VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S omladinou chce starosta diskutovat pravidelně

Planá nad Lužnicí – Na radnici nad vysvědčením, které jí udělili deváťáci místní základky, nemávli rukou.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Když dle zadání Deníku napsali plánští deváťáci svým radním vysvědčení, nevěděli, co se tím všechno rozpoutá. Starosta Šimánek se rozhodl, že bude s mladými diskutovat pravidelně, aby se dozvěděl, jak si život ve městě představují. Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Bez vzájemné komunikace to nepůjde. Vysvědčení, které dostala Planá od deváťáků místní školy, si vedení města vzalo k srdci a s mládeží počítá. Do budoucna by mohlo ve městě vzniknout i něco jako dětský parlament.

Starosta Jiří Šimánek se včera sešel s žáky devátých ročníků plánské školy. Na pomoc si s sebou vzal „ministra“ kultury Františka Doubka. Podněty náctiletých chtěli slyšet osobně.

V úvodu seznámil studenty s tím, jak vlastně město funguje, jaké pravomoce má rada i zastupitelstvo.

„Za dva nejdůležitější dokumenty považuji územní a finanční plán. Rozpočet se musí sestavovat jako doma. Cílem je dát příjmy a výdaje do rovnováhy,“ vysvětloval starosta. Dodal, že Planá nad Lužnicí ročně hospodaří průměrně s 40 až 45 miliony korun. Do rozpočtu se musí vejít všechno, co chce město udělat. Půjde více do kultury, do sportu nebo na opravu silnic? To vše rozpoutává polemiku. Nikdy se nelze zavděčit všem. A už vůbec ne kritickému mládí.

Planá kino neuživí

„V Plané není kino, chybí tu něco jako čajovna nebo kavárna,“ znělo z publika.
Samotné kino se neuživí a čajovna je otázkou soukromého subjektu, který by ji provozoval. „Spíš než o samostatném kině uvažujeme o multifunkčním kulturně sportovním zařízení, kde by se daly pořádat různé akce, popřípadě i promítat filmy,“ reagoval starosta. V úvahu by připadala sokolovna, kterou by chtělo město rozšířit.

Do debaty vstupuje ředitelka školy Hana Velánová. „Kolik jste ochotni dát za lístek do kina? A kolikrát do měsíce?“
A o tom to je. V době multiplexů, domácích kin a nešvaru stahování, má biograf jen pramalou šanci na život.

Na přetřes přicházejí další témata. Koupaliště, skatepark, doprava.
„Na dopravu dá město ročně dva miliony korun. Samozřejmě jsme uvažovali i o tom, že bychom chtěli dopravně obsloužit i okolní obce. Ty by musely také finančně participovat, ale především čekáme na dostavění dálnice. Když pojede autobus od Ústrašic, nedostane se kvůli hustému provozu ani zpátky na hlavní,“ vysvětluje Šimánek.

A na skatepark už je zaděláno. Jen se budou muset dodržet hlukové limity. Plánští už mají v merku i lokalitu. Už zbývá jen pozemek získat do vlastnictví a vyčlenit peníze.

„Nápady nemusí jít jen shora. Z občanské iniciativy, kterou město podpoří, vznikne v Plané v dohledné době i dráha pro kola. O to právě jde. Bude pro nás přínosem vědět, co chcete, a co vám naopak vadí. Musíme stát pevně nohama na zemi, ale bez vzájemné komunikace to nepůjde. Tak nám s tím trochu pomozte,“ vybízel v závěru debaty starosta. Pak deváťákům popřál hodně štěstí do dalších studií a vyjádřil přání, aby se do Plané vždycky rádi vraceli.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bechyně. Ilustrační foto.

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Švehlův most.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Jižní Čechy /VIDEO/ – Zavést mýtné pro kamionovou dopravu na všech jihočeských silnicích I. třídy. Takový je výsledek úterního setkání Jiřího Švece, krajského radního pro dopravu, se zástupci jihočeských měst a obcí.

František Mysliveček: Takhle přijít o vítězství, to vždycky hrozně bolí

Tábor – Dvaadvacetiletý záložník František Mysliveček přestoupil letos v létě ze Slavie Praha do FC MAS Táborsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení