Chtěla jsem si nechat věštit budoucnost, ale už jsem se nedočkala, posteskla si dvanáctiletá Lucka na sobotních Středověkých slavnostech na Choustníku. Věštkyně ale zdaleka nebyla jedinou atrakcí, kterou už dvanáctý ročník dobových slavností na zřícenině nabídl.

Při ukázkách šermířských soubojů děj vtáhl diváky do dob dávno minulých.

„Líbí se mi lidé v kostýmech, všechno je tady tak opravdové. Jako ve středověku. Zkoušela jsem si i vyrazit vlastní minci,“ prozradila Lucie Všetečková.
A bylo opravdu na co koukat. Koneckonců členové Šermířské a divadelní společnosti Zikmunda Wintera pracovali na přípravách už od pondělka.

„Kromě nás tu měli dvě vystoupení také Šelmberští dvořané. Ti také zajišťovali po celou dobu slavností středověké tržiště a ukázky lidových řemesel,“ říká členka pořadatelské skupiny Květa Kazdová. Jejich společnost pro změnu předvedla dobytí Milána císařem Karlem V. z roku 1520. Večer šermíři ukázali, co umí i s ohněm. Odpoledne diváky pobavil rozličnými kousky včetně jízdy na jednokolce také kejklíř Erik. Oko milovníků ženského půvabu a ladných pohybů potěšilo vystoupení tanečního souboru Lucretia, který předvedl dobové tance šlechtické i měšťanské. Herci Potulného Divadla Studna zahráli Čínskou hedvábnou legendu a poučili svými bajkami. Ranami a křikem nešetřili ani další šermíři – plzeňští In victum. „Máme tu i jednu premiéru. Slavnostní ukončení odpoledního programu je tentokrát v rukou Merdela a jeho sóla na kravské zvonce,“ slibovala ještě před koncem pořadatelka.

Večer se nesl v duchu Bluegrassové hudby v podání táborských The Shrot, ale také ohňové show a ukázek orientálního tance sedmičlenné skupiny Alika Abal. Závěr patřil baroknímu ohňostroji. „Ohňostroj je inspirovaný dobou baroka, používají se dobové efekty. Je komornější než běžné ohňostroje. Zvolili jsme ho i proto, že se nacházíme v chráněné oblasti,“ vysvětlila Květa Kazdová.

O úspěšnosti akce i o odhodlání pořadatelů svědčí fakt, že Středověké slavnosti na Choustníku už slaví dvanácté narozeniny. Pro to má Květa jednoduché vysvětlení: „Máme plno kamarádů, kteří nám s organizací nezištně pomáhají. Stojí při nás v dobrém i zlém a naštěstí se stále vrací.“