VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradny Táborského deníku: stromy za plotem, které stíní

Táborsko - Poradny Táborského deníku slouží vám, našim čtenářům, a proto i vy sami si můžete zaslat dotaz, na který chce znát odpověď. Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt.Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cznebo reporter.taborsky@denik.cz.Do předmětu napište heslo PORADNA.

9.7.2014
SDÍLEJ:

Úřad práce v TábořeFoto: Pavlína Macelová

Dotaz: Žiju v rodinném domě a bohužel nemám příliš dobré vztahy se svým sousedem. Momentálně mám problém s tím, že soused v těsné blízkosti plotu zasadil vysoké keře, které vrhají stín na můj pozemek. Když jsem se s ním pokoušela dohodnout na přesazení keřů, prohlásil, že si na svém pozemku může dělat, co chce. Chci se zeptat, jak takové situace řeší nový občanský zákoník?

Odpověď: Především je nutné zdůraznit, že nejlepším řešením sporu je vždycky dohoda.
Případ, který jste popsala v dotazu, je možno vyřešit za pomoci ustanovení, které stanoví, že stromy obvykle dorůstající výšky nad tři metry musí být vzdáleny od společné hranice se sousedním pozemkem alespoň tři metry, zatímco u menších stromů, popřípadě keřů, je minimální vzdálenost 1, 5 metru.
To neznamená, že když si soused zasadí malou borovici, musíte počkat, až vyroste, a až potom můžete žádat její odstranění. Postačí, že daný strom obvykle příslušné výšky dorůstá. Uvedené pravidlo se nepoužije, pokud podle místních zvyklostí platí něco jiného, ale její existenci by v případném soudním sporu musel prokázat ten, kdo by se o ni opíral.
Abyste mohla skutečně po sousedovi chtít odstranění sporných stromů, musíte k tomu mít podle zákona nějaký rozumný důvod. Takovým důvodem nepochybně bude, pokud stromy stíní váš pozemek, nebo tím do budoucna hrozí. Občanský zákoník upravuje i jiné případy sousedských práv, když například říká, že pokud plody ze stromu spadnou na sousední pozemek, patří vlastníkovi pozemku, na který spadly. Pořád ale platí, že nejvhodnější je v těchto a podobných situacích najít kompromis.

Odpovídal František Korbel

Autor: Redakce

9.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Alkohol. Ilustrační foto.

Řídil pod vlivem a v době zákazu

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Vtrhli k nám Rusové, je okupace, holčičko

Tábor - Jakmile se přiblíží 21. srpen, pamětníkům roku 1968 lehce přeběhne mráz po zádech.

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení