Ve školství to opět vře. Kantoři bojují za více peněza za to, aby rozpočtové škrty vlády neodnesli samotní žáci škol. Podporu mají i od nepedagogických pracovníků a rodičů.
Včera mezi 14 až 17 hodinou se k petici mohla připojit i široká veřejnost na 19 místech Ćeské republiky, přičemž finální termín k zaslání petičních archů na adresu odborového svazuje do 20.června.
„Naše zkušenosti ukazují, že proklamovaný rozvoj školství prohrává příliš často a snadno svůj souboj s návrhy na škrty rozpočtových výdajů. Nechceme, aby tomu tak bylo v budoucnu, ani v současné době. Zásadně odmítáme, aby se reforma veřejných financí stala záminkou řešení naléhavých problémů školství, k nimž na předním místě patří neúnosně nízká, až diskriminační platová úroveň pedagogických, správních i provozních zaměstnanců,“ uvádějí odboráři mimo jiné ve svém textu.
Například v táborské MŚ Světlogorská se připojilo sto procent pracovníků a dokonce většina rodičů.
„Někde se školky zavírají, což sice není náš problém, ale má být zvyšování počtu dětí ve třídách, mluvilo se o snižování počtu pedagogů a toto téma je rodičům blízké, protože chtějí pro své děti tu nejlepší péči,“ zmínila se k řadě podpisů z řad rodičů ředitelka školky Magda Pobudová.
Řadapedagogů, ostatních pracovníků školských zařízeníi nemalý počet rodičů podepisují petici proti snižování výdajů na školství a za rozvoj vzdělanosti jako podmínky prosperity.
Jedním z problémů, které pociťují mateřské školy, je například nedostatek peněz na brigádníky pro vykrytí dovolených. „Jako kantoři máme dovolenou osm týdnů, ale školku máme zavřenou jenom čtyři. Musíme tedy překlenout určité období, kdy učitelé čerpají dovolenou i v době školního provozu. Takže děláme přesčasy, nelze si vzít posilu,“ vysvětlila Magda Pobudová. K petici se připojila i řada pracovníků ze Základní školy Helsinská, podkterou školka ve Světlogorské patří.
„Jsme na čtyřiceti procentech, ale ještě to není uzavřené,“ naznačila k množství podpisů ředitelka školy Alena Heršálková. „U nás petici podepsalo okolo čtyřiceti pedagogů,“ nastínil zástupceředitele táborské školy obchodu a služeb a zároveň oblastní rada Odborového svazu pracovníků školství Emil Nývlt.
„Vyzýváme vládu České republiky, aby při svém rozhodování o reformě veřejných financí vzala v úvahu význam vzdělanosti a efektivnosti investic do školství jako předpoklad prosperity a konkurenceschopnosti naší země. Upozorňujeme, že připravované návrhy jsou důsledkem neodpovědnéhoa krátkozrakého přístupu k oblasti školství a nasvědčují tomu, že jsou hledány jednoduché cesty plošného škrtání rozpočtových výdajů, které se nevyhnou ani školství,“upozorňují odboráři v textu petice na význam vzdělanosti pro budoucnost a nebezpečí krátkozraké politiky vlády podepsané předsedou Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františkem Dobšíkem.
Pro odboráře je nepřijatelný rovněž záměr stanovení meziročního nárůstu mzdových prostředků tak, že by i v regionálním školství byla snížena reálná hodnota platu. Odboráři se současně domnívají, že s připravovanou daňovou reformou by takový záměr vedl ke zhoršení pracovních i platových podmínek školských pracovníků.
„Uvědomuje si vůbec vláda, jaká je platová úroveň zaměstnanců v regionálním školství, a to zejména ve vazbě na jejich dosaženou kvalifikační úroveň,“ ptají se dále v textu odboráři.