VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Směnu pozemků vyřešila po 12 letech až čtvrtá garnitura zastupitelů

Tábor - Starosta Jiří Fišer chce čistý stůl. Tato slova udělala tečku v případě vypořádání pozemků mezi městem a nemocnicí, potažmo Jihočeským krajem.

4.6.2017
SDÍLEJ:

Táborská radniceFoto: Alena Šatrová

Jde o půdu pod a kolem domu za poliklinikou na Budějovické ulici, která patří nemocnici. Starosta totiž chce mít před startem městské stavby seniorského centra u nemocnice se zdravotnickým zařízením dobré sousedské vztahy. Vypořádání pozemku je bez přehánění možné označit jako jedno z nejdelších v historii. Tábor se jím nepravidelně zabývá od roku 2005 a vystřídaly se na něm už čtyři politické garnitury.
Vše začalo v roce 2005, kdy se okresní nemocnice transformovala v akciovou společnost. Městu nejprve navrhla směnu svých pozemků pod bytovým domem za městské okolo zubatky. Zastupitelé s návrhem napoprvé nesouhlasili. O tři měsíce později, v závěru roku 2005, se karta obrátila a město Jihočeský kraj, tehdy správce okresní nemocnice, ke směně samo vyzvalo. Tentokrát ale zase neuspěl Tábor.
Netrvalo však dlouho a znovu se se směnou připomněl. To už byla nemocnice akciovou společností a na radnici se vyměnilo vedení. Psal se rok 2007 a město žádalo o směnu.

Po celém roce - v únoru 2008, byla s doplatkem rozdílu ceny mezi subjekty dohodnuta, nicméně úspěch se nekonal. Táborští zastupitelé k novému návrhu vypořádání nepřijali žádné usnesení.

Pak se tahu ujala opět nemocnice a v červenci 2009 opět požádala o směnu. K posunu a uzavření dohody ovšem opět nedošlo, neboť ani tentokrát zastupitelé nepřijali ani kladné ani záporné usnesení a když přišla na jednání těsně před Vánoci 2009, ani se nedostala ke slovu, neboť ji překladatel stáhl z programu.

Místostarostka Olga Bastlová v popisu historie vypořádání pozemků musela přeskočit rok a půl. Až po další výměně složení radnice a zastupitelstva se v dubnu 2011 strany k pozemků zase vrátily. To když nemocnice Táboru nabídla, aby si odkoupil její vnější areál. Tento nápad odmítli už radní a před zastupitele přišli s návrhem na odkoupení pouze těch pozemků, které slouží jako veřejné.

Po zaměření dotčených pozemků v nemocnici se věcí zastupitelé zabývali o prázdninách v roce 2012, ale zelenou mu nedali. Vymínili si znalecký odhad ceny.

S cenovým návrhem města představenstvo i dozorčí rada nemocnice vyslovily souhlas a pozemky v únoru 2013 opět putovaly před zastupitele, ale opět byly staženy z jednání s požadavkem, aby radní ještě dál s nemocnicí vyjednávali. Ta ve snaze dojít konečně ke shodě učinila ústupek a ze směny vyjmula pozemky pod opěrnou zdí u bytového domu, která v té době byla v dezolátním stavu. Dohoda zněla, že o jejich převodu budou později jednat samostatně. Cena těchto pozemků činila 480 tisíc.

Směna zbývajících pozemků se pak konečně na základě usnesení zastupitelů ze srpna 2013 realizovala.

V současné době, kdy od roku 2014 sedí v zastupitelstvu i na radnici již počtvrté jiní lidé, nemocnice projevila zájem o dokončení vypořádání a tedy převod půdy pod již jejími náklady opravenou zdí, a to za cenu 440 tisíc včetně zmíněné opěrné zdi.

Jan Babor se na konci května sice snažil cenu snížit na 200 tisíc, ale zřejmě zapůsobila starostova slova o čistém stolu, takže jeho protinávrh nedostal potřebný počet hlasů. Pro původní cenu 440 tisíc hlasovalo 17 z pětadvaceti přítomných zastupitelů. Anabáze trvající 12 let se tak dostala do cíle.

Autor: Alena Šatrová

4.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tito ztracení psi měli štěstí. K páníčkům se díky pomoci lidí vrátili.
3

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Na co zajít v pátek a v sobotu do kina

Zloděje čapli za ruce

Tábor - Muže a ženu ve čtvrtek ostraha jednoho z táborských supermarketů v centru zadržela ve chvíli, kdy se snažili ukrást zboží za bezmála 4500 korun.

Táborsko plánuje s Příbramí zlomit remízovou šňůru

Tábor – Po zbytečné remíze 3:3 v Sokolově už zvedl druholigový tým FC MAS Táborsko hlavu vzhůru a s optimismem vyhlíží nadcházející domácí duel 4. kola FNL proti 1. FK Příbram.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení