VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět muzeí otevře na noc svou bránu

Táborsko - Národní festival Muzejní noc 2015 je v plném proudu. Severočeské muzeum v Liberci odstartovalo jeho 11. ročník už minulý týden v pátek. Po celý měsíc až do 13. června mají zájemci možnost zdarma navštívit muzea nebo galerie v neobvyklé večerní hodině a pod rouškou noci zhlédnout jak stálou expozici, tak řadu dalších doprovodných i kulturních programů.

21.5.2015
SDÍLEJ:

Lebka Jana Žižky.Foto: David Peltán

Z táborského okresu se k festivalu přihlásilo celkem pět institucí. Jako první vás přivítají v Městském muzeum v Bechyni, které si noční prohlídky naplánovalo již na zítřejší večer. První návštěvníci mohou do historie Bechyně nahlédnout v 18 hodin a kromě stálé expozice týkající se historie regionu, je pro ně připraven i netradiční program.

„Návštěvníci se mohou seznámit s kovářským řemeslem, které pro ně předvede pozvaný kovář. Pro děti jsme připravili dílnu, kde si budou moci něco vyrobit. A ve stálé expozici promítneme film Bechyňská duha," zve návštěvníky kurátorka bechyňského muzea Jana Janáčková.

V Táboře se k Muzejní noci přihlásila vedle muzea také galerie U Radnice a expozice Táborský poklad. Jejich čas přijde již tuto sobotu.

„V galerii U Radnice hned po zahájení v 18 hodin na návštěvníky čeká akademický malíř Teodor Buzu, který okomentuje svou výstavu. Na housle ho doprovodí hudebník Jiří Sycha. Přednáška se bude od půl deváté opět opakovat a až do 22 hodin budeme současně promítat prezentaci malířovy tvorby," informovala koordinátorka akce Žaneta Salusová, která současně připravuje noc v expozici Táborský poklad v Kotnově.

David a Goliáš

V bývalém hradu se ve stejném čase návštěvníci vrátí do 15. století a prohlédnout si kromě pokladu mincí, i výstavu s názvem Zač bojovali husité, aneb Příběh Davida a Goliáše. „Je to výstava o husitech, ale podaná formou příměru k Davidovi a Goliášovi, aby je pochopily i děti. Od 20 hodin také připravujeme setkání s astroložkou, která bude vyprávět o astrologii," nastínila plánovaný program Žaneta Salusová.

Na červen si Muzejní noc do dramaturgického programu zařadilo táborské Husitské muzeum, které se festivalu zúčastňuje každým rokem.

„U nás se noc v muzeu uskuteční pátého června a hlavním bodem bude otevření výstavy Jan Hus 1415/2015," uvedl k programu muzejní pedagog Josef Makoč s upřesněním, že noční prohlídky ve staré radnici budou možné od 19 do 23 hodin. Také doprovodný program bude v táborském muzeu věnován tématu umučení mistra Jana Husa, neboť pohybem jeho velký životní příběh ztvární veselská taneční skupina Žába.

Blatské muzeum v Soběslavi, jenž je součástí zmíněného Husitského muzea, se letos Muzejní noci zúčastní už počtvrté. Pro letošek si připravili přírodovědnou vernisáž výstavy Zkamenělá minulost jižních Čech.

Tato každoroční událost, která si dává za úkol popularizovat a propagovat muzejnictví navazuje na mezinárodní den muzejnictví, jenž připadá na 18. května. Každý rok se k němu připojuje více a více muzeí. Festival se tak stal ojedinělou akcí, která nemá svým rozsahem v Evropě obdoby. V Jihočeském kraji se jí letos účastní na dvaadvacet muzeí.

Autor: Kateřina Šímová

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení