VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škody po vydře mají rybáři přepočítat

České Budějovice – Po šesti letech „zbořil“ Nejvyšší soud ČR (NS) rozsudky jihočeských soudů v žalobě jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu na český stát kvůli škodám způsobeným na rybách v mimopstruhových revírech vydrou říční ve druhé polovině roku 1998.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv


Stát odpovídá
Okresní soud v Prachaticích uložil České republice zaplatit rybářům 147 200 Kč.
Opřel se o zákon o myslivosti, který zakotvuje obecnou odpovědnost státu za škodu způsobenou mj. vydrou. Výši škody určil podle znaleckého posudku o hodnotě vydrou zkonzumovaných ryb za uvedené období.

Krajský soud rozsudek ve vyhovujícím výroku potvrdil a ČR podala dovolání k NS.
Namítá, že podle zákona o rybářství je vlastníkem volně žijících živočichů stát jako vlastník volných toků a žalobce vlastní ryby až po jejich ulovení. Úbytkem volně žijících ryb mu škoda nevznikla.

NS připomněl, že podle v tu dobu platného zákona škody způsobené zvěří, jejíž početní stavy nemohou být lovem snižovány, hradí stát. Hradí skutečnou škodu a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).
Podle zákona o rybářství rybářské právo patří státu, který jeho výkon v rybářských revírech bezplatně svěřuje jiným subjektům. Ty ryby nabývají do vlastnictví ulovením. Na rozdíl od ryb v rybnících se neulovené ryby v tocích pokládají za věc ničí.
Ztráta dosud neulovených ryb tím, že je zkonzumovala vydra, proto nemůže představovat snížení majetkového stavu rybářského svazu.

Jak vyčíslit ztrátu

V dané věci byla na náhradě škody přiznána částka odpovídající hodnotě ryb zkonzumovaných vydrami. Podle NS však měl být jako škoda zjištěn nedosažený zisk, který bylo možno důvodně očekávat, nebýt škodné události.
Je tedy třeba vyčíslit hodnotu předpokládaného výtěžku lovu po odečtení nákladů, které by při normálním běhu věcí musely být vynaloženy. Odškodnitelnou újmou může být i škoda v rozsahu nákladů, které svaz ze svého majetku vynaložil zbytečně, tedy aniž se dostavil s nimi očekávaný výsledek, či na doplnění stavu ryb ve vodních tocích.

NS proto věc vrátil do Prachatic k novému projednání.

Obdobně NS vrátil před časem Okresnímu soudu v J. Hradci žalobu rybářů na stát o náhradu škody způsobené vydrou v jiných revírech.
Jihočeské soudy nejprve v této věci rybářům přiznaly nárok na 310 500 Kč, ale po zrušení rozsudků Nejvyšším soudem se stejným odůvodněním jako v tomto případě naopak žalobu zamítly.

Svaz prý mj. neprokázal, že by následné zarybnění dotčených toků nad rámec plánů bylo výhradně důsledkem „pytlačení“ vyder.
Dovolání rybářů stát označil za velice nemravné – stěžují si prý, ač jim republika přenechala bezúplatně výkon rybářského práva na jejích tocích a stát na zarybňování revírů nemálo přispívá .

NS tehdy konstatoval, že vydra nepochybně zkonzumovala množství ryb z obsádky, jak je vyčíslil znalec.
„Nelze přisvědčit názoru, že svazu škoda nevznikla, resp. že by neprokázal její výši,“ řekl tehdy NS. Je však prý třeba zjistit, zda a o kolik byly výdaje žalobce na zarybnění vyšší oproti tomu, kolik by činily, kdyby nedošlo ke kozumaci ryb vydrami v již zjištěném rozsahu.

V čerstvém rozhodnutí v prachatické věci tak nyní NS zadání „domácího úkolu“ rybářům zopakoval.

Autor: Vladimír Majer

23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení