VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod jednou střechou výučák i titul

Tábor - Střední průmyslová škola v Táboře poskytne prostory bakalářskému studiu

6.2.2014
SDÍLEJ:

Střední průmyslová škola v Táboře poskytne prostory bakalářskému studiuFoto: Kateřina Krejčová

Tábor si s Jihočeskou univerzitou zatím ruku nepodal a s definitivní platností to neudělala ani „kolegyně" – Vysoká škola technická a ekonomická z Českých Budějovic. Ta si v Táboře našla jiného partnera.

Stala se jím Střední průmyslová škola strojní a stavební v Komenského ulici. Pod jednou střechou tak zájemce o technické obory bude moci získat výuční list až bakalářský titul.

V objektu už sídlí strojírenské a stavební obory včetně technického lycea. Teď ještě přibudou učebny pro vysokoškoláky. „Školu sice už máme našlapanou, ale prostory k využití máme v domově mládeže, málo využívaný je také kinosál. Škola si tam může vybudovat kanceláře a učebny může využívat i v odpoledních časech, protože nám ubývá počet dálkových studentů," uvedl ředitel táborské školy Marcel Gause, jehož škola zaujala především plnohodnotně vybavenými odbornými učebnami. „Oni jsou prakticky zaměřenou vysokou školou, tudíž jsou pro ně naše zavedené učebny důležité. V Jihočeské univerzitě by je museli vybudovat," sdělil.

Rektor vysoké školy Marek Vochozka si sice budovu bývalé univerzity ve Vančurově ulici prošel, nicméně již před časem předesílal, že takový objekt je pro ně příliš veliký.

Začne brzy

Plnohodnotně působit 
v Táboře chtějí již brzy. „Přijímat budeme studenty již pro příští akademický rok, tedy ještě tento rok," upřesnil ředitel projektového a inovačního centra školy Vojtěch Stehel. Rektor vysoké školy včera také potvrdil, že v Táboře studenti absolvují celé bakalářské studium.

Jako profesní škola vyjednává spolupráci se strojírenskými firmami jako je Brisk a Kovosvit, pro které by vychovala strojírenské odborníky. Jak dále uvedl Vojtěch Stehel, v této fázi ale neuvažují s dálkovým studiem. Škola své záměry oficiálně v Táboře představí 14. února.

Jihočeská univerzita tak dál hledá nového vlastníka nevyužívané budovy. Tábor by ji mohl mít za 40 milionů, přičemž odhadní cena hovoří o 60 milionech. Jakékoli využití se ale pro město jeví jako příliš nákladné. O tom, že by město mělo budovu vykoupit, je přesvědčený jen Ladislav Šedivý z KSČM, který před časem naznačil, v čem by městu pomohla: jako kulturní dům, který Tábor nemá, coby sídlo úřadu, jenž by se přestěhoval z budovy státu na Husově náměstí nebo prostor pro působení neziskových organizací.

Radní zastupitelům předložili i další varianty: kancelářské prostory, které ale Tábor nepotřebuje, stěhování úřadu, ale to by finanční efekt nepřineslo, neboť město státu nájem neplatí, přesun městské policie by si zase žádal další dva miliony a k archivaci dokumentů je také drahá.

Teoretický zájem

„Zatím nic nového se neodehrálo, město potvrdilo teoretický zájem, a proto dostalo exkluzivní nabídku. My teď jednáme s realitní kanceláří o tom, že by si prodej budovy převzala," upřesnil aktuální stav prodeje Ivan Hájek z kanceláře Jihočeské univerzity.

S převodem budovy do majetku Tábora přišel tehdejší rektor poprvé v roce 2007. To za ni škola chtěla 98 milionů, postupně cena pro Tábor klesla na současných 40 milionů.

V Táboře již působí Slezská univerzita a také pražská chemicko technologická.

Na okraj

Dělníci s bakalářskou čapkou
Již několik let strojírenské firmy bědují, že nemohou sehnat potřebné odborníky. V tom případě se jim brzy uleví, neboť vysoká škola, která míří do Tábora, jich ročně vychrlí třeba i stovku. Začne-li letos na podzim, první absolventi se budou hlásit za tři roky. Jen se obávám, aby těch „odborníků" najednou nebylo nad firemní síly. Pochybuji totiž, že absolventi s bakalářským titulem budou chtít zaujmout místo u soustruhů. Chtělo by se odpovědět, že budou, protože jim nic jiného nezbude, jenže to by musela mít stejný zájem i druhá strana. Mnohdy ale zaměstnavatelé dávají od dělníků s tituly raději ruce pryč. Vědí, že méně kvalifikované místo berou coby přestupní stanici. Osobně se domnívám, že když firmy volají po odbornících, mají na mysli třeba i jen vyučeného, který si ale před cestou do práce neodkládá mozek doma do futrálu a ještě je na něm vidět, že řemeslu rozumí a navíc ho i baví odvádět poctivou práci. Obávám se, že po titulech až tak firmy neprahnou.  

Autor: Alena Šatrová

6.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Spartaku Radek Hajič.

Fotbalisté Soběslavi našli v Sedlčanech studánku s divizní živou vodou

Fotbalisté Táborska - ilustrační foto.
1

Táborsko v Opavě sahalo po třech bodech, ale nakonec padlo 2:1

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Ode dneška jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení