VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrčkův dům vydal nová svědectví doby Petra Voka

Soběslav - Řehoř Smrčka, primátor Soběslavi a přítel Petra Voka, po sobě zanechal dům na náměstí, jenž slouží zdejšímu muzeu a poslední Rožmberk ho v něm navštěvoval.

20.6.2017
SDÍLEJ:

Nová expozice ve Smrčkově domě Blatského muzea.Foto: Michaela Pimperová

To bylo v polovině 16. století, kdy panství Soběslav dostal Petr od svého bratra Viléma. Při práci na jeho opravě nyní muzejníci objevili původní podlahu, po níž tedy oba vážení pánové šlapali. A také zavodněnou jámu, o níž vedoucí muzea Daniel Abazid předpokládá, že je pozůstatkem soukenické dílny.

„Smrčka byl totiž nejen primátorem, ale také obchodníkem se suknem a výrazným soukeníkem,“ vysvětluje souvislost s jámou, v níž soukeníci látky zřejmě máčeli.

Všechny novinky expozice Život na Blatech a Kozácku a objevy veřejnost uvidí při Noci v Blatském muzeu, která nastane v pátek 23. června v 17 hodin. Daniel Abazid slibuje spousty zajímavostí.

„Otevřeme zcela novou národopisnou expozici, kterou jsme dosud jen s částečnými obměnami měli již od 70. let. Vznikla nová místnost se světnicí blatského statku a výrazně jsme rozšířili sbírku krojů,“ uvedl vedoucí pobočky Husitského muzea v Táboře k nainstalované blatské návsi s krojovanými selkami.

Nová expozice ve Smrčkově domě Blatského muzea.

Také děti získaly svoji muzejní místnost. Spíše hernu, kde si vyzkouší různé lidové prvky, vylezou na pec nebo se pohoupou na dřevěném koníkovi, kterého pamatují jejich prarodiče.

Představením nové expozice ale Noc v Blatském muzeu nekončí. Kateřina Nimrichtrová z Husitského muzea upozorňuje například na zahájení dlouhodobé výstavy obrazů regionálních malířů Krajina Táborska ve výtvarném umění, které dostalo prostor v nově využitém druhém patře domu. Atraktivním bodem programu bude i zahájení sezónní výstavy fotografií Petra Mareše Táborsko.

„Výstava doprovázející vydání stejnojmenné knihy ukáže region pohledem mladého fotografa, jehož snímky navíc zdobí i novou etnografickou expozici,“ doplnila za pořadatele Noci, již šesté v pořadí.

Smrčkův dům najdete na náměstí Republiky. Zajímavostí je, že bývalý primátor dostal při povýšení do šlechtického stavu přídomek ze Sabinova. Ani Daniel Abazid netuší, podle čeho ho tenkrát zvolili, ale zajímavostí je, že slovenský Sabinov se o stovky let později shodou okolností stal partnerským městem Soběslavi. Řehoř Smrčka jim k sobě vyšlapal cestu. „Je to ale opravdu náhoda, dokonce jsem se ptal, zda to byl záměr. Bylo mi ale řečeno, že o přídomku Smrčky se tenkrát nevědělo,“ přidal kuriozitku na závěr s tím, že při tvorbě interiéru využili i moderní technologie, a sice videoprojekci. Diváci si díky ní projdou celý rok na blatech.

Noc v Blatském muzeu doprovodí živá lidová kultura, kdy vystoupí Soběslavská chasa mladá a dětský folklórní soubor Dubínek ze Sezimova Ústí a ten doprovodí soběslavský dudácký soubor Jitra. Šestá noc v muzeu skončí ve 22 hodin.

Nová expozice ve Smrčkově domě Blatského muzea.

Autor: Alena Šatrová

20.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní kino v Bělči se v pátek chystá na zahájení sezony.

Na Táborsku začíná sezona letních kin

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Nabízel padělky hodinek a parfémů

Tábor - Pochůzkový prodej, který je na území města Tábora zakázaný Tržním řádem, si v úterý zvolil jako formu přivýdělku jednapadesátiletý muž ze Slovenska.

Cyklo-běh proti drogám měl zastávku také v Táboře

Tábor - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, dorazila v pátek i do Tábora.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Zemědělskému družstvu shořela sláma

Makov - Brzy rána začal v obci hořet sklad sena. Od čtvrté hodiny jsou na místě hasiči, kteří dostali plameny pod kontrolu až po několika hodinách.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies