Mírná zima vše v přírodě akcelerovala a hřiby se objevily již v polovině května. Aktuální tropické teploty ale lesy vysušují a hrozí nebezpečí požárů.
„První hřiby už byly o čtrnáct dní až tři neděle dříve, čekalo se pouze na vodu, ta je dnes limitující,“ naznačil žíšovský mykolog Vladimír Pravda.
„Nejen houby, ale také klíšťata se objevila mnohem dříve. Události jsou zapříčiněny letošní teplou zimou. Ohniska klíšťat na území Táborska určitě jsou,“ varoval Jan Kalafut ze Správy lesů města Tábora.
Dále vyzývá k maximální opatrnosti při manipulaci s ohněm v lese a poprosil občany, aby v lese nekouřili a nerozdělávali oheň. „Návštěvníci mohou například v lokalitě Nechyba zajít na Kozí Hrádek a udělat si svobodně táborák tam. Zde je pro každého ohniště k dispozici. Nerad bych zažil velký požár z roku 2003, to by bylo to poslední,“ s respektem odpověděl Kalafut.
Nastínil, že město má v úmyslu čerpat národní finanční dotace a také dotace z EU pro dlouhodobý projekt revitalizace Pintovky a městské zeleně a lesních komplexů.
„Za pomoci EU jsme pořídili novou lesní techniku a chystáme projekt revitalizace. Chceme obnovit a vytvořit nové lavičky, altánky, odpočinková a vyhlídková místa, cesty k nim,“ dodal.
Houby v těchto dnech již rostou, ale ne vždy v lesích.
„Situace se mění každým dnem. Ještě před pár dny po přeháňce začaly vyrůstat krásné hřiby dubové, ale po pár dnech bylo vidět, že nemají vodu. Houby často rostou ne v lesích, ale na volných plochách. Klouzky jsem našel již před třemi nedělemi u cest,“ řekl Pravda.
Kromě hřibů už rostou i jedovaté houby. „Objevuje se například muchomůrka tygrovaná, kde hrozí záměna s populárním masákem anebo šedivkou,“ upozornil Pravda.
Samotný sběr hub je možný dvěma způsoby. Houbu odkrojit přímo na místě, kde roste anebo vykroutit ze země a opatrně jamku zahrabat, aby podhoubí nevysychalo. „Má to i praktický význam, když to budete jenom krájet, tak další houbař uvidí, že tam byly hřiby a bude tam chodit,“ dodal Pravda.