VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plátno kina vás ponoří do tajemství českých dějin

Tábor – Do táborského kina Svět míří komentovaná projekce z přehlídky muzejních filmů MUSAIONFILM. Tedy to nejlepší z muzejní filmové produkce, jíž instituce divákům zprostředkovávají české dějiny. Posoudit ji budete moci již v úterý.

20.4.2017
SDÍLEJ:

Kino Svět v Táboře.Foto: Deník/Alena Šatrová

Výběr nejlepších snímků z dílny pracovníků muzeí a galerií přiveze do kina Svět hlavní organizátor festivalu a dlouholetý pracovník uherskobrodského muzea Aleš Kapsa. Divákům představí, co všechno dokáží filmová díla prozradit o tajemstvích naší historie.

„Film vzniká převážně v muzeu a je natáčen jeho pracovníky. Námětem bývají historické události, které mají vztah k tomu, čím se muzeum zabývá, a také příběhy sbírkových předmětů. Muzejní film také zaznamenává, co do muzea nemůžeme umístit, tedy architekturu nebo krajinu, a čeho se již nemůžeme ani dotknout a je to dostupné pouze v ústním podání pamětníků, v jejich svědectví. Cílem muzejního filmu je podpořit práci muzeí, uchovat události hodných paměti a být také svědectvím doby, v níž film vzniká,“ přiblížil Aleš Kapsa pro Táborský deník smysl přehlídky.

Projekci Husitské muzeum připravilo nejdříve pro školáky a poté od 17 hodin pro veřejnost, kdy je vstupné 40 korun. Na plátně uvidíte tyto filmy:
Civitas Carolina aneb stavitelství doby Karla IV
Reportáž realizace výstavy k jubileu Otce vlasti v roce 2016
Období: 14. stol.
Příprava hlavní výstavy roku v Národním technickém muzeu v Praze, která zavedla do prostředí středověké stavební huti.
Přihlašovatel: Národní technické muzeum.

Jan Hus
Animovaná umělecká zkratka významné osobnosti české historie.
Období: přelom 14. a 15. století.
Animovaný film Jan Hus vznikl u příležitosti profilové výstavy Jan Hus 1415/2015, uspořádané v Husitském muzeu v Táboře v roce 2015. Jeho určení je však mnohem širší než jen jako doprovodný výstavní program. Přibližuje život velké postavy českých dějin netradiční, vizuálně působivou formou. Představuje církevního reformátora jinak, než jak ho známe z učebnic a odborných publikací. Zaměřuje se především na dětské a mladé publikum. Sám Hus vypráví nejen vlastní životní osudy, ale filmovou řečí vyjadřuje podstatu svých učení a názorů, o něž se střetl s katolickou církví.
Přihlašovatel: Husitské muzeum v Táboře.

Karlova válka
Poetický obraz vztahu dvou mladých lidí uprostřed 1. světové války vyprávěný přes dopisy a pohlednice, jež si zasílali. Dokument z pohlednic a dopisů Karla Ošmery Františce Fialové.
Období: 1. svět. Válka
Přihlašovatel: Petr Baran

Nehodni žití
Cikánský tábor Lety u Písku. Úvodní program pro návštěvníky památníku cikánského tábora v Letech u Písku.
Období: 2. svět. Válka
Přihlašovatel: Václav Hron

Cesta prezidenta Beneše do Moskvy
Film představuje unikátní a dosud téměř neznámý filmový záznam dokumentující cestu Edvarda Beneše do Moskvy na sklonku roku 1943 k podpisu spojenecké smlouvy se Sovětským svazem. Filmový záznam uložený v Archivu Národního muzea podrobně dokumentuje tuto velmi diskutovanou událost československých moderních dějin, včetně méně známých okolností mise – jednání prezidenta s perským šáhem Rézou Páhlavím nebo jeho setkání s Ch. de Gaullem a W. Churchillem.
Výrobce: Česká televize

Autor: Alena Šatrová

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Soběslavi představili rekonstruovaný Smrčkův dům.
20

Hotovo. Smrčkův dům se opět otevřel veřejnosti

Plánští hasiči oslavili 140. výročí od založení.
24

Požární sirény mimořádně věstily jen oslavu

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

Tábor si v pátek připsal taneční rekord

Tábor – Hana Stehlíková v pátek večer roztančila táborské Žižkovo náměstí populárním diskotékovým tancem madison. Tím se postarala o zápis Tábora do České knihy rekordů. Kdo by chtěl v tomto tanci Tábor porazit, musel by dát dohromady minimálně 254 tanečníků. Nejmladší tančící se z 253 lidí stala teprve dvouměsíční Žofinka.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies