VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor je náš program, pronesl T. G. Masaryk po návratu z exilu

Tábor – Dnešek je výročím narození  Tomáše Garrigua Masaryka. První československý prezident si Tábor osvojil v myšlenkách o tvorbě státu. Několikrát město také navštívil. Je tedy pádný důvod k tomu, tyto okamžiky po letech oživit.

7.3.2012
SDÍLEJ:

Prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka přivítalo při Jihočeské výstavě zaplněné náměstí. Foto: Fotoarchiv Šechtl a Voseček

Stanislav Zita z Husitského muzea připomíná návštěvu profesora Masaryka na Kozím hrádku už v roce 1910.

Budoucí první československý prezident zde přednášel o české reformaci v husitské době. V úvodu připomněl myšlenku pokračovat duchem a směrem Husovým. Přepis Masarykových slov byl naposledy vydaný v roce 1947 v útlé publikaci. Masaryk nechtěl kopírovat minulost. Chtěl držet směr, který byl reformací zahájen.

Sympatizuje s Janem Žižkou, ale odvrací se od jeho násilí. Hlásí se tak i k Petru Chelčickému. Srovnává Jana Husa a Jana Amose Komenského.
Přiklání se k harmonii, kterou Komenský kázal. Harmonie je pro prezidenta zásadní. Ne však zlatá střední cesta.

Prakticky hned po založení Československé republiky šel průvod táborských obyvatel směrem do historické části města. Na budově ateliéru Šechtla a Vosečka visel velký Masarykův portrét. „Firma měla v té době sídlo v místech, kde je dnes hotel Palcát,“ upřesňuje Zita.

Zároveň došlo k přejmenování některých ulic a náměstí. Třeba dnešní náměstí Mikuláše z Husi neslo Masarykovo jméno. Náměstí před zemědělskou školou později získalo název podle prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína.

Za totality to bylo Leninovo náměstí a po listopadu 1989 se stalo náměstím Tomáše Garrigua Masaryka.

K dalšímu projevu měl Masaryk příležitost při svém návratu vlakem z exilu po první světové válce.

„V Táboře vystoupil už jako první československý prezident,“ říká Zita.

Společně se zástupci dohodových států, ke kterým patřila mimo jiné Francie a Velká Británie, se prezident podepsal do kroniky. V souvislosti s touto zastávkou je známá památná věta: „Tábor je náš program!“ V těchto slovech je patrný odkaz na revoluční husitskou dobu.

Do třetice Masaryk přijel do Tábora na oficiální návštěvu v roce 1920. Důvodem bylo kulaté výročí založení města. Od jeho vzniku uplynulo 500 let.

Naposledy se Masaryk v Táboře oficiálně ukázal jako host Jihočeské výstavy spojené s výstavou československého válečnictví.

Na uvítací řeč táborského starosty Václava Soumara hlava státu mimo jiné odvětila: „Mezi Táborem historickým a Táborem dnešním leží veliká zkušenost. Vláda i já jsme si vědomi, že neběží pouze o Tábor, ale o celou republiku.“

Reakci si zasluhovalo i přivítání předsedy výstavního výboru Adolfa Kroupy.

„Není lidské znásilňovat druhého, ale bylo by nelidské nebránit se,“ zní dobový záznam některých slov prezidenta.

Dokonce s několikadenním pobytem Tomáše Garrigua Masaryka je spjata i Planá nad Lužnicí. V roce 1920 zde v Portíkově vile trávil dovolenou. Do té doby pro něj údajně vláda neměla letní sídlo.

Jeden z pamětníků zprostředkovává historku, která se k příjezdu hlavy státu váže.

Některý z radních ho prý přivítal slovy „To se nám v tom posázavském kraji vyčasilo.“ Masaryk neváhal s pohotovou odpovědí: „To víte, oni mě strčí do auta, odvezou a já ani nevím, kde jsem,“ zachránil vtipně situaci prezident.

Autor: Martin Donát

7.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Spartaku Radek Hajič.

Fotbalisté Soběslavi našli v Sedlčanech studánku s divizní živou vodou

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.
1

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Ode dneška jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení