VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobotníci vyrazili po stopách táborské vody

Tábor /OBRAZEM/ – Světový den vody, jenž připadá na 22. března, se táborští Sobotníci rozhodli oslavit vycházkou na vrch nad Čekanicemi. Na něm je umístěn jak historický vodojem z 30. let 20. století, tak i novější a větší vodojem z konce 20. století. Do útrob nového měla zhruba šedesátka nadšenců historie díky vstřícnosti JVS možnost nahlédnout.

18.3.2017
SDÍLEJ:

Příležitost navštívit vodojem si nenechalo ujít přes šedesát lidí.Foto: Deník / Dintar Jiří

Jak uvedla táborská rodačka Mirka Dušková, možnost navštívit vodojem rozhodně nechtěla promeškat.

„Sice už v Táboře nebydlím, ale ráda se sem vracím. Když jsem se dozvěděla o možnosti podívat se na místa, kam se běžně člověk nedostane, nemohla jsem si takovou příležitost rozhodně nechat ujít,“ vysvětlila Mirka Dušková, proč se nenechala odradit ani nepřízní počasí. „Trochu toho větru a deště ještě nikomu neublížilo,“ dodala se smíchem.

Ve vodojemu, který přivádí do Tábora vodu až z Malše, si Sobotníci vyslechli technické zajímavosti od technoložky ČEVAK Kateřiny Tebichové.

„Voda je do vodojemu přiváděna z více než sedmdesát kilometrů vzdálené nádrže Římov, poté co projde úpravnou vody Plav. Zde je pak přečerpána do dvou nádrží, přičemž každá z nich má kapacitu šest tisíc metrů krychlových. Nádrže jsou dvě proto, aby kvůli jejich čištění nemuselo dojít k výpadku dodávek vody,“ upřesnila Kateřina Tebichová.

Poté, co si návštěvníci vodojemu prohlédli historické vodohospodářské mapy z počátku minulého století, byly další zastávkou historické studny z 30. let.

Ty však už od začátku 70. let do systému vodu nedodávají. „Při bouřce tehdy spadlo elektrické vedení, a už nebylo znovu obnoveno,“ vysvětlila Kateřina Tebichová.

Jak sdělila historička táborského Husitského muzea Lenka Vandrovcová, studny již nebylo třeba. „V té době už byl Tábor zásobován vodou z Jordánu, kterou jsme všichni pili až do roku 1993,“ uvedla Lenka Vandrovcová.

Na závěr vycházky navštívili Sobotníci raritu, vodohospodářské dílo Zavadilka z roku 1892. Po doplnění novou technologií opět slouží svému původnímu účelu.

Autor: Jiří Dintar

18.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace centra Písku po revitalizaci.
5

Písek pozastavil přípravy nového náměstí

Dechová zkouška na přítomnost alkoholu (ilustrační foto).

Hospodská půjčila auto opilému, aby si dojel pro peníze

Vodáky od zákazu dělí i půl centimetru

Šumava - I když vodáci od začátku letošní sezony dostali na Vltavě stopku jen dvakrát, vody je málo.

Karamel od Vaška je pro manžele Kalkušovy jejich nejmladším dítětem

Český Krumlov - Osm nových výrobků obdrželo značku Regionální potravina Jihočeského kraje na Selských slavnostech v Holašovicích.

Kruháč v Třeboni bude celý srpen uzavřený

Třeboň – Po dlouhých letech odkladů konečně dojde k opravě kruhového objezdu v Třeboni „U Kaprů“ na příjezdu od Českých Budějovic. Pro řidiče to ale bude znamenat značné dopravní omezení na hlavním tahu mezi Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem.

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení