Vedení obcí se obvykle musí zaobírat úpravou zeleně, veřejných prostranství, chodníků, silnic či obecních budov, a to je jen pouhý zlomek z celkového výčtu. Do údržby, která je pro obyvatele vesnic naprosto samozřejmá a mnohdy jí nevěnují ani pozornost, investují sta tisíce i miliony korun. Tuto starost ovšem nelze podcenit. Pokud by se někdo na chodníku zranil, obce by z rozpočtu vydaly tučné odškodné. Proto jsou ve většině proti nešťastným událostem pojištěné.

„Je vždy na obci, pro jaké pojištění se její vedení rozhodne. Povinné není žádné, akorát povinné ručení automobilů, pokud je obecní úřad vůbec vlastní," vysvětlil starosta Sudoměřic u Bechyně Stanislav Houdek.

Chrání rozpočet

Sám se snaží, aby nešťastná okolnost Sudoměřické finančně nezaskočila.

„Máme pojištěné nemovitosti, auta, movité vybavení obecních budov či odpovědnost. To je právě kvůli tomu, kdyby se například stal někomu z občanů na chodících, o které se máme starat, úraz. Je to pro nás taková jistota, že v tom pak nezůstaneme sami. Alespoň tedy doufám. To už záleží na pojišťovně, jak by událost vyhodnotila," sdělil Stanislav Houdek. Dodal, že za všechny pojištění zaplatí obec zhruba třicet tisíc korun.

Pojištění odpovědnosti chybí například Radenínským. „Chodníky, které tu máme jsou celou zimu zapadané. Za deset let co jsem v úřadu nikdo neřekl, že by chtěl odškodnit za to, že upadl na chodníku. Silnice si udržujeme sami. Zrovna včera vyjely dva traktory s radlicí a ohrnovaly sníh. Jen za dopoledne tady napadlo patnáct centimetrů sněhu," konstatoval starosta Jaroslav Kraus.

I obyvatelka Hana Řeřichová vidí možnost obcí se pojistit jako vítanou. „Obce na tom nejsou z hlediska financí dobře. Je pro ně určitě výhodnější, když nebudou případnou škodu, která může vylézt i do statisíců, hradit z rozpočtu, ale právě z pojištění. Nevidím to jako vyhozené peníze. Nejdůležitější je, aby obec měla pojistku na budovy, které má v majetku, a pojištění odpovědnosti," míní.
Smlouva s pojišťovnou v Radeníně zabezpečuje majetek a vozidla. I tak zaplatí také zhruba třicet tisíc korun.

V Radimovicích u Želče putuje do pokladny pojišťoven dvanáct tisíc korun ročně. Tady se jim ale jejich preventivní opatření vyplatilo. Díky zajištění majetku proti krádeži a živelné pohromě nemusela obec do vyplavené školky investovat dalších šedesát tisíc korun. „V minulosti nám ve večerních hodinách na toaletě v mateřince praskla tlaková hadička a ráno se již odsud lila voda. Byli jsme ale pojištění," popsala situaci starostka Radimovic u Želče Jana Hnojnová.

Spadla z kola

Pojistka pokryla i odškodné při další události. „Na komunikaci nebyly označené výmoly a malá cyklistka přišla k úrazu. Policisté říkali, že se tomu nedalo zabránit, i kdyby jela opatrněji. Platili jsme odškodné tři tisíce korun a oblečení v řádu stokorun," vzpomněla na loňský pádJana Hnojnová.

Také v Oldřichově se spoléhají na pojištění jako v jiných obcích – tedy majetku, proti krádeži a připojištění proti úrazu na chodníku či komunikaci. Využili ho naposledy před sedmi lety. Neznámý zloděj tady vykradl obecní úřad a odnesl si počítač. „Pojištění proti úrazu na komunikacích jsme nechali udělat proto, kdyby náhodou někdo přišel, že si třeba poničil auto na výmolech. Jistota je jistota," míní starostka obce Zdeňka Mrázková.

Oldřichovští chodníky nevlastní a tudíž žádné nemusí udržovat. Ročně za pojištění zaplatí několik tisíc korun.