VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pískovny u Veselí nad Lužnicí se připravují na novou těžbu

Veselí nad Lužnicí - Jezera u Veselí nad Lužnicí vydají poslední zásoby štěrkopísku a pak je čeká rekultivace. Těžařská firma se nastěhuje na dvě pískovny po levém břehu Lužnice, směrem na Horusice. 

9.2.2015
SDÍLEJ:

Vlkovská pískovna. Ilustrační foto.Foto: Alena Šatrová

Naposledy se ve zdejších pískovnách, jimž se říká vlkovské, veselské nebo i horusické, těžilo v devadesátých letech. Nyní se sem stroje vrátí. Společnost BS Cost vytěží poslední zásoby štěrkopísku, ze dna stroje dostanou zhruba 250 tisíc kubíků. Jde o místa, na nichž byla těžba již naplánovaná a schválená, ale předchozí majitel je opustil dřív, než práce dokončil. Koupání v lidmi nejvyužívanějším jezeru se práce nedotknou.

Kolem pískoven vede naučná stezka Veselské pískovny. Ty 
v CHKO Třeboňsko zabírají mezi Veselím n/L., Vlkovem a Horusicemi plochu 240 hektarů. Pět oddělených štěrkových jezer vzniklo po těžbě v letech 1952 až 1986. Stezka je 7 kilometrů dlouhá, vybavená 14 informačními tabulemi umístěnými na březích dvou jezer.

„Těžit se bude na západně položených pískovnách, které jsou ve směru na Horusice. Vize, jak nám ji firma prezentovala, vypadá moc dobře, pokud dodrží všechno, co slibují," ujišťuje starosta města Ladislav Sýkora. Až práce skončí, investor zrekultivuje těžební prostory i další břehy a cesty, aby pískovny mohli lidé využívat k rekreaci i rybaření.

Jak za firmu GET, která projekt těžby připravuje, říká její jednatel Tomáš Pechar, zůstaly na jezerech u Horusic čtyři dobývací prostory.
„Na jednom z nich zbývá asi dvě stě padesát tisíc kubíků nevytěžených zásob. Všechno je ještě historicky povolené od roku asi 1992 až 1993, kdy pískovny zůstaly opuštěné a nikdo se o ně nestaral," upřesňuje a dodává, že v rámci odprodeje zbytného majetku předchozí společnosti, koupila pozemky i dobývací prostory firma BS Cost. 

Užijí si koupající i rybáři

Než budou mít pískovny po levém břehu za sebou celou sanaci a rekultivaci, uplynou minimální tři roky. Tomáš Pechar hovoří o tří až čtyřleté práci. Pak jezera přizpůsobí rekreaci příměstského typu.

„Bude to jednoduchá úprava, žádné stavby, jen by tu měl být nějaký bufet. Místo je určené hlavně pro rybáře, kteří si tyto plochy pronajímají. Také tu bude parkoviště, aby se tu nestálo tak nadivoko."     Než si rybáři nahodí třeba na štiku či jiný velký kus, se kterými se tu počítá, musí firma zrušit všechny dobývací prostory, neboli místa pro těžbu. Horní zákon na ně totiž váže řadu povinností a jejich majitel by měl velké problémy, kdyby se v nich některý z koupajících utopil.

„Aby se ale mohly zrušit, musí se zlikvidovat zbytkové zásoby, pak se může sanovat a rekultivovat a teprve potom se budou pískovny moci bezpečně používat," upřesňuje Tomáš Pechar z firmy GET.
Kromě těžby se bude investor zabývat také znečišťováním jednoho z jezer. Jde o jižní plochu směrem ke kempu Měruše, kde je sice stále dobývací prostor, ale štěrkopísek už je dávno vytěžený.

Kdysi tudy vedla přirozená cesta rybničních kalů ze dvou nedalekých rybníků přímo do Lužnice. Když se sem ale v 70. letech nastěhovali těžaři a vznikly po nich pískovny, strouha pro kaly zmizela.
„Od té doby rybniční kaly tečou do jižní pískovny, kterou tím zanáší. Aby mohl být i tento dobývací prostor zničen, musíme pískovnu přepažit a znovu tudy vést vody z rybníků rovnou do Lužnice," vysvětluje práce, které v pískovně pomohou udržet lepší kvalitu vody.

Oblastí současného zájmu firmy BS Cost jsou tedy dvě pískovny na levém břehu řeky, podél silnice na Třeboň, kde našli svůj ráj i nudisté. Investice proto snad potěší i autora diskuzního příspěvku na internetu: Pískovny na Vlkově jsou tradičně excelentní. Pro nuda koupání se využívá celá jižní zátoka na pravém břehu Lužnice a prostřední část na levém břehu. Snad jen upozornění pro ty, kteří tento krásný kout ještě nenavštívili: jedná se o stoprocentní přírodní koupaliště bez jakéhokoli zázemí – parkování, WC a podobně.

Další tři veselské pískovny leží na protějším břehu řeky Lužnice. I na něm ale má firma částečná vlastnická práva, a proto i sem směřuje své budoucí plány.
Podle Tomáše Pechara bude s městem hledat záměr, jak je udělat pro místní občany i pro turisty ještě atraktivnějšími než jsou dosud.

Autor: Alena Šatrová

9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení