To asi ani nemá cenu. Je tam tak málo peněz, že nemá smysl se pouštět se do sálodlouhého sepisování žádosti. V tomhle smyslu reagovala vetšina dotázaných starostů na otázku, zda využijí možnosti žádat o krajskou dotaci z vypsaného programu s názvem Úcta k předkům.

„Náš památník je v poměrně dobrém stavu. Ale především je v tomto grantovém programu, ale nejen v něm, tak málo peněz, že šance na získání příspěvku bude velmi minimální,“ potvrdil Táborskému deníku starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský.
Ve stejném duchu odpovídal i jistebnický starosta Vladimír Mašek. Alokovaných tři sta tisíc pro celý kraj je podle něj zanedbatelnou sumou s minimální šancí si z ní část ukrojit.
„To by stačilo tak na dvě větší akce. Kdyby to dali jednomu nebo dvěma žadatelům, ti by za to udělali pořádný pomník. Následující rok by se pak přispělo zase někomu jinému. To by mělo smysl. Na jednu stranu je ale dobře, že tenhle grant vůbec existuje, otázkou ovšem je, jak ho naplnit penězi. Časem budeme muset počítat, že tyto zdroje se budou stále ztenčovat,“ míní Mašek.

Cílem grantového programu však není stavba nových pomníků. Žadatelům nabízí možnosti, jak s podporou zajistit drobné opravy a úpravy související s provozem a správou veřejných pohřebišť. Zároveň může obcím usnadnit péči o válečné hroby a pietní místa.
„Mělo by se jednat o drobnější opravy například hřbitovních zdí, márnic, kolumbárií, dále o opravy písma na pomnících, připomínajících oběti světových válek, opravy zápatí pomníků, čistění a úpravu okolí pomníků či případnou prevenci ochrany proti vandalům výrobou pryskyřičných desek místo měděných. A další drobné práce,“ přiblížila využití programu tisková mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

O peníze z grantového programu Úcta k předkům mohou žádat jihočeské obce a také registrované církve.
„Ve městech a obcích jsou většinou prostředky samozřejmě přednostně vkládány do činností umožňujících běžný chod města či obce. Správa hřbitovů a péče o pomníky je většinou odkládána do doby, až budou „volné“ prostředky,“ uvedla k důvodu podpory Koželuhová.
Některé radnice zatím nemají jasno. Například Tábor se s nabídkou ještě neseznámil. Nicméně pomníky nezůstávají ve městě husitů bez povšimnutí. Loni se například částečné opravy dočkal památník Mistra Jana Husa v centrálním parku. Oprava vyšla na milion korun.
Obce kraje si mezi sebe rozdělí 300 tisíc korun, své žádosti mohou odesílat do 15. dubna. Pravidla vyžadují minimálně desetiprocentní finanční spoluúčast žadatele. Od Jihočeského kraje mohou získat od 10 do 30 tisíc.