Nejíst, nepít, nežvýkat, netelefonovat, dát pozor na kostým, nešplíchat na něj voňavku a chodit důstojně. Šlechtičnám se sukně hýbou dopředu a dozadu, ze strany na stranu jen selkám, nekroutit pozadím a pod šaty naostro.

Takové podmínky si vyslechli manželé Havrlantovi, kteří přišli společně z dalšími patnácti lidmi v sobotu večer do soběslavského kulturního domu na casting na obsazení rolí do historického procesí. To se uskuteční už tuto sobotu v rámci Rožmberských slavností soběslavských.

„Když jsem se dozvěděla, že je to formou castingu, zdálo se mi to trochu divné, ale neodradilo mě to,“ řekla Ludmila Havrlantová, která bude mít se svým mužem Pavlem kostým do průvodu Petra Voka půjčený od kamaráda. „Rozhodli jsme se, že se zapojíme, když už je to v místě bydliště a abychom také podpořili město,“ prozradil Havrlant.

„Chceme, aby průvod byl skutečně důstojný a stylový. Proto jsem to pojala touto formou, abychom lidem přiblížili podmínky a dohodli se s nimi na zapůjčení kostýmu a jeho využívání, hlavně se nesmí zničit,“ poukázala produkční kulturního domu Jaroslava Palasová na cenu obleku, která se pohybuje kolem třiceti tisíc. Kostýmy bude mít Soběslav půjčené z Českého Krumlova. Zájemce vyjde na stovku plus vratnou kaci pět set korun.

Kostymérky i kadeřník

„Připravte se, že se z vás na chvili stanou ochotníci, je to vlastně celé o divadle. Na kostým nestříkejte parfém a také jsem se dozvěděl, že šlechtičny chodily pod šaty naostro,“ pobavil všechny přítomné ředitel kulturního domu Petr Valeš. Na otázku Palasové, kdo to bude kotrolovat, odpovědět nedokázal. Prozradil ale, že lidem budou k dispozici kostymérky, které poradí, jak si co obléct, jak co nosit a v jakém úhlu si nasadit třeba čepici.

„Dámy mají někdy problém se spodnicí, která je součástí každého kostýmu, nechtějí si ji brát, protože dělá velké pozadí,“ smála se Palasová. Od přítomných si vzala výšku, velikosti a od pánů i čísla bot. Lidem bude k dispozici i kadeřník, který poradí, co s účesem, aby byl opravdu dobový.
Do Soběslavi dorazí kostýmy ve čtvrtek, celý víkend sloužily na Táborských setkání. „Teď se musejí převést do Prahy, kde je na ně jediná čistírna a pak rychle k nám,“ vysvětlila Palasová. Sama v průvodu nepůjde. „Budu mít na starost plno organizačních věcí, budu tady lítat, takže bych nemohla dodržovat ten bonton,“ dodala.

Průvod bude čítat šedesát lidí. Jeho čelo a formaci mají na starosti profesionálové z agentury A.R.G.O. „Ti nám také dodají Petra Voka a Zuzanu. Bude jich kolem dvaceti, další dvacítka budou radní s manželkami a zástupci partnerského města Sabinov, zbytek občané,“ uvedla Palasová.

„Chtěli bychom ze slavností udělat tradici, ale stylovou, ne něco jako táborky, kde hraje hudba, která s tou historií nemá vůbec nic společného,“ přiblížil Valeš. Průvod vyjde od soběslavského gymnázia v 11 hodin.