VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šatlava i se strážníkem se přestěhovala k Chocholkovi

Mladá Vožice -Historie mladovožických domů.

5.5.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům). Pokračování z minulého týdne.

Dne 28. ledna oznámil vrchní Löbl magistrátu rozhodnutí vrchnosti, že „nenalezla odůvodněnou příčinu, aby zamýšlené stavbě radnice překážela, magistrát má jen ohledně plošné výměry, které k tomu třeba bude, a která k vožickému kostelu náleží, u politického a duchovního úřadu potřebné zaříditi.“

Magistrát poděkoval za to dne 7. února a doložil, že vrchnost přispěje tím k ozdobě města i bezpečnému umístění veřejných pokladen a zároveň prosí, aby stavební materiál jako při stavbě chudobince účtován byl levněji.
K zamýšlené této úpravě radnice však nedošlo a stará naše věž uchráněna byla od jakékoliv změny. Karel hr. z Küenburgu právě v roce 1832 zemřel a při projednávání pozůstalosti nastaly různé průtahy a obtíže, které i na splnění nároku obce měly vliv.
Na důrazné naléhání vyšších úřadů došlo konečně roku 1834 k objednání dvou veřejných pokladen (jedné sirotčí a zároveň depositní, druhé obecní) a k jejich bezpečnému umístění.

Obecní representanti Fr. Stibor a Vojt. Adalbertmann prohlásili: „Jelikož navrhovaná úprava staré solnice (přízemí měst. věže) k umístění pokladen spojena by byla se značným nákladem, považujeme za výhodnější pro obec, pakli že zde v radní síni nalézající se otvor ve zdi (po bývalých dveřích?) se trochu zvětší a železnými dveřmi uzavře.“

K opatření pokladen a železných dveří vypsána byla dražba. Místní zámečníci M. Bohuslav, J. Bubník a J. Mládek prohlásili, že za udanou cenu 45 zl. a 50 zl. pokladny zhotoviti nemohou. K zhotovení dveří nabídl se M. Bohuslav za 24 zl. 15 kr. a za zámek 6 zl. (Lví hlavu na dvéře opatřil v Praze magistr. rada Stein za 1 zl.) Obecní representanti navrhli, aby kasy objednány byly v Praze. Pokladnu za 50 zl. stř. dodal pražský zámečník Fr. Wagner a za 40 zl. koupelna, druhá pokladna od železářského obchodu firmy Jan Jiří Hölzel syn. Nápisy na ně vyhotovil malíř J. Deport za 3 zl. Privilegia uložena byla v plechové krabici nad pokladnami. (Ony železné dvéře jsou teď v přízemí radnice č. 80.)

V témže roce 1834 došlo také k zavedení pořádku v registratuře, která od r. 1792 (regulování magistrátu) nebyla řádně vedena. Uspořádání registratury vykonal bývalý ředitel vrchního úřadu v Načeradci Václav Geiszler bydlící ve Vožici za honorář 60 zl. Pro archiv opatřena nová skříň a stará opravena. Na obou skříních namaloval Deport městské znaky. Tehdy byla nově svázána silně poškozená stará pamětní a trhová kniha z r. 1600 a obtížnou tu práci dovedně vykonal knihař Bedřich Bretter v Táboře za 4 zl. Vrchní úřad byl s uspořádáním registratury spokojen a vyplacení peněz r. 1835 schválil.
Nevím, jak se mohlo státi, že uspořádaná registratura byla v pozdější době vyhozena na nezamčenou půdu radnice a zde ponechána přes 70 let ležeti na pospas povětrnosti a jiným škůdcům. Podařilo se mi zachrániti z ní aspoň větší část. Magistrát upustil od přestavby radnice a zakoupil pro stavbu dům č. 193 od Filipa Buriana a potom novou radnici postavil zde. Než byla vystavěna, úřadovalo se dále v městské věži.

Roku 1834 opravena byla chatrná šatlava. R. 1836 prohlížel kraj. ingenieur Dominik Ponitz kancelář v radnici a vyšetřoval také, kolik paliva se spotřebuje. Na dietách a cestovném účtoval si 3 zl. 47 kr. Dle guberniálního nařízení ze dne 5. června 1840 měla býti věž z bezpečnostních důvodů odstraněna. Krajský stavební dozorce Brožek podal stavební elaborát o demolování staré zvonice a vystavění nové bezprostředně u kostela. Později však, když shlédáno, že „věž nejméně ještě 12 let potrvá, aniž by sesutí obávati se bylo,“ ponechána na pokoji. Odstraněna tehdy hřbitovní zeď.
Vrchní úřad vožický r. 1842 oznámil krajskému úřadu, že obydlí strážníkovo při věži přistavěné, musí býti zrušeno a budova radnice opravena, magistrát pak upozornil na nebezpečný stav místností v městské věži. Na to nařízeno kraj. ing. Ponitzovi a koncept. praktikantu Doubkovi, aby místnosti ty prohlédli.

Potom byl přístavek (obydlí strážníkovo a šatlava) zbořen, schody po pravé straně umístěné odstraněny a zřízeny tam, kde se dosud spatřují. Místnosti pro strážníka a šatlavu najaty v domě Karla Chocholky č. 79. (Pokračování za týden)

RICHARD HRDLIČKA

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Mladý pár kradl čokolády

Fotbalisté Soběslavi by chtěli co nejdříve prožít podobnou radost, tentokrát ovšem na divizní scéně. Nejbližší příležitost jim nabídne nedělní duel v Sedlčanech, jehož favoritem jsou ovšem domácí.

Fotbalisté Spartaku Soběslav se v divizi vydají na další těžkou misi

Opilá žena na mostě zvažovala sebevraždu

Bechyně - Ve středu krátce po půl desáté hodině večerní přijali bechyňští policisté od jedné z místních obyvatelek informaci, že na mostu Duha přes řeku Lužnici se nachází mladá žena, jejíž chování ukazuje na přípravu sebevraždy.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Stánek rozezní rock od Postcards From Arkham

Tábor – Ve čtvrtek od 15 hodin se ve Stánku na táborském Žižkově náměstí koná akustický koncert havířovské post rockové kapely Postcards From Arkham.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení