Obec hospodaří na 50 hektarech lesa. Starosta Ratibořských Hor Radek Lamboj odhaduje škodu vzniklou řáděním živlů na zhruba 900 tisíc korun. To je kolem 1500 kubíků padlého dřeva. Obci nezbývá než dřevo vytěžit a prodat.
„Tržní cena dřeva je v létě velice špatná. Řada kmenů je rozštípaná, tím pádem cena klesá a je brané jako palivové dřevo. Cena je nižší o více jak polovinu než při běžné těžbě,“ posteskl si Lamboj. O nečekané síle větru hovoří i situace, kdy v lese u fotbalového hřiště vzal za své vzrostlý dub. „Zlomil se, přitom jeho kmen byl zdravý,“ dodal starosta.
Na místním náměstí se svého konce dočkala i přes 80 let stará lípa. V každém případě obec nenechá lesy bez pomoci. Na podzim se pustí do nové výsadby stromů.
„Započítám–li náklady na těžbu, potom dřevo prodám pod cenou a zisk z toho bude minimální. Přitom potřebujeme nakoupit a vysázet nové stromy. Nemalé budou i náklady na samotné vysázení. Zatím nemám představu, kolik stromků bude přesně potřeba,“ dodal Lamboj.
Starosta požádal o dotaci na odstranění následků živelné katastrofy i Jihočeský kraj. Skutečnost, že živel řádil nejvíce na Táborsku potvrzují i údaje pojišťoven. Například Česká pojišťovna eviduje na Táborsku celkem 61 pojistných událostí.