VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podivná smrt flašinetáře Fabiána - 3. díl

Písek - Seriál Deníku.

14.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Ty, Václave, je to opravdu nutný? Nepočkalo by to na ráno? Slíbil jsem ženě, že s ní půjdu na dobročinnou akci. Nakonec – ať lidi vidí, že četníci neumí lidi jen honit. Je to na polívku pro chudý, a tak jim tam předám ty naše čtyři stovky, co jsme mezi sebou vybrali. Doufám, že tam zase natrhneme madam ředitele Živnobanky s tou její každoroční dvacetikorunou, pořádně prdel,“ snažil se Votruba obléci do kabátu, což se mu jako na potvoru dvakrát nevedlo.

„No, šéfe, obávám se, že ráno by mohlo už bejt taky pozdě. Jak jsem dneska zjistil po hospodách, tak se u nás objevil nějakej cizí frajer. Údajně je z Klatov a podle všeho má zálusk na trezor Lesnický školy. Byl jsem se poptat v bordelu u Vinický a jedna holka, tuším, že to byla malá „Baronka“, si vzpomněla, že před tejdnem u nich ten frajer byl s naším „Pyskounem“. Přivez je tam taxikář Štajer a všechno pití platil u Vinický ten Klatovák. Dělal tam ze sebe kdovíjakýho pardála a granda. Platil všem holkám griotku a víno.“

„Vendo, ty mě fakt lekáš. Že by zase Lesnická škola? A náš Pyskoun, sňatkovej podvodník, ten že by šel na káču? Tomu už fakt nerozumím,“ strefil se Votruba konečně do levýho rukávu a posadil se ještě za stůl.

„No co, tak sbalte Pyskouna. Jestli v tom ten posera jede, tak ten to brzo položí,“ vyndal si Votruba ze stolu viržínko a chvíli se rozhodoval, jestli si ho ještě zapálí. Pak se ale podíval na hodinky a vrátil viržínko do stolu.

„Václave, za chvíli se vrátí z obchůzky Hřebejk. Vyražte spolu za Pyskounem, a když holt bude třeba, tak si na toho neznámýho klatovskýho frajera v tý Lesnický škole počkáme. Ale že si na káču vybere ten Klatovák zrovna Pyskouna? To je buď vyloženě blbec, nebo je to od toho frajera dobrá finta na četníky. A krást se bude dneska v noci někde jinde. No nic, kdyby něco, tak jsem večer u Zlatýho kola,“ zamkl Votruba za sebou velkej těžkej trezor a otiskl na dveře velký pečetítko.

„Nemusím ti, Václave, připomínat, že Pyskoun má rád slušný zacházení. Hlavně to řekni Hřebejkovi, ať mu neříká přezdívkou. Já vím, že mu tak říkají všichni. Na pana Koulu on si ale tady u nás dost potrpí,“ zvedl se šéf pátračky k odchodu, když se mu ozval na stole telefon.
„Á, to bude žena,“ vrhl se Votruba po telefonu, ale neměl pravdu. Dost dlouho byl ticho a jen občas kývl hlavou. Zvedal obočí a házel okem po Šrámkovi, kterýmu okamžitě došlo, že tohle paní Votrubová určitě nebude.

„Co se dá dělat. Když se vám to zdá podivný, tak na to holt vyrazíme. Hlavně tam na nic nesahejte. Jo, doktora i psovoda vezmeme s sebou,“ položil nadporučík Votruba telefon a rozhodil obě ruce.

„A je to v pytli! Volal vrchní strážmistr Matouš z četnický stanice v Horažďovicích. Před chvílí našla sousedka Matěje Fabiána, toho našeho flašinetáře, co stává U Slona, v bytě mrtvýho. Leží tam v tratolišti krve a má prej podivně rozbitou hlavu. Horažďovickejm četníkům se to nějak nezdá. Mně se to sice zrovna moc nehodí, ale služba je služba,“ otevřel šéf pátračky znovu prostřední zásuvku stolu a vzal si z ní do kapsy kabátu nezbytnou krabičku viržínek.

„Vendo, je to tady na tobě. Budeš se muset tomu Pyskounovi věnovat s někým z těch mladejch. Vyber si třeba četaře Kováře. Z toho bude dobrej četník. Kubíka a Hřebejka, ty si vezmu s sebou. Když bude třeba a bude to v tý škole jó hořet, tak si vyber chlapů, kolik budeš potřebovat. Hlavně proboha, Václave, žádný jančení. Nerad bych stál stafáž někomu z vás u rakve. Doba, kdy kasaři chodili na káču bez bouchačky, ta je zřejmě nadobro pryč,“ přibral si Votruba ze stolu ještě několik hašlerek a opustil svoji kancelář.

Pokud se vrchnímu strážmistrovi Matoušovi z horažďovický četnický stanice nezdálo zranění na hlavě Matěje Fabiána, měl k tomu opravdu pádnej důvod. Po pravdě řečeno, nevěděl si s tím rady dokonce ani ošetřující lékař doktor Kšanda, kterýho si písecká pátračka brávala s sebou na podobný případy velice často a málokdy se, jak se říká, sekl. Tentokrát však byl ve svejch soudech mimořádně opatrnej.
„Nó, když vezmu, pánové, ten jeho věk, k tomu připočtu dvě ošklivý válečný zranění a každej den v zimě i v horku s tím jeho hudebním kolovrátkem v Písku U Slona, kde mu štamgasti od Jandů platili u výčepu spíš pivem a rumem než nějakým tím cvrnknutím korunou do čepice, tak bych skoro řek, že ten člověk umřel sešlostí věkem. To je normální oficiální diagnóza. Průser je ovšem ta rána na hlavě. Ta se mi nelíbí. A zřejmě se nebude líbit ani patologovi na soudním. Já bych to, pánové, asi protentokrát opravdu nechal na něm. Je to taková podivná smrt,“ sundal si doktor rukavice, ale přesto si ještě jednou prohlédl ránu na mužově pravém spánku.

„I když, mohlo se to taky stát pádem tady na ten kýbl s uhlím. Zavrávoral a neudržel balanc. A kruci! Málem jsem to tady v tý tmě přehlíd. Tady jsou dva hematomy na krku. Tak ty už vůbec nevypadají dobře. Že by dědu někdo zezadu škrtil? Ale proboha proč? Tady přece není co ukrást?“ rozhlídl se doktor Kšanda po velice nuzným obydlí bez elektriky a pak už to nechal na technikovi z četnický pátračky. ( Pokračování v pátek)

LADISLAV BERAN

Krimipovídky Deník tiskne se souhlasem autora, kterému tímto děkuje.

14.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radimovičtí užili pivní slavnosti už posedmé.
9

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Sobotní otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Za pervitin mu hrozí až 10 let vězení

Tábor - Táborští kriminalisté, specializující se potírání výroby a distribuce drog, překazili živnost dalšímu dealerovi a výrobci pervitinu z Táborska.

OBRAZEM: Noční vichřice odnesla supermarketu půlku střechy

Veselí nad Lužnicí - Vichřice, která udeřila během noci, vyvracela stromy a odnesla i půlku střechy supermarketu Tesco.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení