VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravidlo: Proti rozdělovníku se neprotestuje

Tábor - Šesťáci si na Vávrovce sáhli pěkně hluboko.

7.10.2009
SDÍLEJ:

Při lanových aktivitách na Vávrovce jistí žáci jeden druhého.Foto: Petr ZamrzlaTři, dva, jedna, start! Pobytový seznamovací kurz pro žáky šestých tříd ZŠ Husova odstartoval ve dvou turnusech v pondělí 5. října. Náročný program odhalil vše, co zůstává ve školních lavicích skryto.

„V šesté třídě se v naší škole minimálně z jedné třetiny změní třídní kolektiv. Přicházejí sem žáci z vesnic, ze škol, které mají jen první stupeň nebo i z nejazykových tříd naší školy. Někteří pro změnu odejdou do gymnázií. Seznamovací kurz je důležitý i pro novou učitelku,“ vysvětlil zástupce ředitele ZŠ Husova Jaroslav Novák.

Tři dny plné psychicky i fyzicky náročných aktivit dají dětem opravdu zabrat. Navíc musí ukázat, jak se chovají ve vypjatých situacích i jak se umí spoléhat na druhé. To, co nevyplave na povrch ve třídě, odhalí speciálně vytvořený program.
„Byla to pro mě zajímavá zkušenost. Užili jsme si plno dobrodružství a našemu kolektivu to rozhodně pomohlo. Překvapili mě hlavně kluci. Ve škole jen machrují, ale tady se ukázalo, že je s nimi řeč a umí se zapojit do hry,“ říká Eva Volfová z Tábora.

Řada aktivit testuje žáky opravdu do hloubky. Ke snídani ze stromu se musí dostat společnými silami chromý se slepým, při lanových aktivitách jistí jeden druhého a zodpovídá tak za jeho zdraví i život. Skupinky, které plní různé úkoly, navíc náhodně vybírá Rozdělovník.
„Pravidlo číslo jedna zní: Proti rozdělovníku se neprotestuje. Díky tomu se musí spolu naučit spolupracovat děti, které by si jeden druhého nikdy nevybraly,“ vysvětlil Novák.

Se seznamovacími pobytovými kurzy začala škola od jejího sloučení v roce 2005. A osvědčily se. Během prvního měsíce zjistí žáci, kde je tlačí bota a na kurzu se všichni projeví v různě odlišném prostředí. „Vidím děti z úplně jiných stránek.Od zvonění do zvonění nemůžete žáky zdaleka poznat,“ shrnula třídní učitelka Libuše Homolková.

Podobné adaptační pobyty pořádají běžně střední školy, ale na základních školách je to akce v tomto rozsahu a s tímto programem výjimečná. Akci finančně podpořil Jihočeský kraj i Město Tábor v rámci grantu prevence sociálně patologických jevů.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

7.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení