VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Posledních pět parcel brání výstavbě obchvatu Chýnova

Chýnov - Více než 70 let už Chýnovští čekají na obchvat města. Příští rok by mohl začít pomalu růst, prvním krokem bude hledání stavební firmy.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Chýnov.Foto: ArchivTD

Hluk, vibrace i zápach z výfukových plynů. 
S tím se potýkají lidé z Chýnova už desítky let, neboť právě centrem jejich města vede tranzitní doprava směrem na Brno. Situaci může změnit jen vymodlený obchvat města. Nyní zbývá vykoupit posledních pět pozemků. V příštím roce by se mohlo začít stavět.

„Ten obchvat už je opravdu nutný. Kamiony dělají hrozný rámus, ruší i signál a už se tu stalo i několik bouraček, není to tu příliš bezpečné," říká Chýnovačka Lenka Hamrová, která dlouhá léta žila v domě přímo pod zdejším nadchodem, pod nímž denně projede podle průzkumů až deset tisíc vozidel.

Obchvat Chýnova:
• Plány na jeho výstavbu existují už od 40. let 20. století.
• Každý den totiž Chýnovem projede více jak 10 tisíc vozidel. • Tři a půl kilometru dlouhý obchvat má z města odvést tranzitní dopravu směřující na Jihlavu a dále na dálnici D1 a na Brno.

Cesta ke stavbě ale bude ještě trnitá. Ředitelství silnic 
a dálnic musí dovykoupit posledních pět pozemků. To ale podle starosty Pavla Eyberta nebude jednoduché. „Nejde o velké pozemky, ale jsou problematické. Dva půjdou do vyvlastnění, protože jsme se s jejich majiteli nedohodli ani my, ani ŘSD, na další dva pozemky je uvalena exekuce a teprve ten poslední je jako jediný na dobré cestě," upřesnil.

Jakmile se podaří odkoupit všechny zbývající parcely, začne se s přípravou stavby. „Nejprve musíme získat stavební povolení a pak vypsat výběrové řízení na zhotovitele stavby. Budeme rádi, když jej najdeme do konce roku. Letos se ale rozhodně stavět nezačne, příští rok ale už možná ano," doufá vedoucí výstavby obchvatu z ŘSD Jan Kudrle. Podle jeho odhadů si výstavba vyžádá kolem 300 milionů korun. Rozpočet ale musí schválit vláda. 

Není ale vyloučeno, že se výstavba obchvatu prodraží i na půl milionu korun. Velké pozdržení celé akce má podle Pavla Eyberta na svědomí mnoho příčin, mimo jiné i špatná spolupráce s majiteli parcel. „Pozemky řešíme už tak šest sedm let. Pořád docházelo k nějakým legislativním úpravám z hlediska způsobu vykupování. Jednou pozemek stál 100 korun, pak dvanáct, pak najednou 150 a teď bude od 1. dubna za 96 korun. Také jde samozřejmě o vlastníky pozemků, kteří jsou různě ochotní spolupracovat. Celkem jsme se museli zaobírat zhruba stovkou vlastnických listů," upřesnil starosta.

Obchvat Chýnova.• Trasa obchvatu začíná ve směru od Tábora mírným odklonem do prava na začátku Chýnova. Vyhýbá se mu, překříží komunikaci vedoucí od Turovce a směřuje na začátek Záhostic. Od místa zvaného K Oboře směřuje k silnici vedoucí od Lažan – tu překříží a vyústí před železničním viaduktem přes silnici 1/19 ve směru na Kladruby.

Ne všichni Chýnovští ale vidí obchvat v pouze pozitivním světle, například rodilý Chýnovák Pavel Kulveit si uvědomuje, že odklonění dopravy může také ohrozit místní drobné podnikatele. „Oslabí to provoz restaurací i zdejších menších firem. Také si jako myslivec uvědomuju, že obchvat naruší životní prostředí, protože půjde přímo středem naší honitby a můžeme přijít o nějakou zvěř, a to i přes to, že se dnes staví kolem nově budovaných silnic a dálnic mnohá obranná opatření k zabránění srážek motorových vozidel se zvěří. Na druhou stranu jsem samozřejmě rád, že se Chýnovu uleví. Jak do města, tak i z města vedou dva kopce a kamiony tu zvlášť v zimě často nemohou vůbec projet, takže se tvoří dlouhé kolony," vysvětluje svůj dvojí pohled na věc. 

Autor: Kateřina Šímová

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soběslavské letiště

Soběslavské letiště se ponoří do víru oslav sedmdesátého výročí

Městská policie Tábor. Ilustrační foto.

Na zklidnění opilců museli strážníci použít pouta a slzný plyn

Už jsi přihlášený na Husmuže 2017?

Prachatice - Nový triatlonový závod HUS MUŽ si rychle získává pozornost na sociálních sítích a sportuchtiví zájemci se už začínají pídit po možnosti zamluvit si místo na startu! I proto pořadatelé v tomto týdnu spustili on-line registraci!

AKTUALIZOVÁNO

Osobní auto najelo na svodidla u kruhového objezdu

Tábor - Na kruhovém objezdu u policie na Sídlišti nad Lužnicí se v pátek dopoledne střela dodávka s osobním autem.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda u Dolního Dvořiště již má dvě oběti

Dolní Dvořiště - Srážka dvou aut ve čtvrtek dopoledne na hlavním tahu před Dolním Dvořištěm u odbočky na Suchdol na Českokrumlovsku stála život oba řidiče.

Na co můžete zajít o víkendu do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies