VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poldr na Krkavci zůstává ve hře

Veselí nad Lužnicí, Val - Val nepochodil s námitkou k územnímu plánu Veselí.

24.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustační fotoFoto: Daniel Vacek

Přestože je vytvoření suchého poldru či vodní nádrže na Krkavci zatím hudbou daleké budoucnosti, nový územní plán Veselí nad Lužnicí oběma stavbám otevřel dveře.


Obec Val, jejíž části by se případné úpravy terénu směřující ke zvýšení retenční schopnosti krajiny dotkly nejvíce, podala k územnímu plánu námitku.
„Kdybychom námitku nepodali, dávali bychom tím zároveň tichý souhlas k likvidaci obce Hamr, usedlosti na Meteli a chat podél toku Nežárky. O změně orné půdy a lesů v bažinu zanesenou odpadky a komáry ani nemluvě,“ naznačila místostarostka Valu Hana Balatková.
Ze soběslavského stavebního úřadu, který je pořizovatelem veselského územního plánu, se jim však dostalo zamítavé odpovědi.


Poldr nebo nádrž
„My ze zákona musíme respektovat směrný vodohospodářský plán a stanovisko vodohospodářského orgánu. Lokalita Krkavec je zde zařazena mezi výhledové vodní nádrže,“ odůvodnila postoj úřadu vedoucí oddělení územního plánování Dagmar Buzu.
Dodala, že obavy Valských chápe. Přesto je s výhledem na budoucnost přesvědčená o prospěšnosti ochránit toto území od případné zástavby.
„Nemluvme jen o suchém poldru, ale i o vodní nádrži, která by tu někdy mohla vzniknout. Pro ni je tu ideální geologické podloží. Dnes řešíme povodně. V budoucnu však můžeme řešit problém zcela opačný,“ upozornila.
Lokalita Krkavec je v územním plánu zanesena jako plocha pro protipovodňová opatření a zvýšení retenční schopnosti území, aby nebylo znemožněno budoucí využití pro akumulaci povrchových vod.

„Případná výstavba by poškodila podloží. Územní plán nemůže jen krátkodobě zhodnocovat pozemky, ale chránit hodnoty a zohledňovat dlouhodobé cíle, přestože k jejich naplnění třeba nikdy nedojde,“ připustila Buzu.
Město Veselí však výhledově s výstavbou suchého poldru stále počítá.
„Povodně v letech 2002 a 2006 jednoznačně ukázaly, že Veselí nad Lužnicí je jedno z nejohroženějších míst v jižních Čechách. Proto považujeme za důležité věnovat se přípravě a realizaci funkčních protipovodňových opatření,“ uvedl veselský místostarosta Václav Matějů.
Podle něj chystaná výstavba protipovodňových hrází významně zlepší ochranu domů v ohrožených lokalitách pouze pro menší, malé a středně velké povodňové vody.


Poldr pro všechny
„Na toku Nežárky není bohužel nic, co by při povodních zachytilo větší množství vody. Proto chápeme případný suchý poldr jako účinné protipovodňové opatření, o němž je zapotřebí diskutovat a zvažovat jeho výhody a nevýhody,“ dodal Matějů.
Připouští, že součástí řešení musí být i nastavení odškodnění subjektů, jichž by se mohla realizace poldru negativně dotknout.
„Vznik retenčního prostoru není místní záležitostí pouze našeho města. Projekt FLAMIS prokázal, že by měl příznivý vliv na průtok povodňových vod ve všech městech a obcích na toku Lužnice od Veselí nad Lužnicí dolů. Považujeme za vhodné, aby se jím zabýval kraj jako garant rozvoje a i protipovodňové ochrany na jihočeském území,“ doplnil místostarosta.


Podle místostarostky Valu Balatkové má ale krajina podél řeky svoji přirozenou retenční schopnost, která se nemusí vylepšovat betonovou hrází na Krkavci ani další dlouhou betonovou hrází podél cesty na Val, kde hrozí přeliv z poldru do Lužnice přes Vlkovský rybník.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

Místo události:
24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Ilustrační foto.
1

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Mladí ploutvaři od Jordánu přivezli z výpravy k Labi jeden bronz

Tábor – Za účasti šesti závodníků Subaquaclubu Delfín Tábor se na severu Čech uskutečnil už 25. ročník závodů v ploutvovém plavání (PP) a rychlostním potápění (RP) O litoměřickou ploutev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení