VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stádlec se stal dalším městysem na Táborsku

Stádlec - Lidé v anketě vybírají podobu znaku.

20.3.2011
SDÍLEJ:

Stádlec je třetím městysem na Táborsku. Foto: Alena Šatrová

Je to jen pár hodin, co obyvatelé obce vědí, že se Stádlec vrátil do doby, kdy s jeho statutem zamával začátek 50. let. Jejich vesnice se totiž opět může pyšnit označením městys. Starosta Milan Kelich jim toto překvapení připravil na půlnoc prvního obecního plesu. Ten se konal v sobotu v sále místního pohostinství. Každá žena dostala na uvítanou rudou růži.

„Ani jsem to nevěděl, ale jestli nám to přinese nějaká pozitiva, tak to bude dobré,“ reagoval na naše sdělení Jan Janovský, který ve Stádlci bydlí 12 let a léta strávená hodnotí pozitivně. O stěhování tedy určitě neuvažuje. Stejně jako jeho kamarádi, mladí manželé Lukáš a Renata Peckovi.
„Školku i školu tady máme, pro děti je to tu rozhodně lepší, než to bývalo,“ hodnotí maminka dvou malých dětí a její manžel kvituje, že je například v plánu oprava hřiště ve školce. Jen v názoru na jednotřídku ve škole se neshodují. „Jestli tu škola zůstane, protože je to s ní nahnuté, tak tu děti do školy chodit asi budou, mně by to nevadilo,“ míní Lukáš, zatímco jeho manželka nemá k tak malé škole velkou důvěru a raději by vozila děti do Tábora, kde před mateřskou dovolenou pracovala.

Manželé Fukovi si pamatují, že Stádlec městysem už jednou býval. „Učili nás to ve škole,“ říká i za manžela Josefa Růžena Fuková z Křídy.
„Jak jde doba a život, tak se to i tady všechno mění. To víte, když jsme tenkrát dostali korunu na rohlík, tak jsme byli šťastní. Podívejte se ale do obchodů dneska. Ve Stádlci je jen jeden, ale zaplať pánbůh za něj,“ dodává paní Růžena. Oba se tady narodili, chodili do školy, prožili svou velkou lásku, udrželi rodinu a žijí tu dodnes. Již sedm desetiletí. I když tvrdí, že kulturu ke svému životu již nepotřebují, bál si ujít nenechali.

Mezi tancujícími páry jsme zjistili, že do jedenačtyřicetiletého starosty vkládají lidé velké naděje. A ten má skutečně v diáři mnoho úkolů.
„Například se budeme snažit zbavit rodiče předsudků, že jednotřídka není kvalitní. Nám na udržení školy záleží. Nyní připravujeme sloučení školy a školky pod jedno vedení, což bude výhodou pro rodiče. Ředitel půjde s jejich dítětem už od školky, což by mělo zlepšit vzájemnou komunikaci,“ naznačil starosta. Zastupitelé chtějí zlomit i další mýtus, a sice, že dotace nebo granty jsou „neslušnými slovy“. Hned po volbách proto požádali o podporu několika investičních akcí: pořízení ukazatele rychlosti pro Staré Sedlo a před školu, na obnovu inventáře a rekonstrukci elektrických rozvodů ve školce, na revitalizaci návsí ve všech místních částech a obnovu hřiště ve školce.

Turisty do této vesnice láká především unikátní řetězový most přes Lužnici. „Kraj tam hodlá vybudovat prostor pro parkování aut, který vybavíme informačními panely a rozcestníky. Zastupitelé mají i představu, že bychom měli na naše památky víc upozorňovat. Z toho důvodu chceme usilovat o zpřístupnění alespoň parku zámku, který je jinak v soukromých rukou. Nabízíme, že se podělíme o jeho vyčištění,“ říká starosta.
A plány jdou ještě dál. V bývalé synagoze, v níž ovšem dvacet let fungovalo kino, by mohlo vzniknout například menší muzeum, které by kromě jiného připomínalo působení Františka Křižíka na místním zámku.
Nové složení vedení obce teď vtáhlo občany do spolurozhodování o podobě symbolů městyse. Hlasovat o návrzních, které Stádlci předložil heraldik, mohou v anketě.
Na praporu a znaku se objeví již zmíněný historický most a také znak rožmberského rodu – pětilistá růže. Vybírat mohou občané do 6. dubna a poté se budou výsledkem ankety zabývat zastupitelé.
Stádlec se stalpo Borotínu a Malšicích třetímměstysem v okrese.

Autor: Alena Šatrová

Místo události:
20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení