VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradny Táborského deníku

Táborsko - Poradny Táborského deníku slouží vám, našim čtenářům, a proto i vy sami si můžete zaslat dotaz, na který chce znát odpověď.

17.1.2014
SDÍLEJ:

Úřad práce v TábořeFoto: Pavlína Macelová

Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt. Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cznebo reporter.taborsky@denik.cz.Do předmětu napište heslo PORADNA.

Ptejte se úřadu práce

Dotaz: Pokud žena samoživitelka vychovává dítě s postižením, na jaké příspěvky, může dosáhnout?

Odpověď: Bez znalosti konkrétní sociální situace (příjmy, náklady na bydlení, forma bydlení, věk, míra a klasifikace postižení dítěte) je odpověď složitější. Obecně může dosáhnout na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, případně i rodičovský příspěvek, stejně tak je možné, že budou splněny podmínky výplaty příspěvku na péči, příspěvku na mobilitu či příspěvku na zvláštní pomůcku. Pro maminku v podobné situaci by byla vhodná návštěva úřadu práce, kde by s ní pracovnice probraly situaci, vysvětlily možnosti a nastínily škálu relevantních dávek.

Poradna Františka Korbela

Dotaz: Rád bych koupil stavební pozemek, ale není k němu bohužel příjezd po veřejné cestě a je obklopen pozemky jiných vlastníků, s nimiž se na přístupu nelze dohodnout. Pomůže tomu nějak nový občanský zákoník?

Odpověď: Ideální je dohoda se sousedy, a to nejen ústní, že můžete přes pozemek chodit, ale písemná, kterou se zřídí věcné břemeno přístupu a vložíte jí do katastru. Pokud jej soused odmítá zřídit bezplatně, lze za něj sjednat určitou cenu. Věcné břemeno je spojeno s pozemkem a přechází i na další nabyvatele. Pokud se nedohodnete, i dnešní občanský zákoník umožňuje, aby věcné břemeno přístupu zřídil za náhradu soud, ale jen tehdy, není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku. Jinými slovy, věcné břemeno přístupu může soud zřídit pouze ke stavbě, nikoli k pozemkům.

Nový zákoník umožňuje soudu, aby zřídil věcné břemeno nezbytné cesty ve prospěch jakékoli nemovité věci, k níž není přístup z veřejné cesty, tj. např. i k nepřístupnému pozemku nebo nepřístupnému právu stavby. Věcné břemeno se zřídí jako služebnost stezky nebo cesty, podle toho, zda postačí pěší přístup, nebo je nutný i vjezd motorovými vozidly. Nový zákoník řeší podrobněji a lépe i další poměry mezi oprávněným a povinným z věcného břemene, jako např. povinnost údržby nezbytné cesty a náklady s tím spojené, jistotu na náhradu škody, výjimky ze zřízení nezbytné cesty či její zrušení.

Autor: Redakce

17.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení