VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze! Jinak se vzdáme Turkům, varují Táborští císaře

Tábor – (Předchozí díl popisoval, jakých krutostí se dopouštěli vojáci Mehmeda IV., když postupovali územím Habsburské monarchie. Tábor, stále zubožený po třicetileté válce, potřeboval opravit hlavně opevnění. Krajští hejtmani Přehořovský a Malovec nařídili okolním panstvím, aby dodala dřevo do Tábora na vybudování palisád.)

26.3.2013
SDÍLEJ:

 Na podzim 1663 posel obíhal panství okolo Tábora,  aby  poslala  dřevo  na  opevnění  a  muže  na  práci.Foto: Josef Musil

Páni Přehořovský a Malovec vtiskli list poslovi do ruky – a spěchej! Do Bechyně, Chýnova, Plané, Radkova, Milevska a Nadějkova. Odtud potřebujeme dřevo pro Tábor.

K záznamu jejich rozkazu brzy přibyly poznámky:
„Dne 24. září (1663) tento posel dle Jich Milosti pánů hejtmanů krajského nařízení dříví na palesády se vésti dá, ale ne z Libska, protože daleko a nepříručně jest, nýbrž z lesa Černého, kde nejpříručněji a nejblíže jest; poněvadž panství bechyňský a chejnovský půltřetíkrát víc, než na ně uloženo jest, poddaných mají, všichni poddaní statku plánského, kteří vrchnosti robotují, mimo pohořalí, kteří se stavěti musí, jich šestnáct jest; na den k vození takového dříví nařízeni jsou; poslu od cesty zaplaceno."

Z této poněkud zmatené zprávy vyplývá, že – Turek Neturek – majiteli plánského panství se vůbec nelíbí, že musí v přepočtu na poddané dát přivézt víc dřeva než za stejných počtů vychází na Chýnovsko a Bechyňsko.
Další zápis hovoří o situaci 27. září. Tehdy posel navštívil Bechyni a tam se ihned dali do práce. Zvěstovateli zprávy nezapomněli zaplatit od cesty.

Posel nese psaní

Následuje zápis o jeho cestě z 24. září, kdy po poledni navštívil milevský klášter.
„Jsouce pak předně poručeno a obzvláště přístně tímž místům, kterýžto blízko vody ležejí, aby obilí a dříví a všelijaký jiný potřeby do Prahy dodávaly, tak těžko na dví se rozděliti – přesto učiní, co možnýho bude. Pomáhej nám všem Pán Bůh," píše se ve zprávě, po níž následuje poslední zápis:

„Dne 24. září byl tento posel v Nadějkově, na kteréžto milostivé poručení má se státi a takové dříví se co nejdříve odvézti dá. Poslu od cesty zaplaceno."

Kromě Bechyně tedy posel zvládl všechna uvedená panství objet za jediný den! Z věty: „Pomáhej nám všem Pán Bůh," je zřejmé, že z postupu Turků šla hlava kolem nejen hlavě císařově.

Hned 4. října vydávají krajští hejtmani další rozkaz. Tentokrát o poslání fůr dřeva a lidí na pomoc při stavění opevnění.
„Tak jakož nevyhnutelná a pilná potřeba toho ukazuje, aby městu Táboru ku pomoci napravení fortifikací z nejbližších míst rychle pomoc se stala, pročež ex officio Vaší Milosti pánům a Vám nařizujem, aby jeden každý bez odkladu jedné hodiny, jak ho tento posel dojde, dole specificírovaný fůry po páru klisnách neb volích, jakož také statečný lili s motykami a lopatami na šest dní do vejš psaného města Thabora vypraviti hleděl.

Tein – deset for, 24 osoby;
Bernartice – tři fory, šest osob;
Dobronice – dvě fory, dvě osoby;
Mezeříč – dvě fory, čtyři osoby;
Nadějkov – pět for, dvanáct osob;
Stálec – tři fory, čtyři osoby.
Celkem 25 for, 52 osoby.
Čemuž že se v skutečnosti zadosti stane, nepochybujem," zakončili rozkaz hejt-mani.
Tábor začal vyvíjet úsilí o získání peněz od císařského dvora, jako již několikrát předtím. Tentokrát ještě naléhavěji.
„Město Tábor potřebuje pomoc na městské opravy," zní krátká poznámka v protokolech dvorské válečné rady u žádosti Táborských. Ti již jako důvod neuvádějí jen vlastní chudobu, nýbrž i válku tureckou, o které se mluví jako o nastávající.
Znovu císaři líčí zubožený stav města, dovolávají se rezoluce císaře Ferdinanda III., příznivého vyjádření generála de la Crona, a připomínají, že od té doby se nic nestalo. Věž kostela na náměstí stále hrozí zřícením, a pokud spadne právě teď, kdy se Tábor opevňuje proti Turkům…

Nová žádost císaři

„Jakož pak město toto jednak přírodou opevněno jest, a pevností všeobecně důležitou, která zemi mnoho prostěti i mnoho uškoditi může, my však pro velkou její zkázu při nastávajících tureckých a jiných válkách více v ní se brániti a udržeti nemůžeme, nýbrž nutně nepříteli vzdáti musíme, i dopustiti, že celé okolí v poplatnosť nepřítele se dostane, a všechen dovoz do Prahy a Budějovic tím uzavřen bude."

K tomu Táboráci dodávají, že stále běžící a nyní nesnesitelné zemské kontribuce je vysávají až do kostí. Žádost ukončují prosbou, aby poplatky z piva, vína a soli, jež musí město odvádět, císař buď  úplně zrušil anebo snížil aspoň na polovinu. Částky, které nebudou muset platit na kontribuce, vloží do opevňování.

Josef Musil

Autor: Redakce

26.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jen nejtvrdší hasič přežije

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lákavé menu: Hudební večer v Žižkových lázních či Bechyňské doteky

Táborsko – Obyvatelé a návštěvníci táborského regionu mají možnost prožít další mimořádně pestrý a zábavný víkend. O jejich přízeň usiluje celá řada zajímavých akcí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Na co zajít v pátek a v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Zloděje čapli za ruce

Tábor - Muže a ženu ve čtvrtek ostraha jednoho z táborských supermarketů v centru zadržela ve chvíli, kdy se snažili ukrást zboží za bezmála 4500 korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení