VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Panství Bechyně nabízí městu svůj rybník Trubný

Bechyně - Směna majetku zatím nepokročila.

30.1.2012 2
SDÍLEJ:

Rybník by mohl tvořit součást upraveného parku. Foto: Alena Šatrová

Ptáci se v něm vidí za letu, občas jeho hladinu zčeří ploutev. Pro obyvatele Bechyně ale asi zatím rybník u křižovatky větší význam nemá. To se může časem změnit. Rybník Trubný majitel – Panství Bechyně – nabídl radnici výměnou za pozemky nedaleko od něj.
Město není zásadně proti směně, ale pouze za přijatelnějších podmínek. Panství s žádostí přišlo už loni. Na podzim ale zastupitelé návrh zamítli. Od té doby se obě strany odmlčely.
„Výměna by nebyla adekvátní. Panství nabízí rybník, do kterého by bylo nutné investovat. Jen zajištění přítoku si může vyžádat tak půl druhého milionu. Další nemalé náklady souvisí s bagrováním a vyčištěním. Rybník zarůstá rákosím a je zabahněný,“ vysvětluje záporný postoj bechyňský starosta Jaroslav Matějka.

Pozemek za rybníkem je podle něj naopak lukrativní. Na místo jsou přivedené inženýrské sítě, takže se hodí ke stavbě rodinných domů.
Panství tady vlastní trojúhelníkový pozemek, druhý ve stejném tvaru patří městu. Taková dělba neumožňuje, aby je vlastníci mohli smysluplně využít. „Sloučení pozemků má logiku. Dají se pak prodat jako stavební parcely,“ naznačuje starosta. Má ale představu, jak dosáhnout shody.
Pokud se majitel rybníku rozhodne zapojit a bude se finančně podílet na zajištění přítoku vody do něj, je výměna za pozemek možná. Svůj názor Panství Bechyně nechce zveřejňovat.

Bechyňská radnice tedy čeká, až panství předloží k jednání výhodnější nabídku. Nechce se lacino vzdát lukrativního majetku, i když prostor získá na hodnotě až ve chvíli, kdy oba pozemky budou mít jednoho majitele. „Jen tak se pro něj najde kvalitní využití,“ potvrzuje starosta.
Rybník Trubný potřebuje nutně vlastní přítok, aby v něm voda byla čistší. „Řešením je svést dešťovou vodu ze sídliště 9. května a z lokality U Studen,“ uvažuje starosta Jaroslav Matějka.
Takové úvahy jsou sice předběžné, ale zapadají do plánů města. Výhledově chce totiž zušlechtit přilehlý park u rybníka. „Teď není park úplně v nejlepším stavu, ale lidi sem přesto docela chodí. Takže by se kontextu s jeho regenerací hodilo, mít v něm i čistý a upravený rybník,“ představuje si koncepci klidové zóny starosta.

Přednost ale nyní mají jiné akce. „Letos budeme rekonstruovat Klášterní a Širokou ulici a v roce následujícím zase ulici Dlouhou, aby byla městská památková zóna hotová,“ zdůrazňuje priority starosta.
Uvažovaná regenerace parku se zamlouvá i René Hartlovi z Bechyně. „Vylepšení má smysl. Význam parku je znehodnocený jeho umístěním. Z jedné strany je krytý zástavbou a blízko něj vede frekventovaná silnice. To je nebezpečné i pro volný pohyb dětí. Bylo by určitě zapotřebí zajistit nějaké odhlučnění. Akce si žádá kvalitní studii, ale potom se může stát pro lidi atraktivním místem,“ myslí si.

Autor: Martin Donát

Místo události:
30.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Hledaný Robert Oláh.

Hledají muže snědé pleti

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Jihočeský kraj – Ženy v jižních Čechách chtějí spolurozhodovat o budoucnosti nejen svých domácností.

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Písek – Titul republikového šampióna v silničních motocyklových závodech nejmenší kategorie Minimoto junior A od pěti do deseti let získal sedmiletý Adam Vyskočil z Písku.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení