VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradny Táborského deníku

Táborsko - Poradny Táborského deníku slouží vám, našim čtenářům, a proto i vy sami si můžete zaslat dotaz, na který chce znát odpověď.

14.2.2014
SDÍLEJ:

Úřad práce v TábořeFoto: Pavlína Macelová

Jedna poradna se věnuje okruhu nezaměstnanosti a sociálních dávek. Jejím cílem je usnadnění orientace v náročném prostředí pouček, práv, nároků a výkladů. Druhá poradna se zabývá novým občanským zákoníkem, u jehož tvorby stál i táborský právník František Korbel. Zákoník zahrnuje všechny oblasti běžného života, od narození člověka až po jeho smrt.Své dotazy do poraden zasílejte na adresu: redakce.taborsky@denik.cznebo reporter.taborsky@denik.cz.Do předmětu napište heslo PORADNA.

Poradna Františka Korbela

Dotaz: Bydlím v pronajatém bytě a v rok staré smlouvě mám uvedeno, že v bytě nesmím mít žádná zvířata. Má na toto pronajímatel vůbec právo? Slyšel jsem, že podle nového občanského zákoníku nikoliv. Zřejmě bude asi problém v tom, že už to mám ve smlouvě jednou uvedené, a tak mám zřejmě smůlu?

Odpověď: Obecně sice platí, že smlouvy, které byly uzavřeny v minulosti do 31. prosince 2013, se i nadále řídí starým občanským zákoníkem, ale nájemní smlouvy k nemovitostem jsou výjimkou. Jde totiž o poměrně dlouhodobé vztahy, a proto není zájem na tom, aby se ještě mnoho let řídily starým právem. Nájemní smlouvy k nemovitostem se proto začaly od 1. ledna 2014 řídit automaticky novým občanským zákoníkem.

Vaše nájemní smlouva se tedy řídí novým občanským zákoníkem, a ten přináší četné změny. Tou hlavní změnou je pravidlo, že smlouva nemůže vyloučit práva nájemce, která mu vznikají přímo ze zákona. Je tomu tak proto, že nájemce bytu je považován za slabší stranu a vůči té je zakázáno omezovat její práva.

Vaše stará smlouva nadále platí a váš nájem trvá, ale konkrétní ujednání ve smlouvě, která by se příčila zákonu, jsou neplatná. A to je i případ ujednání, podle nějž nesmíte chovat v bytě zvíře.

Podle nového zákoníku má nájemce právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li však chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli. Jde o základní právo nájemce, které nelze smluvně vyloučit.

Dodávám, že vládní návrh nového občanského zákoníku z roku 2011 toto právo neobsahoval. Bylo do něj doplněno až poslanci při projednávání v poslanecké sněmovně na návrh tehdejšího poslance Stanislava Křečka.

Autor: Redakce

14.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Spartaku Radek Hajič.

Fotbalisté Soběslavi našli v Sedlčanech studánku s divizní živou vodou

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení