VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rolničkovský jarmark roztančil náměstí

Soběslav – Rolnička a I MY pozvaly občany na jarmark

4.4.2009
SDÍLEJ:

Při jarmarku se na náměstí i tančiloFoto: Alena Šatrová

„Když se řekne Rolnička a jarmark, tak si vzpomenu na příjemné počasí, pohodu, veselé lidi a hezké zboží, které si kupujeme, čímž Rolničce pomáháme. Je to příjemná tradice,“ vyjádřila se Marie Trešlová ze Soběslavi o sobotním jarmarku na náměstí Republiky.
Naznačila tak jeho hlavní smysl, a sice společné příjemné setkání s lidmi a nabídka zboží z chráněných dílen Rolničky. Peníze z prodeje totiž velkým dílem pomáhají s realizací záměrů zařízení. V současné době je to úhrada rekonstrukce chráněného bytu a pořízení mikrobusu na svoz klientů.
„To jsou dvě hlavní akce, na které se nyní soustředíme. Pomáhá k tomu i sbírka slovenských korun. Překvapilo mne, kolik lidí tyto peníze má a neváhá nám je věnovat,“ poslal poděkování dárcům ředitel Rolničky Karel Novák. Mluvčí zařízení Eva Janatová doplnila, že na mikrobus se jim do této doby podařilo získat už kolem půl milionu korun. Potřeba je kolem 800 tisíc. „Sbírky budou pokračovat, protože je můžeme použít jak na pořízení, tak na provoz mikrobusu. Takže stále hledáme zdroje,“ řekla.
Zhruba za dva týdny čeká Rolničku velká událost. Tři klienti si totiž již převezmou klíče od prvního chráněného bytu v běžné panelákové zástavbě.


Kromě toho, že v sobotu na náměstí vyhrávala kapela a lidi vyprovokovala k tanci, patřila část soběslavského náměstí i dalšímu sdružení, které svou činnost zaměřuje na lidi s postižením. Sdružení I MY v Soběslavi funguje již devátým rokem.

Během rolničkovského jarmarku zve občany i politiky, aby si vyzkoušeli jízdu na kolečkovém křesle a zjistili tak, jaké obtíže vozíčkáři při pohybu po městě musejí zdolávat. Také v sobotu do něj kromě dalších usedl senátor Pavel Eybert a starosta Jindřich Bláha.

„Kdokoli měl zájem, tak si projel připravenou dráhu a také si z vozíku vyzkoušel různé sportovní disciplíny,“ řekla vedoucí sdružení Kateřina Růžičková. Soběslav má podle ní v bezbariérovosti stále co dohánět. Velkou nadějí je pro ni rekonstrukce náměstí Republiky a také hradu. „Na prvním ročníku této akce jsme požádali oba pány, aby zkusili z náměstí dojet do knihkupectví. Přiznali, že to nebyl lehký úkol. Teď se těšíme na opravu náměstí, protože podle zákona již pak musí splnit kritéria bezbariérovosti,“ dodala Růžičková.

Sdružení a především jeho klienty trápí také prudké schody do místní knihovny. I v tomto případě čekají, až se roztočí investiční akce, která knihovnu vybuduje v historickém hradu.


Za devět let existence se občanskému sdružení podařilo vybudovat širokou síť dobrovolníků z řad studentů. Dnes už jich mají přes šedesát a na konci loňského roku je začlenili pod Rolničku, neboť řada aktivit byla pro oba subjekty společná. Již třetím rokem poskytuje I MY tak zvanou ranou péči, jež se soustředí na pomoc a služby rodinám s postiženými dětmi do sedmi let věku, a to přímo v jejich přirozeném prostředí. Do okruhu klientů již patří 17 rodin, přihlásit se však mohou i další, a to v sídle sdružení v Bechyňské ulici nebo v kanceláři v objektu pošty. Telefonovat můžete Kateřině Růžičkové na číslo 775 104 920, psát na adresy: sdruzeniimy@seznam.cz, ranapecesobeslav@seznam.cz.

Autor: Alena Šatrová

Místo události:
4.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sošky výtvarníka Tomáše Prolla (na snímku) si odnesli výherci prestižní ceny Jihočeského divadla Jihočeská Thálie.

Jubilejní Jihočeská Thálie už má své vítěze!

Výherkyně  ankety Táborského deníku v táborském ateliéru fotografa Jaroslava Koláře.
39

Vítězky ankety si užily ateliér jako světové modelky

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Nově narozená miminka

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies