VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatováclavská koruna dorazila do Tábora

Tábor – Za přísných bezpečnostních opatření přivezl včera odpoledne ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka do Tábora svatováclavskou korunu, součást českých korunovačních klenotů. Přesněji její věrnou napodobeninu.

20.2.2014
SDÍLEJ:

INSTALOVALI SVATOVÁCLAVSKOU KORUNU. Korunovační klenot váží 2,358 kilogramů. Obsahuje mimo jiné 96 drahokamů a jedny z největších safírů na světě.Foto: Kateřina Krejčová

„Jednou z podmínek zapůjčení bylo doložení pojistné smlouvy proti rizikům, převezena musela být ve speciální, na míru vyrobené schránce a vitrína, ve které je koruna u nás vystavena, je zabezpečená tak, aby se ke klenotu nikdo nedostal. Navíc bude v gotickém sále stálý dozor," přiblížil okolnosti zapůjčení uměleckého díla zástupce ředitele muzea Zdeněk Vybíral.

Kopie koruny, kterou laik od originálu vůbec nerozezná, se do Tábora dostala z Karlštejna, kde ji má Národní památkový ústav uloženou. Jak doplnil Josef Makoč, šéf oddělení muzejních programů a expozic, jde o mladší kopii vyrobenou v roce 1995.

„Vyrobil ji profesor průmyslové školy v Turnově Jaroslav Prášil se svými kolegy a její hodnota je v řádech statisíců. Půjčuje se maximálně na čtyři dny," upřesnil.

Kdo si chce prohlédnout napodobeninu klenotu, který si pro svou korunovaci českým králem nechal po roce 1345 vyrobit Karel IV., musí se do muzea na Žižkově náměstí vydat maximálně do neděle. Pak umělecké dílo opět ukryjí zdi hradu Karlštejn.

Vzácný předmět

„Zájem o její zapůjčení je velký, ale moc často se nevystavuje, protože jde skutečně o vzácný předmět. Přesto má Národní památkový ústav snahu jej občas veřejnosti zpřístupnit," láká na výstavu Zdeněk Vybíral a dodal, že i o tuto kopii se stará stejný restaurátor jako o originál.

Rozměry kopie koruny odpovídá svému originálu, to znamená, že na na výšku měří 19 centimetrů. Jen váha nebude přes 2300 gramů, neboť levnější náhražky drahokamů váží jinak než například pravý diamant. Devatenáct let staré dílo je také jen pozlacené, přičemž pod vrstvou zlata se ukrývá stříbro.

Korunovační klenoty tvoří ještě žezlo, jablko, kožená pouzdra na ně, poduška pod korunu a korunovační plášť.

Legenda o svatováclavské koruně:
• Říká se, že svatováclavskou korunu si smí nasadit jen pravý král, a kdo to udělá neoprávněně, brzy zemře.

• V roce 1941 například neodolal pokušení říšský protektor Reinhard Heydrich a jeho syn Klaus. Ten vjel na kole pod automobil rok po smrti protektora.

• Koruna sv. Václava zřejmě požívá duchovní ochrany. Když ji roku 1346 nechává císař Karel IV. zhotovit na svou korunovaci českým králem, vymíní si papežskou bulu. Každý, kdo by si dělal na korunu nárok neoprávněně, nebo se ji snažil ukrást, stihne ho církevní trest umožňující odsouzence ve dne beztrestně zabít.

• Svatováclavská koruna má mít navíc i ochranu Ježíše Krista. Je v ní údajně zabudován trn z trnové koruny.

• I její kopie má mít podobné kouzlo.  

Autor: Alena Šatrová, Kateřina Krejčová

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení