VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S omladinou chce starosta diskutovat pravidelně

Planá nad Lužnicí – Na radnici nad vysvědčením, které jí udělili deváťáci místní základky, nemávli rukou.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Když dle zadání Deníku napsali plánští deváťáci svým radním vysvědčení, nevěděli, co se tím všechno rozpoutá. Starosta Šimánek se rozhodl, že bude s mladými diskutovat pravidelně, aby se dozvěděl, jak si život ve městě představují. Foto: DENÍK/ Kateřina Nimrichtrová

Bez vzájemné komunikace to nepůjde. Vysvědčení, které dostala Planá od deváťáků místní školy, si vedení města vzalo k srdci a s mládeží počítá. Do budoucna by mohlo ve městě vzniknout i něco jako dětský parlament.

Starosta Jiří Šimánek se včera sešel s žáky devátých ročníků plánské školy. Na pomoc si s sebou vzal „ministra“ kultury Františka Doubka. Podněty náctiletých chtěli slyšet osobně.

V úvodu seznámil studenty s tím, jak vlastně město funguje, jaké pravomoce má rada i zastupitelstvo.

„Za dva nejdůležitější dokumenty považuji územní a finanční plán. Rozpočet se musí sestavovat jako doma. Cílem je dát příjmy a výdaje do rovnováhy,“ vysvětloval starosta. Dodal, že Planá nad Lužnicí ročně hospodaří průměrně s 40 až 45 miliony korun. Do rozpočtu se musí vejít všechno, co chce město udělat. Půjde více do kultury, do sportu nebo na opravu silnic? To vše rozpoutává polemiku. Nikdy se nelze zavděčit všem. A už vůbec ne kritickému mládí.

Planá kino neuživí

„V Plané není kino, chybí tu něco jako čajovna nebo kavárna,“ znělo z publika.
Samotné kino se neuživí a čajovna je otázkou soukromého subjektu, který by ji provozoval. „Spíš než o samostatném kině uvažujeme o multifunkčním kulturně sportovním zařízení, kde by se daly pořádat různé akce, popřípadě i promítat filmy,“ reagoval starosta. V úvahu by připadala sokolovna, kterou by chtělo město rozšířit.

Do debaty vstupuje ředitelka školy Hana Velánová. „Kolik jste ochotni dát za lístek do kina? A kolikrát do měsíce?“
A o tom to je. V době multiplexů, domácích kin a nešvaru stahování, má biograf jen pramalou šanci na život.

Na přetřes přicházejí další témata. Koupaliště, skatepark, doprava.
„Na dopravu dá město ročně dva miliony korun. Samozřejmě jsme uvažovali i o tom, že bychom chtěli dopravně obsloužit i okolní obce. Ty by musely také finančně participovat, ale především čekáme na dostavění dálnice. Když pojede autobus od Ústrašic, nedostane se kvůli hustému provozu ani zpátky na hlavní,“ vysvětluje Šimánek.

A na skatepark už je zaděláno. Jen se budou muset dodržet hlukové limity. Plánští už mají v merku i lokalitu. Už zbývá jen pozemek získat do vlastnictví a vyčlenit peníze.

„Nápady nemusí jít jen shora. Z občanské iniciativy, kterou město podpoří, vznikne v Plané v dohledné době i dráha pro kola. O to právě jde. Bude pro nás přínosem vědět, co chcete, a co vám naopak vadí. Musíme stát pevně nohama na zemi, ale bez vzájemné komunikace to nepůjde. Tak nám s tím trochu pomozte,“ vybízel v závěru debaty starosta. Pak deváťákům popřál hodně štěstí do dalších studií a vyjádřil přání, aby se do Plané vždycky rádi vraceli.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti si ve čtvrtek užily Vesmírný den, který se od rána konal na táborském náměstí T. G. Masaryka. Vyzkoušet si mohly zajímavé pokusy, simulátor stavu beztíže, surf simulátor či projít planetární stezkou v botanické zahradě.
11

OBRAZEM: Děti na Vesmírném dnu čekala zábava i poučení

Pískové sochy Rumcajse a jeho rodiny.

Písek přišel o název populárního Cipískoviště

AKTUALIZUJEME

Tragická nehoda uzavřela silnici u Bujanova

Bujanov - Na silnici u Bujanova na Českokrumlovsku se ve čtvrtek dopoledne stala tragická dopravní nehoda.

Krumlovští granátníci okouzlují svět

Český Krumlov - Kdykoli se na nádvořích krumlovského zámku objeví granátníci, obstoupí je roj turistů s fotoaparáty.

OBRAZEM: Vínko koštovali s herečkou i vinaři

Padařov - Padařovští milují folklór, k němuž patří dobré vínko.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies