VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táborská zoo je pod vodou. Jako celek ji nikdo nezachrání

Tábor /ANKETA/ -  Dnes se v Táboře sešel věřitelský výbor zkrachovalé zoologické zahrady, aby rozhodl o jejím novém majiteli. Dohodli se tak, že nebude. Zahradu chtějí rozprodat po částech. 

1.4.2015 5
SDÍLEJ:

Eva Procházková a Jiří Jeníček, Evžen Korec do Tábora nepřijel. Foto: Alena Šatrová

"Věřitelé se jednomyslně rozhodli, že neschválí nabídky jednotlivých zájemců o koupi pozemků a zvířat. Zdály se jim nedostatečně vysoké, požadovali by nejméně 25 milionů. Takže mi věřitelský výbor nařídil, že mám neprodleně zahájit prodej zvířat," seznámila nás s výsledkem jednání insolvenční správkyně Eva Procházková.  Ta vyšší nabídka zněla na 9,5 milionu a podal ji majitel táborského hotelu Palcát Jiří Jeníček. Byl ochotný i něco přidat, ne však zaplatit 25 milionů. 

Věřitelé chtějí, aby zvířata byla co nejrychleji z Tábora, neboť od konce dubna se už o ně nikdo nepostará, všem zaměstnancům zoo už doběhne výpovědní lhůta. Která zvířata se nepodaří zpeněžit, budou k mání zdarma. 

"Pro mne končí vyjednávání. Zoologická zahrada pro mne měla smysl jen v kombinaci zvířata - pozemky - know-how. Jestliže teď zvířata odvezou, už zoologickou tady dohromady nikdo nikdy nedá," vyjádřil se Jiří Jeníček s tím, zajistěnému věřiteli a předsedovi věřitelského výboru - společnosti Omnipol dal ještě jednu nabídku: aby do konkurzní podstaty zahrnuli i budovu dosud nevyřešného penzionu, a pak sumu navýší. Šel by na 15 milionů. Ani na to nepřistoupili.

Pro tento způsob likvidace zoo hlasoval i "táborský" člen věřitelského výboru, právní zástupce dopravní společnosti Comett Plus Josef Poláček, jenž mimo jiné říká, že má táborskou zahradu rád a často ji navštěvoval.  "Máme ale postupovat s péčí řádného hospodáře, tedy  tak, že by  na všechny věřitele mělo něco zůstat. A o to se snažíme," říká Josef Poláček s upřesněním, že Comettu Plus dluží zoologická necelých 20 tisíc korun. Nicméně i on připouští variantu, že nedostane nikdo nic.

Tábor je stále ve střehu

Hrozba, že se o zvířata bude starat město, je zase o kousek blíž skutečnosti. "My jsme v pozoru od Vánoc, situaci v zahradě monitorujeme nepřetržitě a každý týden se o ní bavíme. Záleží ale na stanovisku veterinární správy, která posoudí tu  konktrétní situaci. Může to být ale samozřejmě ještě taková přetahovaná, protože já bych nepřeceňoval hodnotu těch pozemků. Ty jsou dnes převážně v kategorii zemědělské půdy a nemyslím si, že bude tak jednoduché změnit územní plán," upozornil starosta Jiří Fišer na překážku, která může budoucí plány s půdou za plotem zahrady když ne zhatit, tak značně zkomplikovat. S Comettem Plus, který spoluvlastní Svaz měst a obcí okresu Tábor, tedy i Tábor, v tomto směru nejednali.  

Podobně na pozemky nahlíží i druhý zájemce, významný český developer z Prahy, Evžen Korec: "…i přes to, že zájemce s nižší nabídkou je velký developer v oblasti výstavby rodinných a bytových domů, vyhodnotil si pozemky v areálu tak, že pro výstavbu občanských staveb je to neatraktivní," napsala v emailu starostovi Eva Procházková.   

Plán z říše snů

Táborskému deníku Evžen Korec řekl, že jestli si někdo myslí, že na pozemcích po bývalé zoo na Větrovech vydělá 20 milionů, pohybuje se ve sféře fantasmagorie. "Získat za toto dvacet milionů není reálné, to je nesmysl a hloupost. Toto rozhodnutí je velmi špatné, pro zvířata i pro Tábor. Ten už nikdy zoologickou zahradu mít nebude," říká developer, který v Praze ročně postaví a prodá 800 bytů. Sám si před lety hledal pozemek na ranč, který pak vybudoval u Olbramovic a tipuje, že i na Větrovech má louka hodnotu kolem 25 korun za čtvereční metr.    

Eva Procházková se snažila věřitele přesvědčit, že prodejem po částech nezískají víc. Neuspěla. „Jsou přesvědčeni, že se v místě může stavět a pozemky, které nepatří mezi ornou půdu, že se podaří výhodně prodat. Že získají víc než 9,5 milionu," říká s tím, že podala trestní oznámení na účetního Libora Hrubého, neboť jí nevydal účetnictví firmy. Pohledávky věřitelů tak stále nemá přezkoumané.

Autor: Alena Šatrová

Souhlasíte s rozhodnutím věřitelů?

ANO

13 %

NE

87 %

Hlasovalo: 171

Anketa byla ukončena

1.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bechyňské doteky ukončí nedělní mše.
5

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Ilustrační foto drogy.

Za pervitin mu hrozí až 10 let vězení

OBRAZEM: Noční vichřice odnesla supermarketu půlku střechy

Veselí nad Lužnicí - Vichřice, která udeřila během noci, vyvracela stromy a odnesla i půlku střechy supermarketu Tesco.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Na co zajít o víkendu do kina

Táborsko - Přinášíme vám víkendový program kin.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení