VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejní psi hledali v sutinách

Oblajovice – Na krásném zámku v Oblajovicích se zřítila část hospodářské budovy. V pondělí večer na místo vyjeli policisté včetně kolegů z Prahy s vycvičenými psy. Pod sutinami mohli být lidé. Před časem se tu totiž pohybovali zloději kovů.

18.12.2013
SDÍLEJ:

ZPUSTLÝ ZÁMEK. O opuštěném zámku v Oblajovicích jsme psali před třemi lety. V pondělí večer na místo vyjely složky záchranného systému, protože se na jedné hospodářské budově propadla střecha. Majitel má s rozsáhlým objektem nové plány.Foto: David Peltán

„Dostali jsme informace od lidí, kteří budovy spravují, že našli odstavené auto, kusy železa, spadlou podlahu a zeď jednoho z objektů. Už v minulosti jsme na místo vyjížděli kvůli zlodějům kovů, a tak byla obava, že by pod sutinami mohl někdo být," potvrdil mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek. Obavy se naštěstí nepotvrdily. Majitelé auta jsou v pořádku a vůz má podle nich jen poruchu. Ani pod sutí nikoho nenašli.

„O propadu nic nevím. Asi se to stalo na objektu vpravo, na kravíně. Byly tam maštale a přípravna krmiva pro dobytek. Z přípravy šly páry, takže zdi a stropy už byly poškozené. Stav byl špatný a dvacet let se tam o to nikdo nestará," přiblížil realitu Pavel Rothbauer, starosta Dolních Hořic, pod něž Oblajovice spadají. Dodal, že zámek sice chátrá, ale všechny nás přežije.

Konec zámku?

Co zřejmě ale nepřežije, je zbytek budov, které za zámkem tvoří rozlehlé nádvoří. Honosné projekty minulého majitele, Rakušana Franze Bolchbergera, jsou podle starosty mrtvé. Lesy prodal, z ostatních pozemků chtěl před třemi lety udělat golfová hřiště, ze zámku ubytovací prostory, zemědělské objekty mínil zbourat a na jejich místo postavit zařízení pro gastronomii. Pozemky u silnice měly patřit bungalovům. Letos ale zámek i pozemky koupila společnost Škrobárny Pelhřimov.

A ta má vcelku jasno: „Celé jsme to koupili kvůli pozemkům, zejména polím, na něž budeme vyvážet odpadové vody ze škrobárny. V současnosti vedeme jednání s jednou společností, která by nám zbourala hospodářské budovy. Zámek a park by ale měly zůstat zachovány a víceméně by se vše vrátilo do podoby před příchodem družstva. Ale uvidíme, záleží, jak se domluvíme," sdělil technický náměstek Škrobáren Pelhřimov Vladislav Vacek.

Potvrdil, že objekt zámku byl v minulosti často lákavým cílem zlodějů, aniž by si ale uvědomovali, jaké nebezpečí jim hrozí. Vladislav Vacek slíbil, že jakmile se vrátí z dovolené, pojede se do Oblajovic podívat, co se v objektu na zámku stalo.

„Mám k zámku veliký vztah. V Oblajovicích máme chalupu a moje prarodiče na zámku pracovali. Prababička tam například vařila, když v něm sídlil ústav. Několikrát jsme byli s kamarády vevnitř. Lezli jsme všude možně od přízemí až po střechu. Některé místnosti zůstaly stále krásné. Pamatuji nádherné tepané schodiště, které pak záhadně zmizelo. Vždy jsem plánovala, že si zámek jednou koupím," vzpomíná Kateřina Jírová.

Zámek byl postavený někdy po roce 1860. Za minulého režimu ho využíval Svaz invalidů Praha, následně učiliště strojírenského průmyslu z Hradce Králové a Strojobal Ústí nad Labem zámek přebudoval na školicí a rekreační středisko. V rámci restitucí byl v roce 1992 zámek i další majetek vrácen rodině Šantrůčkově. Objekt byl pak dlouho na prodej.

David Peltán

Autor: Redakce

18.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Tábor - Na facebookové stránce táborského Milenia se v pondělí objevilo upozornění, že pro uzavření klubu Milenia na Pražském Sídlišti se akce Welcome to the jungle přesouvá do Slavie v Českých Budějovicích. Robert Buřič, jeden z jednatelů společnosti Fun Agency Tábor, která si objekt od majitele pronajímá, zatím odchod z Milenia nepotvrdil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení