VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínky se mění, byty ale nepřibyly

Veselí nad Lužnicí - Bydlíte v bytě s tržním nájmem, nebo dokonce vlastníte svoji nemovitost? Od ledna můžete i vy podat ve Veselí žádost o městský byt.

2.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustační fotoFoto: Daniel Vacek

Radnice přišla s novými podmínkami pro jejich přidělování. Proti diskriminaci se už nemůže nikdo ohradit. Bytů je však stále stejně.
„Zásadní změna v přidělování městských bytů spočívá v tom, že byl rozšířen okruh žadatelů,“ uvedl místostarosta Václav Matějů.
Podle předchozího znění, které platilo do konce roku 2008, totiž nemohl žádat o byt ten, který měl nějakým způsobem zajištěno bydlení. A to ať už byl vlastníkem části nebo i celé nemovitosti, či bydlel v nájemném bytě.
„Šlo nám o to, aby o městský byt mohly požádat i ty osoby, které nějakým způsobem přišly o bydlení a dočasně svou situaci řešily například bydlením v bytě s tržním nájmem, který však zatěžuje jejich rozpočet,“ zdůvodnil místostarosta.
Podobnou situaci si prožila také Alena Homolová.
„Málem se z nás stali bezdomovci. Byli jsme s manželem vystěhováni z domu, který získal místní podnikatel,“ zavzpomínala důchodkyně.
Aby situaci s bydlením vyřešila, našla si byt v domě jiného soukromého majitele.
Tím však podle starých platných podmínek ztrácela nárok na žádost o byt v majetku města Veselí.
„Nejde jen o to, že nájem je u soukromníka vysoký, ale i o nájemní smlouvu, která je často uzavírána na krátkou dobu. Nikdy nevíte, co s vámi bude dál,“ upozornila Alena Homolová.
Nyní už její žádost na úřadě leží. Její jméno figuruje na seznamu společně s přibližně další stovkou žadatelů.
Bytů ale zatím nepřibývá. Stále jich město vlastní okolo 430. Za rok se přibližně uvolní jen pět z nich. Přidělení bytu tedy není otázkou týdnů nebo měsíců, ale spíše několika let.
„Otevřeli jsme to i přesto, že bytový fond je stále stejný. Přijmeme každého, kdo se přihlásí, tím se ale jen rozšíří seznam a nám to přinese agendu navíc,“ zhodnotil předseda bytové komise a zastupitel za KSČM Pavel Fejtl.
Komise má za úkol posoudit potřebnost žadatele a přihlížet ke všem pro a proti.

„Už jsme jako komise navrhovali, že by se měl bytový fond rozšířit. Město na to ale z vlastního rozpočtu nemá a v dohlednu není žádná dotace, která by výstavbu umožňovala,“ konstatoval Fejtl.
Nové podmínky pro přidělování však bylo nutné zavést i přes bytový nedostatek. Vyhovují totiž lépe požadavkům Evropské unie a nejsou diskriminující.
„Původní smysl přidělování městských bytů spočíval v tom, že je udělujete těm, kteří nemají zajištěné samostatné bydlení. Nyní může žádost podat i člověk, který sice bydlí, ale platba je nad jeho možnosti,“ naznačil Matějů.
Nová pravidla reagovala i na skutečnost, že významná část bytů je v soukromém vlastnictví a do tohoto sektoru spadlo i mnoho tak zvaných podnikových bytů.

Autor: Kateřina Nimrichtrová

2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Řemíčově na Táborsku se při vyproštění jiného traktoru převrátil traktor a pod ním zůstal zaklíněný řidič.
AKTUALIZOVÁNO
3

Traktory zavalily dva muže

Strmý vrch v Chýnově slaví 235. narozeniny.

Legendární Strmý vrch v Chýnově vyzývá závodníky už třicet pět let

Kam v pátek na Táborsku do kina

Táborsko - Přinášíme program kin.

Veselský EPPI maraton podpoří lidi s epilepsií

Veselí nad Lužnicí – V sobotu se ve Veselí nad Lužnicí rozjede tradiční EPPI vodácký triatlon, který již 15. rokem podporuje lidi s epilepsií.

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

České Budějovice – Abstraktní umění lounské rodačky, čtyřiceti sedmi leté sochařky a grafičky Moniky Immrové, která v letech 2008 a 2009 dostala ocenění Grafika roku, nyní vystavuje českobudějovická Galerie současného umění a architektury Dům umění.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

České Budějovice – V Chrámu svatého Petra ve Vatikánu zazpívají 28. září studenti z českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka (GJVJ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení