Když nám v obci zavřou služebnu, staneme se lehkou kořistí kriminálníků. Takové obavy starostů se již delší dobu nesly okresem.

Úkol pro jihočeského šéfa policie Radomíra Heřmana byl tedy jasný: starostům vše a v klidu řádně vysvětlit. Setkal se s nimi včera na půdě Tábora a podle vyjádření některých zástupců obcí se svého úkolu zhostil dobře.

„Pro nás restrukturalizace dopadla dobře,“ pochvaloval si po jednání starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.

Mladá Vožice, která ještě nedávno měla strach, že o své muže zákona přijde, nakonec ve svých kramflecích posílila.

„Z policejního obvodu čtvrtého typu jsme totiž posílili na třetí,“ vysvětlil starosta.

Co to znamená? V praxi to, že se mladovožický obvod sloučí s jistebnickým.

Ani to však neznamená, že Jistebnice zůstane napospas lumpům, kteří by se v domnění, že mají volné pole působnosti, chopili šance. Jistebnice se jen ze „čtyřky“ stane policejní služebnou. Velitele bude mít ve Vožici.

Stejný model vytvořilo ředitelství také pro Chýnov a Sezimovo Ústí. Nadřízeným se v této dvojici stalo Ústí.

„Tak to zkrátka je. Nám šlo hlavně o to, aby policisté byli dostupní, to nás ubezpečili, že budou. Uvidíme, jak to bude fungovat, ale pro občany by bezpečnost měla zůstat zajištěna v plném rozsahu, nic by neměli pocítit,“ věří ujištění vedení policie místostarosta Chýnova Jan Pistulka.

Chýnovští tedy dál budou potkávat v ulicích muže v uniformách. V noci k nim bude zajíždět hlídka z Ústí.

Jednání se za Tábor zúčastnila místostarostka Zuzana Pečmanová. Upřesnila, že na Tábor úsporný program nemá žádný dopad.

Spouštěcím motorem pro novou organizaci policie byl především nedostatek lidí na služebnách čtvrtého typu, kdy se jen obtížně vytvářely dvoučlenné hlídky. Tato nejnižšší obvodní oddělení se tak stávala nefunkčními.

Víc v ulicích

„Plánovaná dislokace dvou obvodních oddělení – Jistebnice a Chýnova, se uskuteční v letošním roce. Obě oddělení zůstávají plně funkční, změní se pouze na policejní stanice,“ potvrdil mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner.

Vedení jihočeské policie si za cíl reorganizace zadalo zlepšení poskytovaných služeb veřejnosti a také rovnoměrné rozložení zatížení policistů v této části regionu.
„Početní stav policistů na teritoriu oddělení a jejich zázemí, včetně technického vybavení i budov, zůstává beze změn. Policistům na stanicích by tak měl podle tohoto pilotního projektu vzniknout prostor pro častější práci v terénu a kontakt s veřejností,“ dodal Matzner.

Podle jeho slov tak policie mimo jiné reaguje i na požadavky veřejnosti, aby byli policisté častěji v terénu a mezi občany, které vnímají jako své zákazníky. „Jen aby nezůstalo jen u slibů, přece víme, že policii chybí dost lidi,“ pochybuje jedenadvacetiletý Jan z Tábora.