VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světnice i domy po zajatcích se musely vypucovat

Tábor - S autorem Josefem Musilem se vydáváte již na 178. putování méně známou historií Tábora. 

17.10.2015
SDÍLEJ:

Podzimní Tábor. Foto: Josef Musil

V roce 1758 v Táboře houfně umírali pruští zajatci na nemoci, které se mezi nimi šířily. Tentokrát už si nikdo nedovolil zahrabávat mrtvoly jako pošlé psy. Obec vyčlenila okolo Tábora místa pro důstojnější pohřbívání. Podruhové ukládali mrtvé Prusy do hromadných hrobů v řadách vedle sebe a zasypávali je stavební sutí.

Obyvatelé teď často slýchali, že mají dodržovat čistotu na veřejnosti. Ulice se, řečeno tehdejším jazykem, pucovaly, neřád se vyvážel.
Jenže zdrojem nákazy byli Prusové, kteří se už dávno proměnili z dobyvatelů v nebožáky daleko od svých domovů, a ti se po ulicích neproducírovali. Umírali ve špitále anebo se báli neblahého konce ubytováni po domech.

Právě odtud mohl kdykoliv vyšlehnout plamen nákazy. Když je vyváděli z domů, hospodář musel jejich světnice důkladně prohlédnout, jestli po nich něco nezbylo, a pak dům „vypucovat". Zároveň bylo třeba s Prusy co nejvíc omezit styky „našich" a císařských vojáků.
V zápise z 21. července 1758 měšťané prosí velícího hejtmana, aby vojačku přiřazenou k měšťanu Františku Ladtovi s mužem „jinam přeložil, z příčiny, že od nemocných Prejsů tam deky pere a suší a velkou nepříležitost hospodáři činí, kde on za jiný měšťané skrze tak dávný čas onera nésti povinen nejni, a tudy by do nemoci uveden a zkažen býti mohl".

Zákaz kouření

V té době se nalézalo v nemocnici zřízené v Táboře pro vojáky 157 raněných Prusů. Když pořádek, tedy se vším všudy. Pozor na požár. A tak se při stejné příležitosti žádá, aby se vojákům zakázalo kouřit tabák na půdě a vůbec s ním kšeftovat. Příkaz má krásnou poznámku: „…že se to tak má hned stát." Měšťané si totiž brali dobrovolně na ubytování vojáky do svých domů a dostávali za to malé nájemné.

Kontakt se zajatci se dal omezovat různě, avšak jednomu se zamezit nedalo. V jejich posledních chvílích je navštěvovali kněží. Do nemocnice mezi zajatce, kteří sténali a kašlali, se nebál chodit ani páter Antonius z kláštera.
Tenhle páter měl pro strach uděláno. Když se v roce 1744 Tábor vzdal pruské přesile a přijel král Fridrich II., šel mu v ústrety představený kláštera páter Eligius a spolu s ním právě Antonius. Král se na ně obrátil a zeptal se, jestli si dopisují s rakouským vojskem.

Co na to mohli občané rakouské monarchie říct? Antonius se místo odpovědi výmluvně usmál. Král si toho všiml a oběma řekl: „Nechám vás oběsit. Na mou duši, nechám vás oběsit!"

Fridrich II. svou výhrůžku nakonec nesplnil. A přece neohroženého pátera Antonia měli ohrozit právě vojáci tohoto krále. Jen se to nestalo v roce 1744, nýbrž v době, o které si vyprávíme. Antonius se od pruských zajatců nakazil. Zemřel 23. ledna 1759.

Klášteru se nevedlo nijak slavně. Dál musel odvádět naturálie i peníze na válečné výdaje. V roce 1761 si kvůli tomu stěžoval i pražský arcibiskup, že jeho světské i řádové duchovenstvo je přetěžováno neobyčejnými dávkami. Poté vydala královská komora rozkaz, „aby více se to nedálo". Jenomže brzy se to dálo zase.

Autor: Redakce

17.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bechyňské doteky ukončí nedělní mše.
5

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Ilustrační foto drogy.

Za pervitin mu hrozí až 10 let vězení

OBRAZEM: Noční vichřice odnesla supermarketu půlku střechy

Veselí nad Lužnicí - Vichřice, která udeřila během noci, vyvracela stromy a odnesla i půlku střechy supermarketu Tesco.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Na co zajít o víkendu do kina

Táborsko - Přinášíme vám víkendový program kin.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení