VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor hoří. Prusové se ale nevzdávají

Tábor - Historická výprava Táborského deníku vás zavede do Tábora roku 1744. Ve městě se střílelo. 

2.8.2015
SDÍLEJ:

Tábor. Foto: Josef Musil

Dvaadvacátého října 1744 byli rakouští vojáci připraveni k útoku na Tábor, aby odtud vyhnali Prusy, kterým velel plukovník Kalwin. Večer toho dne císařští vystříleli průlom do opevnění města. Kalwin už předtím odmítl bezpodmínečnou kapitulaci. Jeho vojáci vyčkávali a nestříleli.

Císařští důstojníci nakonec od útoku dočasně upustili, protože se obávali ztrát na životech civilistů ve městě. Zůstali připraveni k útoku a vyčkávali, kdy Kalwin pochopí, že jeho situace je beznadějná a vzdá se bez boje. Za večerní tmy občas třeskl výstřel nebo vybuchl granát a pak následovalo dlouhé ticho. Takhle to šlo až do prvních hodin 23. října. Vojáci obou stran se snažili ve tmě rozpoznat obrysy svých protivníků, měli prst na spoušti, ale nedělali nic.
Tři hodiny v noci. Světlo! Tak brzy? Jak to?

Ve městě vyšlehly plameny. Císařští vojáci se u palisád ještě víc přikrčili, aby je nepřítel v tom ohnivém svítání nezahlédl. Kdo má požár na svědomí? „Nepovědomo, zda od našich granátů či od nepřítele samého založený," říká válečná zpráva poněkud nelogicky, protože proč by nepřítel zapaloval město, ze kterého neuteče?

Uhasit oheň

Pokud Prusové začnou oheň hasit, bude snadné vpadnout jim do zad. Pokud nebudou hasit, uhoří. A s nimi bohužel i obyvatelstvo. Císařští vojáci čekají v bezpečí za hradbami, kdy Kalwin pochopí, že plameny požírají právě jeho čas.

Písař později zapsal: „Nato velitel pevnosti dal vzkázati, poněvadž jinak býti nemůž, že se vzdává." To mu to tedy trvalo… Ale nejdůležitější bylo, že se nic nestalo Táborákům. Ačkoliv – město pořád ještě hoří a plameny se šíří. První úkol v osvobozeném Táboře tedy zní: Uhasit požár.
Aby se přitom nemarnil čas s okolnostmi Kalwinovy kapitulace, císařští důstojníci přistoupili na jeho požadavky. Měl je tentokrát docela mírné. Chtěl jen, aby jemu a jeho důstojníkům byla ponechána jejich zavazadla a aby se slušně zacházelo s jeho mužstvem.

Hrabě Stahrenberg rychle vstoupil do města se dvěma kompaniemi granátníků a dvěma sty muži pěchoty a začal vyřizovat jedno po druhém. Nejprve část jeho vojáků obsadila městské brány a další skupina hasila oheň. To se brzy podařilo. Nakonec se ukázalo, že požár ve městě strávil jen přibližně dvanáct menších domů.

Další Stahrenbergovi muži zajali pruské vojáky. Shromáždili je na náměstí a dohlíželi, aby tam složili všechny svoje zbraně. Potom je odzbrojené de facto uvěznili po táborských domech a hlídali je.
Přestože předchozího dne Kalwin prohlašoval, že jeho muži budou bojovat do posledního, ukázalo se, že tolik srdnaté vojsko neměl. Když totiž začalo město hořet, v nastalém zmatku se přibližně 250 jeho vojáků vykradlo z města a přidali se k císařským.

Doufali, že se s nimi bude nakládat jako s přeběhlíky. Jenomže netušili, že mezitím se jejich velitel vzdal. V té chvíli se z nich stali váleční zajatci. Císařští je odzbrojili a zavřeli do domů k jejich soukmenovcům.

Pokračování zase za týden

Josef Musil

Autor: Redakce

2.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na co zajít v úterý do kina

Roman Šmucler: Zákaz amalgámu? Bílé plomby jsou daleko jedovatější

Pacienty chtěl v Česku ošetřovat i ukrajinský elektrikář, tvrdí nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Skoro se mu to povedlo. Diplomy cizinců prý totiž nikdo neověřuje. Někdejší moderátor ale prozradil ještě další tajemství: Česko žádným nedostatkem lékařů netrpí. Zubaři se jenom zdráhají přijímat nové pacienty, kteří by je mohli v budoucnu žalovat.

Hokejisté Tábora stojí na prahu třetí zápasové prověrky, hostí je Kobra

Tábor – Druholigoví hokejisté Tábora si v úterý odškrtnou v kalendáři další přípravný zápas. V 18 hodin je v útrobách stadionu na pražském Braníku očekávají hokejisté domácí Kobry Praha.

Posila Táborska Jan Štohanzl: Dojmy ze hry jsou jednoznačně pozitivní

Tábor - Dvaatřicetiletý ofenzivní záložník Jan Štohanzl má za sebou první zápas v dresu Táborska proti Příbrami.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení