VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci v Táboře nevnímají pouze husity

Tábor - Projekt, na kterém pracovaly děti napříč celou školou z náměstí Mikuláše z Husi, ocenila i starostka města Hana Randová.

26.6.2010
SDÍLEJ:

Svoji návštěvu ZŠ náměstí Mikuláše z Husi začala starostka Hana Randová u těch nejmenších. Prvňáci jí prozradili, že se naučili číst, psát a počítat.Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Oo chodbách školy chaoticky pobíhají děti, v rukách nesou hromádky s učebnicemi. Do mumraje na konci školního roku vstupuje starostka Hana Randová. Zalíbil se jí totiž projekt o Táboře, na kterém se podíleli žáci prvního i druhého stupně.

Nejdříve bych ráda zašla ke „koblížkům“, navrhuje starostka naší průvodkyni po škole z náměstí Mikuláše z Husi, ředitelce Dagmar Havlůjové.
To si žádá vysvětlení. Děti z 1.B si totiž v rámci projektu nacvičily pohádku O koblížkovi. Jako téma si třída vybrala Divadlo Oskara Nedbala. Kromě představení si žáci vytvořili plán cesty k divadlu a zpět.

„Zadali jsme dětem téma Tábor. Ony si pak musely zjistit o městě něco zajímavého, najít si o tom informace, zpracovat je do prezentace a dokázat svou práci i představit ostatním,“ vysvětlila ředitelka zadání. Jediná podmínka? Nesmí to být jen o husitství. A to se podařilo.

Výstupem projektu je pelmel témat v konečné brožuře s názvem Tábor očima dětí.
“Koblížci“ z 1.B přijali starostku vřele. Prozradili jí, že se už naučili číst, psát a počítat a že ze všeho nejraději malují. Dokonce jí i odrecitovali Eskymáckou abecedu.
„A co se vám líbí na povolání učitelky,“ zeptala se Hana Randová. Děti totiž zrovna probíraly řemesla.
„Že nám dává známky, úkoly a taky pochvaly,“ zaznělo třídou.

Z bašty vede cesta po zahradě zpátky do hlavní budovy. Na řadě jsou sedmáci. Ti si totiž zvolili téma, které dnes hýbe Táborem: odbahnění Jordánu. Souhrnná tabulka o čtrnácti bodech obsahuje mimo jiné i rozlohu vodní nádrže, jakou částku dostalo město na odbahnění v dotacích či dokonce, jaké množství bahna se při akci vytěží.

„Dokonce jsme vypočítali, kolik bude přibližně stát nafta, kterou projezdí nákladní auta než vyvezou z nádrže všechno bahno. Vychází nám to přibližně na šest milionů korun,“ dozvídáme se od žáků ze 7.C.

Diskuze se starostkou se stočila i na živočichy, kteří v Jordáně žijí, nebo na význam stavby spodní výpusti i na důvody, které vedou k tak velkému kroku, jako je vytěžení sedimentu.
„Líbí se mi, že se žáci staví k odbahnění jako k faktu. A bez emocí, které vládnou mezi mnoha dospělými. Připouští, že je to nutné kvůli čistotě vody i kvůli zabezpečení proti případným povodním,“ zhodnotila starostka.

Co se ale může skrývat na dně Jordánu? Jak bude naloženo s chráněnými živočichy? Nakolik bude těžené bahno zapáchat a jak jeho vyvážení zasáhne dopravu? I tyto dotazy se sedmákům honily v hlavách, když svoje vybrané téma zpracovávali.
„O Jordánu není bohužel dochováno mnoho informací. Všichni už se těšíme, až se bude akce realizovat, dozvíme se o něm něco víc,“ slibovala Hana Randová školákům, kterým nezapomněla popřát hezké prázdniny.

Co možná nevíte

Velmi zajímavým tématem se zabývali žáci 8.A. Představili Źižkovo náměstí v číslech a zjistili například že:
– na 9279 m2 (plocha náměstí)² je zapotřebí 927 900 dlažebních kostek
– na náměstí je celkem 45 laviček, celková plocha sezení je 24,3 m2, což je 0,26 procent z celkové plochy náměstí
– na věž kostela vede 250 schodů
– kašna obsahuje 246 hektolitrů vody.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení