali sudetští Němci, byly jako náhrada za válečné reparace, které by museli Němci zaplatit. Němci toto „milosrdně vytěsnili z paměti"!

Jiří Kolář

Autor: Redakce

26.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení