VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posledních pět parcel brání výstavbě obchvatu Chýnova

Chýnov - Více než 70 let už Chýnovští čekají na obchvat města. Příští rok by mohl začít pomalu růst, prvním krokem bude hledání stavební firmy.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Chýnov.Foto: ArchivTD

Hluk, vibrace i zápach z výfukových plynů. 
S tím se potýkají lidé z Chýnova už desítky let, neboť právě centrem jejich města vede tranzitní doprava směrem na Brno. Situaci může změnit jen vymodlený obchvat města. Nyní zbývá vykoupit posledních pět pozemků. V příštím roce by se mohlo začít stavět.

„Ten obchvat už je opravdu nutný. Kamiony dělají hrozný rámus, ruší i signál a už se tu stalo i několik bouraček, není to tu příliš bezpečné," říká Chýnovačka Lenka Hamrová, která dlouhá léta žila v domě přímo pod zdejším nadchodem, pod nímž denně projede podle průzkumů až deset tisíc vozidel.

Obchvat Chýnova:
• Plány na jeho výstavbu existují už od 40. let 20. století.
• Každý den totiž Chýnovem projede více jak 10 tisíc vozidel. • Tři a půl kilometru dlouhý obchvat má z města odvést tranzitní dopravu směřující na Jihlavu a dále na dálnici D1 a na Brno.

Cesta ke stavbě ale bude ještě trnitá. Ředitelství silnic 
a dálnic musí dovykoupit posledních pět pozemků. To ale podle starosty Pavla Eyberta nebude jednoduché. „Nejde o velké pozemky, ale jsou problematické. Dva půjdou do vyvlastnění, protože jsme se s jejich majiteli nedohodli ani my, ani ŘSD, na další dva pozemky je uvalena exekuce a teprve ten poslední je jako jediný na dobré cestě," upřesnil.

Jakmile se podaří odkoupit všechny zbývající parcely, začne se s přípravou stavby. „Nejprve musíme získat stavební povolení a pak vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Budeme rádi, když jej najdeme do konce roku. Letos se ale rozhodně stavět nezačne, příští rok ale už možná ano," doufá vedoucí výstavby obchvatu z ŘSD Jan Kudrle. Podle jeho odhadů si výstavba vyžádá kolem 300 milionů korun. Rozpočet ale musí schválit vláda. 

Není ale vyloučeno, že se výstavba obchvatu prodraží i na půl milionu korun. Velké pozdržení celé akce má podle Pavla Eyberta na svědomí mnoho příčin, mimo jiné i špatná spolupráce s majiteli parcel. „Pozemky řešíme už tak šest sedm let. Pořád docházelo k nějakým legislativním úpravám z hlediska způsobu vykupování. Jednou pozemek stál 100 korun, pak dvanáct, pak najednou 150 a teď bude od 1. dubna za 96 korun. Také jde samozřejmě o vlastníky pozemků, kteří jsou různě ochotní spolupracovat. Celkem jsme se museli zaobírat zhruba stovkou vlastnických listů," upřesnil starosta.

Obchvat Chýnova.• Trasa obchvatu začíná ve směru od Tábora mírným odklonem do prava na začátku Chýnova. Vyhýbá se mu, překříží komunikaci vedoucí od Turovce a směřuje na začátek Záhostic. Od místa zvaného K Oboře směřuje k silnici vedoucí od Lažan – tu překříží a vyústí před železničním viaduktem přes silnici 1/19 ve směru na Kladruby.

Ne všichni Chýnovští ale vidí obchvat v pouze pozitivním světle, například rodilý Chýnovák Pavel Kulveit si uvědomuje, že odklonění dopravy může také ohrozit místní drobné podnikatele. „Oslabí to provoz restaurací i zdejších menších firem. Také si jako myslivec uvědomuju, že obchvat naruší životní prostředí, protože půjde přímo středem naší honitby a můžeme přijít o nějakou zvěř, a to i přes to, že se dnes staví kolem nově budovaných silnic a dálnic mnohá obranná opatření k zabránění srážek motorových vozidel se zvěří. Na druhou stranu jsem samozřejmě rád, že se Chýnovu uleví. Jak do města, tak i z města vedou dva kopce a kamiony tu zvlášť v zimě často nemohou vůbec projet, takže se tvoří dlouhé kolony," vysvětluje svůj dvojí pohled na věc. 

Autor: Kateřina Šímová

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za zábavou

S odstraňováním následků silného větru měli plné ruce práce hasiči po celé republice.
AKTUALIZUJEME
3

Vítr lámal stromy, silnice u Strmilova bude do večera zavřená

Kam na Táborsku za kulturou

Táborsko - Přinášíme tipy na volné dny.

Jihočeši jsou na stopě léku na ziku

České Budějovice – Boj proti virům vědci nevzdávají. Zkušenosti o tom, jak se odborníkům z Biologického centra Akademie věd (AV) ČR v Českých Budějovicích na tomto poli daří, si nedávno vyměnili s kolegy, kteří do jihočeské metropole přijeli na Česko-slovenskou virologickou konferenci.  

Problémy v Proutku. Postižení se musí rozloučit s domovem

Jindřichohradecko - Spěšné hledání náhradních domovů pro postižené, nejistá budoucnost. Neziskovka Proutek se dostala do existenčních potíží.  

Po třech letech v cíli: platit městu nemusí

Tábor – Manželům Kolibíkovým ze Sezimova Ústí dal konečně soud odpověď: platit radnici za obohacení z pozemku nemusejí, ale komu vlastně patří, se nedozvěděli.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies